Jdi na obsah Jdi na menu
 


SVOJŠICE, HRÁDEK - pohádková tvrz a Pravdův dvojzámek

16. 3. 2011

 

 

 

 

 SVOJŠICE, HRÁDEK u SUŠICE, ZDOUŇ

 

 

 

 „Pohádková tvrz a Pravdův dvojzámek“

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                  ČÁSTKOV - POŠUMAVSKÁ VESNIČKA POD SVATOBOREM. ZDE BYLA NAŠE PRVNÍ ZASTÁVKA U ATYPICKÉ CHALUPY-ATELIÉRU LIDOVÉHO ŘEZBÁŘE JANA BRODILA, KTERÝ PŘEDČASNĚ V ROCE 2006 ZEMŘEL.

 

           SVOJŠICE - VESNIČKA TAKTÉŽ POD ZÁPADNÍM SVAHEM SVATOBORU. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE Z R. 1178. TO BYLA JEŠTĚ NA OSTRŮVKU UPROSTŘED RYBNÍKA PŮVODNÍ DŘEVĚNÁ TVRZ. POZDNĚ ROMÁNSKÝ-RANĚ GOTICKÝ KOSTEL SV. JANA KŘTITELE (DŘÍVE SV. MARTINA) JE ZNÁM PÍSEMNĚ JIŽ R. 1270. BOHUŽEL VĚŽ JE NEDOCHOVANÁ A DOSUD MÁ PROVIZORNÍ PROVEDENÍ. VEDLE HEZKÝ A FILMAŘI OBLÍBENÝ KOCÍKŮV STATEK. NA HŘBITOVĚ BYL POHŘBEN R. 1869 HEREC JAN KAŠKA (V R. 1910 OSTATKY PŘEVEZENY NA OLŠANY). NOVÁ SVOJŠICKÁ GOTICKÁ TVRZ JE V PRAMENEVH UVÁDĚNA R. 1366. NEJVÝZNAMNĚJŠÍ ROD ZDE BYLI CÍLOVÉ ZE SVOJŠIC. OD 16. STOL. BYLA TVRZ PŘEMĚNĚNA NA SÝPKU. V POLOVINĚ 19. STOL. BYL PŘISTAVĚN ZÁMEČEK (APPELTAUEROVI) A SŇATKEM SE DVŮR DOSTAL DO MAJETKU RODINY VALENTŮ. PO R. 1948 BYL MAJETEK ZNÁRODNĚN, VYUŽÍVÁM JEDNOTNÝM ZEMĚDĚLSKÝM DRUŽSTVEM A V 90. LETECH PO ZMĚNĚ REŽIMU V DEZOLÁTNÍM STAVU VRÁCEN V RESTITUCI SYNOVI POSLEDNÍHO MAJITELE. PROHLÍDKU TVRZE A KOSTELA BYLA ZA ÚČASTI ALENY VALENTOVÉ. BYLO TO VELMI MILÉ, LIDSKÉ A PŘÍJEMNÉ. V KOSTELE JSME SPOLEČNĚ VZPOMENULI JANA BRODILA A MILANA POKORNÉHO. O LIDSKÉM ŠTĚSTÍ NA ZEMI SVĚDČÍ SVÉRÁZNÉ SRDEČNÉ VYZNÁNÍ PANÍ VALENTOVÉ, KTERÁ KDYSI PŘED LETY ŘEKLA, CITUJI: „JSOU U NÁS V KRAJI TŘI BLÁZNI. PRVNÍ, MILAN POKORNÝ TEN NĚCO VYMYSLÍ, DRUHÝ, HONZA BRODIL, TEN TO VYŘEŽE A TŘETÍ JE TEN MŮJ, KTERÝ TO VE TVRZI VYSTAVÍ...“ DNEŠNÍ TVRZ SLOUŽÍ PRO VÝSTAVNÍ ÚČELY, PŘEJEME ZE SRDCE HODNĚ ÚSPĚCHŮ A CELÉ RODINĚ HLAVNĚ ZDRAVÍ, KTERÉ POTŘEBUJÍ PŘI OBNOVĚ ZÁMEČKU.
          HRÁDEK U SUŠICE - OBEC 4 KM OD SUŠICE, KDE BYL HRÁDEK JIŽ VE 14. STOLETÍ. POZDĚJI ZMĚNĚNA NA KAMENNOU TVRZ PATŘÍCÍ POD VELHARTICKÉ ZBOŽÍ. V 16. STOL. ZA DRŽENÍ RAČÍNŮ Z RAČÍNA BYLA TVRZ PŘESTAVĚNA NA RENESANČNÍ ZÁMEK (OKOLO ROKU 1590). DALŠÍM VÝZNAMNÝM RODEM DRŽÍCÍ PANSTVÍ BYLI OD DESFOURSOVÉ. R. 1731 NECHAL JAN FERDINAND VYBUDOVAT NOVÝ BAROKNÍ ZÁMEK, KTERÝ SE STARÝM SPOJIL NOVÝM PRŮČELÍM S HLAVNÍM VCHODEM. NOVÉ PRAVÉ KŘÍDLO BYLO ZAKONČENO SALLA TERRENOU A TŘÍPATROVOU VĚŽÍ, KTERÁ DŮSLEDKEM ZANEDBÁNÍ O STAV PAMÁTKY V ROCE 1976 SPADLA. NA KONCI LEVÉHO RENESANČNÍHO KŘÍDLA BYLA R. 1775 PŘISTAVĚNA NOVÁ ZÁMECKÁ KAPLE SV. VALBURGY. DALŠÍM MAJITELEM SE STAL SŇATKEM BARON KAREL STURMFEDERER. JEHO MENTÁLNĚ ZAOSTALÉHO SYNA OTAKARA VYUČOVAL PÁTER VOJTĚCH HLINKA (1817-1904), KTERÝ ZAČAL PSÁT POVÍDKY Z VESNICKÉHO PROSTŘEDÍ A OVLIVNIL MYŠLENÍ MNOHA ČESKÝCH VELIKÁNŮ. PSAL POD PSEUDONYMEM - FRANTIŠEK PRAVDA. ZE ZÁMECKÉHO PARKU BYLY DO KLATOV DOVEZENY R. 1854 BAROKNÍ SOCHY ROČNÍCH OBDOBÍ A DÍKY ZAHRADNÍKU MICHAELOVI BULLMANNOVI JE DODNES VIDÍME V KLATOVSKÝCH MERCANDINOVÝCH SADECH. ZÁMEK A CELÉ HOSPODÁŘSTVÍ BYLO R. 1945 ZNÁRODNĚNO, VYKRADENO A PŘEMĚNĚNO NA BYTOVÝ FOND. Z HAVARIJNÍCH DŮVODŮ BYL ZÁMEK V 80. LETECH PRÁZDNÝ. TEPRVE V R. 2000 OBJEKT KUPUJE SUŠICKÁ FIRMA PAVLA LEJSKA ŠUMAVAPLAN A ZAČÍNÁ ZÁMEK OPRAVOVAT. HLAVNĚ DÍKY EVROPSKÝM DOTACÍM BYL ZÁMEK CELKOVĚ DŮKLADNĚ REKONSTRUOVÁN, DE FACTO ZACHRÁNĚN A DNES MŮŽEME ŘÍCI, ŽE SE JEDNÁ O JEDEN Z NEJVĚTŠÍCH ARCHITEKTONICKÝCH SKVOSTŮ V POŠUMAVÍ. SOUČÁSTÍ ZÁMKU JE HOTEL, RESTAURACE A MUZEUM FR. PRAVDY. PROHLÍDKY, VÝKLAD A OCHOTA JE ZDE VYSLOVENĚ PROFESIONÁLNÍ. VYSLOVUJEME VELKÉ PODĚKOVÁNÍ MICHAELE FREMUNDOVÉ A JANĚ NĚMCOVÉ. PODĚKOVÁNÍ TAKÉ PATŘÍ KUCHYNI A PERSONÁLU ZÁMECKÉ RESTAURACE. MĚLI JSME MENU - POLÉVKU A VEPŘOVOU SE ZELÍM ZA 85 KČ. LACINÉ A CHUTNÉ. DOPORUČUJEME VŠEM POTENCIONÁLNÍM NÁVŠTĚVNÍKŮM.
          ZDOUŇ - BÝVALÁ RÝŽOVNICKÁ OSADA, KTERÁ ZANIKLA V PRŮBĚHU 30. LETÉ VÁLKY. DO DNEŠNÍCH DNÍ TADY ZŮSTAL JEN RANĚ GOTICKÝ OPEVNĚNÝ KOSTEL SV. VAVŘINCE. U JEHO JIŽNÍ ZDI NAJDEME HROB PATERA VOJTĚCHA HLINKY. I ZDE JSME MĚLI PROHLÍDKU INTERIÉRU S VÝKLADEM A SPOLEČNÉ FOTOGRAFOVÁNÍ. POČASÍ BYLO VÍCEMÉNĚ OBLAČNÉ, BEZ DEŠTĚ A TEPLOTNĚ MEZI 10 AŽ 15 °C. VÝJIMEČNĚ JSME JELI OSOBNÍMI AUTY A POČET SPOKOJENÝCH ÚČASTNÍKŮ BYL 58.