Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stehlíkův kraj plný památek

15. 11. 2011

       STEHLÍKŮV  KRAJ  PLNÝ  PAMÁTEK


DEFUROVY LAŽANY – OBEC SE ZÁMKEM PRVNĚ PŘIPOMÍNANÁ R. 1496. VYSTŘÍDALI SE TADY STRACHOVŠTÍ, ŠVIHOVŠTÍ, ČERNÍNOVÉ A MARTINICOVÉ. ROKU 1723 KOUPIL ZÁMEK JAN FERDINAND DESFOURS, MAJITEL PANSTVÍ V HRÁDKU U SUŠICE. PO NĚM NESE OBEC SVÉ JMÉNO. ROKU 1898 V DRAŽDĚ ZÁMEK KUPUJE LEOPOLD SINGER Z KLATOV (?), ALE OBRATEM HO PRODÁVÁ SE ZISKEM KARLU WANKOVI. TEN UDĚLAL POSLEDNÍ STAVEBNÍ ÚPRAVY DO SOUČASNÉ PODOBY. ROKU 1925 BYLA MAJITELEM RODINA KYSELOVA A NAPOSLED RODINA KRULIŠ – RANDOVA. TÉ BYL ROKU 1951 ZÁMEK ZESTÁTNĚN. PO ZMĚNĚ REŽIMU BYL V ROCE 1991 V RÁMCI RESTITUCE VRÁCEN. NYNĚJŠÍM MAJITELEM JE VNUK JAN ŠULA Z PRAHY SPOLEČNĚ S DALŠÍMI ITALSKÝMI SPOLEČNÍKY. Z PRVOTNÍCH PODNIKATELSKÝCH PLÁNŮ SEŠLO A TAK ZÁMEK S OKOLÍM JE OPUŠTĚNÝ, NEVYUŽITÝ A CHÁTRÁ. ZÁMEK JE NEPRAVIDELNÉHO TVARU KOSOČTVERCE S UZAVŘENÝM NÁDVOŘÍM A NA ZÁPADNÍ STRANĚ S JEHLANCOVOU VÍŽKOU. NAD HLAVNÍM VCHODEM NAJDEME HODINY. V PŘÍZEMÍ KLENBY A DO PATRA DVOURAMENNÉ SCHODIŠTĚ. PODOBA ZÁMKU JE KLASICISTNÍ S BAROKNÍMI PRVKY. HOSPODÁŘSKÝ DVŮR A MLÝN JSOU V HAVARIJNÍM STAVU. VEDLE NA KŘIŽOVATCE KAPLE SV. ANTONÍNA PADUÁNSKÉHO. V OBCI SE NAŠEL R. 2000 POKLAD S 800 KS GROŠŮ ZE 14. STOLETÍ.

ÚJEZD U CHANOVIC – TYPICKÁ ZDEJŠÍ VESNIČKA. SEVERNĚ NAD NÍ KAPLIČKA SV. VOJTĚCHA S LÉČIVÝM PRAMENEM NA OČI.

CHANOVICE – STŘEDISKOVÁ OBEC NA OKRAJI LNÁŘSKÉ RYBNÍKÁŘSKÉ PÁNVE V SAMÉM VÝCHODNÍM CÍPU SOUČASNÉHO KLATOVSKÉHO OKRESU. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE AŽ Z ROKU 1352. KOSTEL POVÝŠENÍ SVATÉHO KŘÍŽE JE DLE PORTÁLU Z 1. POLOVINY 13. STOLETÍ. PŮVODNĚ ZDE STÁVALA VODNÍ TVRZ A NAPŘÍKLAD V R. 1505 TU BYL VOLFGANG Z CHANOVIC. TO JIŽ BYLA TVRZ ROZŠÍŘENA NA HRAD. V 16. STOLETÍ DOCHÁZÍ NA RENESANČNÍ PŘESTAVBU A STAVBA SE ZMĚNILA NA ZÁMEK. POSLEDNÍ MAJITEL Z RODU CHANOVSKÝCH PRODAL PANSTVÍ R. 1717 FERDINANDU RUMERSKIRCHOVI. V KUPNÍ SMLOUVĚ BYLA KLAUZULE O POKLADU, KTERÝ JESTLIŽE BUDE NALEZEN BUDE Z POLOVINY NÁLEŽET JEŠTĚ PŮVODNÍMU MAJITELI. V TÉ DOBĚ JE POSTAVENA SÝPKA (1740), PŘESTAVĚNA FARA, ŠKOLA A TAKÉ V LETECH 1751 – 64 KOSTEL. ZÁMEK DO DNEŠNÍ PODOBY S UZAVŘENÝM NÁDVOŘÍM BYL PŘESTAVĚN V LETECH 1781 AŽ 1785 A TO KVŮLI VELKÉMU POŽÁRU. TAKÉ VZNIKL PARK. V ROCE 1809 ZÁMEK KOUPIL PLZEŇSKÝ OBCHODNÍK FRANZ BECHER, KTERÝ OPRAVIL STŘECHU A ZAKLENUL CHODBY. JEHO SYN FRANZ GUSTAV ZALOŽIL CUKROVAR V ÚJEZDĚ. ROKU 1871 ZÁMEK KOUPIL EDUARD DAUBEK SE SYNEM EDUARDEM, KTEŘÍ BOHATĚ VYBAVILI MÍSTNOSTI MOBILIÁŘEM. DALŠÍ ZMĚNA SE UDÁLA R. 1889, KDY VŠE KOUPIL ISIDOR SCHMIEDL. JEHO DCERA ANNA SE PROVDALA ZA RYTÍŘE GOLLDEGGA. PO 2. SV. VÁLCE BYL ZÁMEK A VŠE K TOMU PATŘÍCÍ JAKO NĚMECKÝ MAJETEK ZNÁRODNĚNÝ. JEJICH SYN BARON FRANTIŠEK GOLLDEGG BYL 6. KVĚTNA 1945 VEŘEJNĚ ZLYNČOVÁN SAMOZVANÝMI PARTYZÁNY VIKTOROU A ŠILHAVÝM A NA NÁSLEDKY STŘELNÉHO ZRANĚNÍ DRUHÝ DEN ZEMŘEL. JEHO PŘÍTEL BARON BAILOU BYL NA MÍSTĚ ZASTŘELEN. TATO VRAŽEDNÁ TRAGÉDIE ZASÁHLA CELOU OBEC, PROTOŽE GOLLDEGG BYL DOBROSRDEČNÉ POVAHY, VŠEM POMÁHAL V NOUZI A ZA VÁLKY ZAMĚSTMÁVAL LIDI, KTEŘÍ BY JINAK MUSELI JÍT NA FRONTU NEBO NA NUCENÉ PRÁCE DO ŘÍŠE. OD ZÁŘÍ 1947 VZNIKLA V ZÁMKU ŠKOLA, KTERÁ BOHUDÍKY FUNGUJE DODNES. HOSPODÁŘSKÉ STAVBY UŽÍVALO JZD, ALE TAK, ŽE VŠECHNO PŘIŠLO VNIVEČ. KONCEM 90. LET 20. STOLETÍ, KDY MAJETEK ZÁMKU A OKOLÍ PŘIPADL OBCI SE VŠE ZAČALO NOVĚ OPRAVOVAT A STAVĚT. DNES JE TADY VÝSTAVNÍ SÍŇ, MUZEUM, TĚLOCVIČNA A DALŠÍ. CELÝ AREÁL JE CELOROČNĚ VYUŽÍVÁN PRO SPOLEČENSKÉ, KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE A VYŽITÍ. OBLÍBENÝ JE KAŽDOROČNÍ „DEN ŘEMESEL“. PERFEKTNÍ PROHLÍDKA, BYLA OBOHACENA SETKÁNÍM SE STAROSTOU OBCE PETREM KLÁSKEM. JEHO PŘÍNOS PRO OBEC JE OBDIVUHODNÝ. OBYVATELÉ SI NEJVÍCE CENÍ ZEJMÉNA ZŘÍZENÍ VODOVODU A VÝBORNOU SPOLUPRÁCI S PODNIKEM HAAS FERTIGBAU, NEJVĚTŠÍM ZAMĚSTNAVATELEM V OKOLÍ. KDYBY BYLI VŠICHNI POLITICI JAKO ON, BYL BY V NAŠÍ ZEMI POŘÁDEK, KLID A SPOKOJENOST. NAD ZÁMECKÝM AREÁLEM JE VYBUDOVÁN SKANZEN LIDOVÉ ARCHITEKTURY. PROVOZOVATELEM A MAJITELEM JE KLATOVSKÉ MUZEUM DR. HOSTAŠE. VEDOUCÍM JE TU LIBOR KODÝTEK. NAD SKANZENEM NA VRCHU CHLUMU JE NOVĚ VYBUDOVANÁ ROZHLEDNA ZPŘÍSTUPNĚNA 6. 8. 2010. OBĚD BYL V KULTURNÍM DOMĚ U PANA ŠLAJSE. MĚLI JSME POLÉVKU A KUŘECÍ ŘÍZEK S BRAMBOREM ZA 100 KČ. VÝBORNÁ A VELKÁ PORCE.

KADOV – OBEC JIŽ VE STRAKONICKÉM OKRESE, PŘIPOMÍNANÁ ROKU 1352. DOMINANTOU OBCE JE BAROKNÍ KOSTEL SV. VÁCLAVA S TŘEMI ZVONY (1765) A RENESANČNÍ TVRZ. ZA TVRZÍ JE KAPLE NALEZENÍ SV. KŘÍŽE (1863) A V NÍ HROBKA HRABĚCÍ RODINY LINKERŮ. NEDALEKO ZA OBCÍ JE 30 TUN VÁŽÍCÍ VIKLAN, KTERÝ NA JEHO PŮVODNÍ MÍSTO ZPÁTKY DAL PAVEL PAVEL ZE STRAKONIC, KTERÝ „ROZPOHYBOVAL“ SLAVNÉ SOCHY NA VELIKONOČNÍM OSTROVĚ. KADOVSKOU TVRZ OD ZEMĚDĚLSKÉHO DRUŽSTVA V NELICHOTIVÉM STAVU KOUPILI VÁCLAV HAVLÍK A PAVEL STEJSKAL, KTEŘÍ V POSLEDNÍCH LETECH VŠE NÁKLADNĚ A CITLIVĚ OPRAVUJÍ. VYBUDOVALI TADY REGIONÁLNÍ MUZEUM SE STÁLOU EXPOZICÍ – „JAK SE KDYSI ŽILO NA VESNICI“. BYLI JSME PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPENI PROHLÍDKOU A TAKÉ VSTUPNÝM – 15 KČ ZA OSOBU.

VELKÝ BOR – OBEC 5 KM SEVERNĚ OD HORAŽĎOVIC S KOSTELEM SV. JANA KŘTITELE (1283). V MINULOSTI ZVÁN TAKÉ JAKO BOR KŘÍŽOVNICKÝ A DO HUSITSKÝCH VÁLEK TU BYL I MENŠÍ HRAD. PŘI ZPÁTEČNÍ CESTĚ Z KADOVA JSME SE TADY ZASTAVILI NA OBECNÍM ÚŘADĚ, KDE KONČILA MÍSTNÍ SBĚRATELSKÁ VÝSTAVA. BYLA VELMI PĚKNÁ A VSTUPNÉ SE PLATILO DOBROVOLNÉ. V OBCI SE NARODIL SLAVNÝ VYNÁLEZCE PUŠKY „ZADOVKY“ SYLVESTR KRNKA (1825 – 1903).

 

DOPRAVA OSOBNÍMÍ AUTOMOBILY V POČTU 43 ÚČASTNÍKŮ. POČASÍ OD 0° C RÁNO, DO 9°C ODPOLEDNE. RÁNO MLHY, BEZVĚTŘÍ, SLUNEČNO, PĚKNÝ PODZIMNÍ DEN. NEDĚLE 13. LISTOPADU 2011.