Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pušperk, Herštejn, Netřeb

10. 11. 2014

PUŠPERK, NOVÝ HERŠTEJN, NETŘEB  „Zapomenuté hrady na pomezí“

           

PUŠPERK – ZŘÍCENINA MENŠÍHO HRADU NAD OSADOU LIŠKA, NEDALEKO POLENĚ. NĚMECKY „LIŠČÍ HORA“ JE FUCHSBERG. POSTAVENÝ KOLEM R. 1260 JAROŠEM ZE SLIVNA, ÚČASTNÍKEM BITVY U KRESSENBRUNNU. V 1. POLOVINĚ 15. STOLETÍ V DRŽENÍ KATOLÍKA HYNKA Z ÚSTUPENIC. TOMU KLATOVŠTÍ „HUSITÉ“ HRAD POBOŘILI (PŘED R. 1439). PO NĚJAKÉ DOBĚ HRAD PŘIPADL BŘEŇKOVI Z RONŠPERKA, KTERÝ HRAD OBNOVIL. JELIKOŽ „MILOVAL“ LOUPEŽIVÉ VÝPRAVY V OKOLÍ, DOHODLI SE DOMAŽLIČTÍ S KLATOVANY A V ČERVNU R. 1473 HRAD DOBYLI A VYPÁLILI. POTOM UŽ SE NIKDY NEOBNOVIL. DODNES JSOU VIDĚT ZBYTKY HLAVNÍCH ZDÍ, A DVA HLUBOKÉ PŘÍKOPY. KAPLE SV. VÁCLAVA BYLA VYBUDOVÁNA NA KONCI 16. STOLETÍ, ALE OD KONCE 18. STOLETÍ ZRUŠENA A ZANIKLA.

NOVÝ HERŠTEJN – ZŘÍCENINA VĚTŠÍHO HRADU 3 km SEVERNĚ OD KDYNĚ. PRVOTNÍ HISTORIE SPOJENÁ S PÁNY Z VELHARTIC. PROTO SE POZDĚJI NAZÝVALI HERŠTEJŠTÍ Z VELHARTIC. OPĚT JMÉNO Z NĚMČINY - „PANSKÝ KÁMEN“ -HERRNSTEIN. TENTO ROD VLASTNIL HRAD OD ZALOŽENÍ AŽ DO JEHO ZÁNIKU. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE Z R. 1348 (PROTIVA a BŘENĚK). HLAVNÍM STAVEBNÍKEM BYL BUŠEK II. O STOLETÍ POZDĚJI JAN Z HERŠTEJNA VYJÍŽDĚL DO BAVOR NA LOUPEŽIVÉ VÝPRAVY A JAKO ODPLATA BYLO OBLÉHÁNÍ HRADU, VYPÁLENÍ A JEHO ZNIČENÍ. TO SE STALO R. 1475. JAN BYL UVĚZNĚN VE STRAUBINGU A PO PROPUŠTĚNÍ BYDLEL NA MALÉ TVRZI V LOMCI U KLATOV, KDE DOŽIL. POBOŘENÝ HRAD A PANSTVÍ ZÍSKAL PŮTA ŠVIHOVSKÝ. HLAVNÍ ČTVERHRANNÉ OPEVNĚNÍ DOPLŇOVALA KDYSI MOHUTNÁ VĚŽ - ZVANÁ PANNENSKÁ. DLE POVĚSTI ZDE NECHAL JAN ZAZDÍT SVÉ TŘI DCERY A POKLADY PŘED BAVORY. OD R. 1933 JE NÁVRŠÍ VYHLÁŠENO ZA STÁTNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACI. POD HRADEM BÝVALÁ ČERNÍNSKÁ MYSLIVNA.

NETŘEB – ZŘÍCENINA HRADU NAD OBCÍ KANICE NEDALEKO KOLOVČE. MENŠÍ HRÁD NECHAL PRAVDĚPODOBNĚ POSTAVIT DĚPOLT Z RÝZEMBERKA V 1. POLOVINĚ 14. STOLETÍ. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA O DĚPOLTOVI JE Z R. 1325. PŮVODNĚ SE HRAD JMENOVAL NOVÝ RÝZEMBERK. OPĚT Z NĚMČINY - „OBŘÍ HORA“ - RIESENBERG. OD POČÁTKU 15. STOLETÍ SE NAZÝVAL NETŘEB (1404). TO JIŽ BYLO PANSTVÍ VE VLASTNICTVÍ VLADYKŮ KANICKÝCH Z ČACHROVA. PO PŘESTĚHOVÁNÍ DO POHODLNĚJŠÍ TVRZE V KANICÍCH BYL JIŽ HRAD NEOBYDLEN. BYLY TAKÉ NALEZENY STOPY VELKÉHO POŽÁRU (CIRKA KOLEM R. 1450). V R. 1528 UVEDEN JAKO PUSTÝ. DNES JSOU ZDE K VIDĚNÍ ZBYTKY ZDÍ OBYTNÉ VĚŽE. HRAD BYL DE FACTO VYLÁMÁN VE SKÁLE A KÁMEN POUŽIT PRO STAVBU. OKOLO VRCHU SE NACHÁZÍ STÁTNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE CHRÁNÍCÍ PŮVODNÍ POROST NETŘEBSKÝCH TISŮ. VĚTŠINA JE V ROZMEZÍ 400 AŽ 600 LET. BOHUŽEL VYMÍRAJÍ. JEŠTĚ PŘED 2. SV. VÁLKOU ZDE BYLO NAPOČÍTÁNO cca 400 STROMŮ, DNES JICH JE cca 200 KUSŮ. JEDNÁ SE O VYJÍMEČNÝ HROMADNÝ VÝSKYT TISŮ V RÁMCI ČESKÉ REPUBLIKY. NÁZEV KOPCE NETŘEBU JE DLE SLOVA – „NETRIEBENÝ“ (HUSTÝ) LES.   

 

DOPOLEDNE JSME UDĚLALI PĚŠÍ VYCHÁZKU K PUŠPERKU A NÁSLEDNĚ K HERŠTEJNU. AUTA JSME NECHALI NA PARKOVIŠTI. V POLEDNE JSME DOJELI DO PŘÍVOZCE A MĚLI OBĚD V RESTAURACI „U KARMANA“ KARLA KARMANA. BYLA POLÉVKA A KUŘECÍ ŘÍZEK NARUBY. CELÉ MENU ZA 100 KČ NA OSOBU. ODPOLEDNE BYLA PROCHÁZKA NA NETŘEB. VŠUDE JSME SI UDĚLALI VÝKLAD A VŠE ZDOKUMENTOVALI.  POČASÍ - OBLAČNO, TEPLO cca 10° C. DOPRAVA AUTOMOBILY V POČTU 48 ÚČASTNÍKŮ. NEDĚLE 9. LISTOPAD 2014.