Jdi na obsah Jdi na menu
 


Praha - Výstava "Hrady a zámky objevované a opětované"

12. 1. 2015

     PRAHA - „Za Krameriem na Olšany a za Žižkou na Vítkov“

 

TRADIČNÍ LEDNOVÝ VÝLET DO HLAVNÍHO MĚSTA NĚKDEJŠÍHO ČESKÉHO KRÁLOVSTVÍ, DNES SOUČASNÉ ČESKÉ REPUBLIKY.

 

Z HLAVNÍHO WILSONOVO NÁDRAŽÍ JSME ŠLI KOLEM PRAŠNÉ BRÁNY, NA STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ. ZDE JSME SE PIETNĚ ZASTAVILI U POMNÍKU MISTRA JANA HUSA (LADISLAV ŠALOUN 1903 – 15) A  POPRAVIŠTĚ U ORLOJE (21. 6. 1621). DÁLE JSME PŘES MÁNESŮV MOST DOŠLI NA KLÁROV, VYŠLI STARÉ ZÁMECKÉ SCHODY A PROŠLI JSME PRAŽSKÝ HRAD. MALÁ ZASTÁVKA BYLA TRADIČNĚ U CHRÁMU SV. VÍTA. DOPOLEDNÍM CÍLEM BYLA JÍZDÁRNA PRAŽSKÉHO HRADU, KDE JSME NAVŠTÍVILI ZAJÍMAVOU VÝSTAVU - „HRADY A ZÁMKY OBJEVOVANÉ A OPĚTOVANÉ“. JEDNÁ SE O VÝSTAVU NA KTEROU BYLY SVEZENY VZÁCNÉ EXPONÁTY Z CELÝCH ČECH A MORAVY (CCA 600 KUSŮ). NA VLASTNÍ OČI BYLO MNOHO K VIDĚNÍ - RELIKVIÁŘ SV. MAURA Z BEČOVA, DESKOVÉ OBRAZY MISTRA THEODORIKA Z KARLŠTEJNA, BUDYŠÍNSKÝ RUKOPIS KOSMOVY KRONIKY, STUDNIČNÍ MŘÍŽ Z JINDŘICHOVA HRADCE A MNOHO DALŠÍCH UNIKÁTNÍCH PŘEDMĚTŮ. JÍZDÁRNA JE BAROKNÍ STAVBA Z KONCE 17. STOLETÍ U PRAŠNÉHO MOSTU PŘES JELENÍ PŘÍKOP. V POLOVINĚ 20. STOLETÍ BYLA PROVEDENA ADAPTACE NA VÝSTAVNÍ PROSTORY A DNES ZDE SÍDLÍ GALERIE JPH. 

 

PRO DALŠÍ PŘESUN JSME VYUŽILI TRASU „A“ METRA. ZE STANICE HRADČANSKÉ JSME DOJELI DO STANICE FLORA. ODTUD JSME DOŠLI NA OLŠANSKÉ HŘBITOVY. JEDNÁ SE O NEJROZSÁHLEJŠÍ HŘBITOVNÍ AREÁL V ČECHÁCH. JEHO ROZLOHA JE CIRKA 50 HEKTARŮ A ZA DOBU CELÉ HISTORIE ZDE BYLO POHŘBENO NA CCA 2 MILIÓNY ZEMŘELÝCH. MY JSME SE NA CHVÍLI ZASTAVILI U HROBU NEJSLAVNĚJŠÍHO KLATOVSKÉHO RODÁKA, NOVINÁŘE, SPISOVATELE A VYDAVATELE, VÁCLAVA MATĚJE KRAMERIA (9. 2. 1753 – 22. 3. 1808). JEHO HROB BYL ZÁSLUHOU MĚSTA KLATOVY OPRAVEN V LÉTĚ ROKU 2014. INICIÁTOREM MYŠLENKY OBNOVY HROBU BYL LUKÁŠ KOPECKÝ. PO NAŠÍ VZPOMÍNCE JSME POKRAČOVALI DÁL. PO OBĚDĚ, PŘI ZPÁTEČNÍ CESTĚ NA NÁDRAŽÍ JSME VYŠLI NA VRCH VÍTKOV, KDE SE NACHÁZÍ NÁRODNÍ PAMÁTNÍK ČESKÉ STÁTNOSTI. Z NEDOSTATKU ČASU JSME SE ZASTAVILI JEN U SOCHY JANA ŽIŽKY A POKOCHALI JSME SE VÝHLEDEM NA PRAHU. TATO BRONZOVÁ SOCHA JE TŘETÍ NEJVĚTŠÍ JEZDECKÁ SOCHA NA CELÉM SVĚTĚ. ZHOTOVIL JÍ BOHUMIL KAFKA. PRACOVAL NA NÍ OD ROKU 1931, ALE JEHO PRÁCE BYLA PŘERUŠENA NĚMECKOU OKUPACÍ A NÁSLEDNOU 2. SV. VÁLKOU. ODLITA A INSTALOVÁNA BYLA AŽ V ROCE 1950 (14. ČERVENCE). SOCHA VÁŽÍ 16,5 TUNY, NA VÝŠKU MÁ 9 METRŮ A NA DÉLKU 9,6 METRŮ. JE SLOŽENA ZE 120 BRONZOVÝCH ČÁSTÍ A OBSAHUJE NA 5 TISÍC ŠROUBŮ. RESTAUROVÁNA BYLA V LETECH 2010 – 11.

 

VSTUPNÉ NA VÝSTAVU BYLO 150 KČ A SNÍŽENÉ PRO SENIORY 80 KČ. JÍZDENKA METREM NA DOBU 30 MINUT STÁLA 24 KČ (PRO SENIORY NAD 70 LET ZDARMA). OBĚD JSME MĚLI V RESTAURACI „DOBRÁ TREFA“. MAJITELEM JE KAREL TRUNEČEK.  MENU BYLO SLOŽENÉ Z GULÁŠOVÉ POLÉVKY A ŠPANĚLSKÉHO PTÁČKA S RÝŽÍ. CENA BYLA JEDNOTNÁ - 100 KČ NA OSOBU. HROMADNÁ JÍZDENKA VLAKEM VYŠLA NA 230 KČ NA OSOBU. POČASÍ BYLO OBLAČNÉ S NÁRAZOVÝM VĚTREM A TEPLOTOU KOLEM +3° C. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 46 PŘÁTEL (Z KLATOV, PLZNĚ A PRAHY). NEDĚLE 11. LEDNA 2015.