PRAHA - Staré město, Karlín
PRAHA – „Úžasná díla Karlů a Dientzenhoferův monument“
VÝLET DO HLAVNÍHO MĚSTA NĚKDEJŠÍHO ČESKÉHO KRÁLOVSTVÍ, DNES SOUČASNÉ ČESKÉ REPUBLIKY.
STARÉ MĚSTO – STŘEDOVĚKÝ DŮM „U ZLATÉHO PRSTENU“ ZA TÝNSKÝM CHRÁMEM, JE V MAJETKU MUZEA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. NACHÁZÍ SE TADY TRVALÁ EXPOZICE „PRAHA ZA KARLA IV“ S INTERAKTIVNÍMI PRVKY. POŘÁDAJÍ SE ZDE I KRÁTKODOBÉ VÝSTAVY. PŘI NAŠÍ PŘÍTOMNOSTI – „KAREL KRYL – AHOJ, OBČANÉ“.
KARLÍN – NOVÁ ČTVRŤ, DNES PATŘÍCÍ POD PRAHU 8. VZNIKLA V ROCE 1817 NA TAK ZVANÉM ŠPITÁLSKÉM POLI. PŘEDTÍM BYLA OSÍDLOVÁNA SPÍŠE SPORADICKY, NEBOŤ V TÉTO OBLASTI NIVY ŘEKY VLTAVY BYLY KAŽDOROČNÍ ZÁPLAVY. NOVÉ POJMENOVÁNÍ NASTALO DLE ČTVRTÉ MANŽELKY CÍSAŘE FRANTIŠKA I. – KAROLÍNY AUGUSTÝNY BAVORSKÉ. NÁZEV KAROLINENTHAL BYL POČEŠTĚN NA KARLÍN. V LETECH 1903 – 21 BYL KARLÍN SAMOSTATNÝM KRÁLOVSKÝM MĚSTEM OD 1. 1. 1922 SE STAL SOUČÁSTÍ VELKÉ PRAHY. DOMINANTOU JE KOSTEL SV. CYRILA A METODĚJE (1854 - 63 VOJTĚCH IGNÁC ULLMANN) A INVALIDOVNA (1731 - 37, KILIÁN IGNÁC DIENTZENHOFER. STAVITELEM BYLA NADACE ČESKÉHO HRABĚ ITALSKÉHO PŮVODU PETRA STROZZI-HO ZE SCHRATENTHALU. ZÁKLADNÍ KÁMEN POLOŽIL, SÁM CÍSAŘ KAREL VI. BOHUŽEL SE UKÁZALO, ŽE NA TAK VELKOLEPÝ PLÁN NESTAČILY PENÍZE. PROTO SE VYBUDOVAL SOBĚSTAČNÝ AREÁL, JEN V DESETINĚ TOHO ZAMÝŠLENÉHO. ZAJÍMAVOSTI KARLÍNA: NA BÝVALÉM ROHANSKÉM OSTROVĚ BYL VYBUDOVÁN PŘÍSTAV, KDE BYL V R. 1841 PŘEDSTAVEN PRVNÍ ČESKÝ KOLESOVÝ PARNÍK „BOHEMIA“. ŽELEZNIČNÍ TRAŤ DO DRÁŽĎAN SI VYŽÁDALA STAVBU KARLÍNSKÉHO NEGRELLIHO VIADUKTU (ALOIS NEGRELLI 1846 – 49, 1120 m DLOUHÝ, 85 OBLOUKŮ). DO R. 1910 BYL NEJDELŠÍM ŽELEZNIČNÍM MOSTEM V EVROPĚ. V R. 1847 TADY BYLA POSTAVENA PRVNÍ PRAŽSKÁ PLYNÁRNA (RUDOLF BLOCHMAN). V LETECH 1883 AŽ 1917 ZDE NA TŘECH MÍSTECH PODNIKAL SLAVNÝ FRANTIŠEK KŘIŽÍK. V 70- LETECH 20. STOLETÍ SE UVAŽOVALO O KANDIDATUŘE PRAHY NA POŘÁDÁNÍ OYMPIJSKÝCH HER V R. 1980. PAMÁTKOU NA TUTO DOBU JE SÍDLIŠTĚ INVALIDOVNA (OLYMPIJSKÁ VESNICE) NEBO HOTEL OLYMPIC (1968 – 71, 73 m). PO NÁVRHU MOSKVY, BYLA KANDIDATURA STAŽENA.
PO PŘÍJEZDU DO PRAHY JSME VYSTOUPILI NA SMÍCHOVSKÉM NÁDRAŽÍ A METREM SE PŘIJELI NA VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ. ČESKÁ SPOŘITELNA, PŘESNĚJI JAJÍ RAKOUSKÝ VLASTNÍK, ZRUŠIL BEZPLATNOU VEŘEJNOU VÝSTAVU VE SVÉ GALERII, ANIŽ BY TO OZNÁMIL NA SVÉM WEBU. NARUŠIL NÁŠ PLÁN, TUDÍŽ JSME MUSELI IMPROVIZOVAT. NEJDŘÍVE JSME ZAŠLI NA OBĚD DO JÍDELNY „HAVLOVA KORUNA“. JÍDLO A SERVIS V NAPROSTÉM POŘÁDKU. DĚKUJEME A DOPORUČUJEME. POTOM JSME ŠLI DO MUZEA „U ZLATÉHO PRSTANU“. ZDE JE TRVALÁ EXPOZICE O PRAZE ZA DOBY CÍSAŘE KARLA IV., A JAKO BONUS VÝSTAVA O ŽIVOTĚ BARDA A REBELA KARLA KRYLA. OBOJE ÚŽASNÉ. ODPOLEDNE BYLA PĚŠÍ PROCHÁZKA PŘES FLORENC A KARLÍN AŽ K INVALIDOVNĚ. ODTUD ZASE METREM NA SMÍCHOVSKÉ NÁDRAŽÍ. POČASÍ: SLUNEČNO, KOLEM 5° C. DOPRAVA RYCHLÍKEM BEROUNKA. POČET ÚČASTNÍKŮ: 35. NEDĚLE 9. ÚNORA 2025.