Jdi na obsah Jdi na menu
 


PRAHA - Malvazinky, Staré Město, Letná

11. 2. 2020

                                                  PRAHA – „Co jsme ještě nevěděli“

 

VÝLET DO HLAVNÍHO MĚSTA ZA KARLEM GOTTEM, K ORLOJI A DO NÁRODNÍHO ZEMĚDĚLSKÉHO MUZEA.

 

HŘBITOV MALVAZINKY – ZNÁMÝ JAKO SMÍCHOVSKÝ MĚSTSKÝ HŘBITOV. JEHO ROZLOHA JE 7,5 ha A POHŘBENÝCH JE ZDE cca 55 TISÍC LIDÍ. BYL ZALOŽEN ROKU 1876 DLE PLÁNŮ ANTONÍNA BARVITIUSE NA POZEMKU BÝVALÉ HOSPODÁŘSKÉ USEDLOSTI MALOSTRANSKÉHO MĚŠŤANA TOMÁŠE MALVAZY-HO. UPROSTŘED HŘBITOVA JE KOSTEL SV. FILIPA A SV. JAKUBA V NOVOROMÁNSKÉM STYLU Z LET 1894 – 96. JSOU TADY POHŘBENI, NAPŘÍKLAD: PRESIDENT ANTONÍN NOVOTNÝ, SOCHAŘ ČENĚK VOSMÍK, SPISOVATEL ONDŘEJ SEKORA, HEREC MILOŠ NEDBAL, MALÍŘ VOJTĚCH KUBAŠTA, SPORTOVEC FRANTIŠEK VESELÝ A TAKÉ ZPĚVÁK KAREL GOTT (14. 7. 1939 – 1. 10. 2019).

PRAŽSKÝ ORLOJ – STŘEDOVĚKÉ ASTRONOMICKÉ HODINY UMÍSTĚNÉ NA JIŽNÍ STRANĚ STAROMĚSTSKÉ RADNIČNÍ VĚŽI. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE Z 9. ŘÍJNA 1410. ZHOTOVITELEM BYL HODINÁŘ MIKULÁŠ Z KADANĚ VE SPOLUPRÁCI S ASTRONOMEM JANEM ŠINDELEM. PRVNÍ OPRAVY A ÚPRAVY PROVEDL JAN Z RŮŽE (MISTR HANUŠ) KOLEM R. 1490. PODRUHÉ BYL UPRAVEN A ZDOKONALEN KOLEM R. 1550 JANEM TÁBORSKÝM Z KLOKOTSKÉ HORY. DALŠÍ VĚTŠÍ OPRAVY NÁSLEDOVALY V LETECH 1629, 1659. PO STO LETECH SE DOKONCE UVAŽOVALO O JEHO ZRUŠENÍ. ZÁCHRANA PŘIŠLA V LETECH 1787-91 (ŠIMON LANDSPERGER) NA ZÁKLADĚ INICIATIVY UNIVERSITNÍHO PROFESORA ANTONÍNA STRNADA. BYL SKUTEČNÝM ZACHRÁNCEM ORLOJE. JAKO ŘEDITEL HVĚZDÁRNY V KLEMENTINU ZAČAL R. 1775 PRAVIDELNĚ DENNĚ ZAPISOVAT METEOROLOGICKÉ STAVY. JEDNÁ SE O NEJDELŠÍ SOUVISLÉ POZOROVÁNÍ POČASÍ NA SVĚTĚ. DALŠÍ OPRAVY – 1866 (NOVÁ DESKA OD JOSEFA MÁNESE), 1912, 1947-48 (BRATŘI VESEČTÍ), 1979, 2005 A NAPOSLEDY 2017-18, VČETNĚ SOCH A ZDIVA A PODOBNĚ. KROMĚ 12 APOŠTOLŮ MÁ ORLOJ DALŠÍCH DEVĚT DŘEVĚNÝCH SOCH. PRAŽSKÝ ORLOJ JE TŘETÍM NEJSTARŠÍM ORLOJEM NA SVĚTĚ A NEJSTARŠÍ STÁLE FUNGUJÍCÍ.

ZEMĚDĚLSKÉ MUZEUM – PRVNÍ SBÍRKY BYLY ULOŽENY PO JUBILEJNÍ ZEMSKÉ VÝSTAVĚ (1891) JAKO SOUČÁST NÁRODOPISNÉHO MUZEA. NOVÉ ZEMĚDĚLSKÉ MUZEUM VZNIKLO R. 1918 V NOSTICKÉM PALÁCI. NOVÁ BUDOVA NA LETNÉ BYLA POSTAVENA V LETECH 1937-39 DLE PLÁNŮ MILANA BABUŠKY (AUTOR VEDLEJŠÍHO TECHNICKÉHO MUZEA), V R. 1950 BUDOVA ZESTÁTNĚNA A ZABAVENA PRO ÚČELY STÁTNÍ DISLOKAČNÍ KOMISE. MUZEUM BYLO ROZPTÝLENO PO CELÉ ZEMI (KONOPIŠTĚ, KAČINA, OHRADA, LEDNICE, VALTICE aj.). DO SVÉ BUDOVY SE MUZEUM VRÁTILO AŽ V ROCE 1994. OD ROKU 2017 PROBÍHÁ GENERÁLNÍ OPRAVA, AVŠAK PROVOZ A PŘÍSTUP VEŘEJNOSTI JE ZACHOVÁN. V SOUČASNÉ DOBĚ JE K VIDĚNÍ DEVĚT STÁLÝCH EXPOZIC (GASTRONOMIE, JEDE TRAKTOR, LABORATOŘ TICHA, MYSLIVOST, OBJEVOVNA, RYBÁŘSTVÍ, STŘEŠNÍ ZAHRADA, VODA V KRAJINĚ, ZEMĚDĚLSTVÍ) A ČTYŘI VÝSTAVY.

 

 

PO PŘÍJEZDU NA SCHMÍCHOVSKÉ NÁDRAŽÍ JSME JELI METREM NA STANICI RADLICKÁ. ODTUD PĚŠKY NA HŘBITOV NA MALVAZINKÁCH K HROBU K. GOTTA. PO MALÉ PIETĚ JSME ŠLI ZPÁTKY NA METRO A DOJELI NA STANICI MŮSTEK. UDĚLALI JSME MALÉ ZASTAVENÍ U ORLOJE A DOŠLI PĚŠKY NA OBĚD DO RESTAURACE „HAŠTALSKÝ DĚDEK“ (ROMAN FENCL). MENU: POLÉVKA BRAMBOROVÁ A SVÍČKOVÁ OMÁČKA S KNEDLÍKEM á 150 KČ. PROSTŘEDÍ, JÍDLO A PŘÍJEMNÉ SLUŽBY NA VELMI SERIOZNÍ ÚROVNI. DĚKUJEME A DOPORUČUJEME. PO OBĚDĚ JSME PĚŠKY PŘEŠLI ŠTEFÁNIKŮV MOST A INDIVIDUÁLNĚ SI PROHLÉDLI ZEMĚDĚLSKÉ MUZEUM. EXPOZICE JSOU INTERAKTIVNĚ A JEDNODUŠE VSTŘÍCNÉ HLAVNĚ K DĚTSKÝM NÁVŠTĚVNÍKŮM. A TO JE DOBŘE. ZPÁTEČNÍ CESTA NA VLAK NA HLAVNÍ NÁDRAŽÍ, BYLA OPĚT PĚŠKY. POČASÍ SLUNEČNÉ, KOLEM 9°. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 25. NEDĚLE 9. ÚNORA 2019.