Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plzeň - Advent s Otcem Josefem

10. 12. 2013

PLZEŇ – „Předvánoční pohoda s otcem Josefem“

 

PLZEŇ – KRAJSKÉ MĚSTO S BOHATOU MINULOSTÍ A NEMÉNĚ BOHATOU SOUČASNOSTÍ. NEJEN KVŮLI PLZEŇSKÉMU PIVU, ALE MOMENTÁLNĚ KVŮLI VYNIKAJÍCÍMU PLZEŇSKÉMU FOTBALU A HOKEJI. V SOUČASNOSTI JE PLZEŇ V TĚCHTO DVOU NEJOBLÍBENĚJŠÍCH KOLEKTIVNÍCH SPORTECH ÚŘADUJÍCÍM MISTREM ČESKÉ REPUBLIKY. JEDNÁ SE O UNIKÁT A JEŠTĚ NIKDY V HISTORII SE TOTO NESTALO.

V HISTORICKÝCH „MASNÝCH KRÁMECH“ NEDALEKO BÝVALÉ PRAŽSKÉ BRÁNY SE KONAJÍ OD ROKU 1972 RŮZNORODÉ AKCE A VÝSTAVY. TATO STŘEDOVĚKÁ TRŽNICE BYLA NA TOMTO MÍSTĚ V PROVOZU OD ROKU 1392 AŽ DO ROKU 1950. NA ZAČÁTKU 70. LET 20. STOLETÍ PROBĚHLA STAVEBNĚ NÁROČNÁ REKONSTRUKCE A OBJEKT MÁ DNES STATUT KULTURNÍ PAMÁTKY. V ČASE 27. 11 2013 AŽ 9. 3. 2014 ZDE PROBÍHÁ VÝZNAMNÁ ZEMSKÁ VÝSTAVA – „OBRAZY KRÁSY A SPÁSY – GOTIKA V JIHOZÁPADNÍCH ČECHÁCH“. VÝSTAVA JE ROZDĚLENA DO TŘÍ ODDÍLŮ – ŠLECHTA, MĚSTA A FENOMÉN ŘEZBÁŘSKÝCH DÍLEN. EXPONÁTY POCHÁZEJÍ Z OBDOBÍ OHRANIČENY LÉTY cca 1380 AŽ 1565 A JEJICH POČET JE CIRKA KOLEM STA KUSŮ. JEDNÁ SE PŘIBLIŽNĚ O POLOVINU VŠECH HYBATELNÝCH MOVITÝCH PAMÁTEK Z TÉTO DOBY, KTERÉ SE V PROSTORU JIHOZÁPADNÍCH ČECH VŮBEC DOCHOVALY. TAKŽE CO EXPONÁT, TO UNIKÁT. PRO NÁS JE OBLAST POOTAVÍ A POÚHLAVÍ VELMI BLÍZKÁ. VÝSTAVA VYCHÁZELA Z PRÁCE A PROJEKTU KOLEKTIVU HISTORIKŮ KOLEM ŘEDITELE „ÚSTAVU PRO DĚJINY UMĚNÍ“ PŘI FILOZOFICKÉ FAKULTĚ UNIVERSITY KARLOVY - JANA ROYTA. JE ZAJÍMAVÉ, ŽE PO SKONČENÍ PLZEŇSKÉ PREMIÉRY BUDE V ROCE 2014 NÁSLEDOVAT PRAŽSKÁ REPRÍZA V „NÁRODNÍ GALERII“.

LEGENDÁRNÍ PLZEŇSKÝ ZÁJEZDNÍ HOSTINEC „U SALZMANNŮ“ BYL ZALOŽEN ROKU 1858. JEHO ZAKLADATELEM BYL MARTIN SALZMANN MÍSTNÍ FORMAN, KTERÝ OD ROKU 1843 DOPRAVOVAL PLZEŇSKÉ PIVO DO PRAHY KE KREJČÍMU JAKUBU PINKASOVI, KTERÝ VLASTNIL HOSTINEC „U ŠVINGULANTA“ (POZDĚJI „U PINKASŮ“). PO ÚRAZU V ROCE 1853 S FORMANSTVÍM SKONČIL A ZAČAL SE VĚNOVAT HOSTINSKÉ ČINNOSTI. OD ROKU 1872 SE NATRVALO USÍDLIL VE SVÉM DOMĚ V PRAŽSKÉ ULICI čp. 90, KDE BYLA TATO VELMI OBLÍBENÁ RESTAURACE AŽ DO KONCE 70. LET 20. STOLETÍ. NÁSLEDNĚ BYLA KVŮLI HAVARIJNÍMU STAVU OBJEKTU UZAVŘENA A ZÁCHRANY SE DOČKALA AŽ V ROCE 1995.

PATER (OTEC) JOSEF ŽÁK SE NARODIL 20. 7. 1957 V KRASLICÍCH A OD ROKU 1985 JE ŘÍMSKOKATOLICKÝM KNĚZEM A OD ROKU 1993 PRVNÍM GENERÁLNÍM VIKÁŘEM PLZEŇSKÉHO BISKUPSTVÍ. SVOJI ČINNOST PŘERUŠIL V LETECH 1996-98 KVŮLI ZÁVAŽNÉMU ZDRAVOTNÍMU STAVU. PO UZDRAVENÍ SE STAL FARÁŘEM V PLÁNICI A PŘILEHLÝCH FARNOSTECH NĚMČICE, NEURAZY A ŽINKOVY. TOTO OBDOBÍ BYLO V LETECH 1999 AŽ 2005. VE SVÉM PŮSOBIŠTI ZANECHAL VÝRAZNOU STOPU VE VZTAHU K VĚŘÍCÍM A K OSTATNÍ VEŘEJNOSTI A Z JEHO INICIATIVY VZNIKL SBOR PĚVECKÝ A DIVADELNÍ. TAKÉ POCHOD S DĚTMI PŘES „POHÁDKOVÝ LES“ MEZI HABARTICEMI A ZDEBOŘICEMI BYL JEHO NÁPAD. V ROCE 2004 MU PLÁNIČTÍ UDĚLILI ČESTNÉ OBČANSTVÍ. OD ROKU 2011 JE OPĚT GENERÁLNÍM VIKÁŘEM BISKUPSTVÍ.

DOPOLEDNE JSME MĚLI PROHLÍDKU VÝSTAVY A PLATILI JSME SKUPINOVÉ SENIORSKÉ VSTUPNÉ 25 KČ ZA OSOBU. VELMI KOREKTNÍ VYSTUPOVÁNÍ GALERIJNÍHO PERSONÁLU. OBĚD BYL V RESTAURACI „U SALZMANNŮ“. MĚLI JSME GULÁŠOVOU POLÉVKU A VEPŘOVÉ ŠPALKY SE ZELÍM A KNEDLÍKEM. MENU ZA 110 KČ NA OSOBU. ODPOLEDNE JSME MĚLI ADVENTNÍ PŘEKVAPENÍ V PODOBĚ PŘIJETÍ U GENERÁLNÍHO VIKÁŘE MONS. JOSEFA ŽÁKA. JEDNALO SE O VELMI MILÉ A LIDSKÉ POVÍDÁNÍ. TAKÉ JSME SE V PLZNI SETKALI S NAŠIMI PŘÁTELI JOSEFEM KABÁTEM A JINDROU RUDOLFEM. BYLO TO OBOUSTRANNĚ PŘÍJEMNÉ. POČASÍ ZIMNÍ, OBLAČNO, TEPLOTA DO 4 °C. DOPRAVA VLAKEM. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 35. NEDĚLE 8. PROSINCE 2013.