Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plzeň - "Výstava a promítání"

17. 12. 2014

PLZEŇ – „Za tajemstvím vesmíru a tajemným Váchalem“

 

PLZEŇ – KRAJSKÉ MĚSTO S BOHATOU MINULOSTÍ A NEMÉNĚ BOHATOU SOUČASNOSTÍ.

GALERIE „MASNÉ KRÁMY“ - VÝSTAVA: „JOSEF VÁCHAL: NAPSAL, VYRYL, VYTISKL A SVÁZAL“, BYLA ZREALIZOVÁNA KE 130. VÝROČÍ NAROZENÍ TOHOTO VŠESTRANNÉHO, ORIGINÁLNÍHO A LIDSKY SVÉRÁZNÉHO UMĚLCE A PODIVÍNA. AUTORKOU VÝSTAVY JE KUNSTHISTORIČKA MARIE RAKUŠANOVÁ. JOSEF VÁCHAL (23. 9. 1884 – 10. 5. 1969) SE NARODIL V MILAVČÍCH U DOMAŽLIC JAKO NEMANŽELSKÝ SYN ANNĚ VÁCHALOVÉ, KTERÁ SE POZDĚJI V PRAZE VDALA ZA OBUVNÍKA HLAVÁČKA. JEHO BIOLOGICKÝM OTCEM BYL JOSEF ŠIMON ALEŠ, BRATRANEC SLAVNÉHO MIKULÁŠE ALŠE. BYL VYCHOVÁVÁN PRARODIČI Z OTCOVY STRANY, JOSEFEM A JANOU ALŠOVÝMI V PÍSKU. BYL DOMA ČASTO SÁM A PROTO SI S DOMÁCÍMI ZVÍŘATY VYTVOŘIL SVŮJ VLASTNÍ SVĚT S VLASTNÍ FANTAZIÍ. ZDEJŠÍ GYMNÁZIUM NEDOSTUDOVAL A VYUČIL SE V PRAZE KNIHVAZAČEM. VĚNOVAL SE MALBĚ, GRAFICE, SOCHAŘINĚ, ŘEZBAŘINĚ A TAKÉ LITERÁRNĚ PSAL. HLAVNĚ V MLADÉM VĚKU SE ZAJÍMAL O OKULTISMUS, SPIRITISMUS, EZOTERIKU A MAGII. TAKÉ INKLINOVAL K ANARCHII. BYL NASAZENÝ V 1. SVĚTOVÉ VÁLCE A PO PROŽITÝCH ZÁŽITCÍCH NAD LIDSTVEM ZLOMIL HŮL. V MEZIVÁLEČNÉM OBDOBÍ SE VĚNOVAL JEN SVÉ TVORBĚ. JEHO VRCHOLNÝM DÍLEM BYL „KRVAVÝ ROMÁN“ (1925). JEHO VLASTNÍ ZHOTOVENÉ KNIHY NA RUČNÍM PAPÍŘE A ZDOBENÉ BAREVNÝM DŘEVOTISKEM (AŽ 554 BAREV) JSOU ČESKOU RARITOU 20. STOLETÍ. EXISTUJÍ JEN V NĚKOLIKA ORIGINÁLECH - „ĎÁBLOVA ZAHRÁDKA ANEB PŘÍRODOPIS STRAŠIDEL“ (1934), „ŠUMAVA UMÍRAJÍCÍ A ROMANTICKÁ“ (1931). PO SPOLEČENSKÉM A OBCHODNÍM NEÚSPĚCHU ZLOMIL HŮL I NAD SVÝM UMĚNÍM A STÁHL SE DO ÚSTRANÍ. JEHO MANŽELKA MARIE PEŠULOVÁ Z OLŠAN U NEPOMUKU (VZALI SE R. 1913) ZEMŘELA R. 1922 (24. 12.) NA TUBERKULÓZU. NÁSLEDNĚ CELÝ DALŠÍ ČAS PROŽIL S DRUŽKOU, VÝTVARNICÍ ANNOU MACKOVOU - „HANČÍ“, KTERÁ HO FINANČNĚ PODPOROVALA. POSLEDNÍCH BEZMÁLA 30 LET PROŽIL NA „JEJÍM“ (ZNÁRODNĚNÉM) STATKU VE STUDEŇANECH U JIČÍNA. ZDE ŽIVOŘIL, ZATRPKNUL NA CELÝ LIDSKÝ SVĚT A ZAHOŘKL. V DOSLOVNÉ NOUZY A BÍDĚ ŠEST DNÍ PO SMRTI „HANČÍ“ - STESKEM ZEMŘEL.

3D PLANETÁRIM - PRVNÍ SVÉHO DRUHU V ČESKÉ REPUBLICE. OFICIÁLNĚ OTEVŘENÉ A BISKUPEM FR. RADKOVSKÝM VYSVĚCENÉ 4. LISTOPADU ROKU 2013. NACHÁZÍ SE V AREÁLU BÝVALÉ „ŠKODOVKY“ V ČÁSTI DNEŠNÍ „TECHMÁNIE“, COŽ JSOU OD R. 2008 REKONSTRUOVANÉ HISTORICKÉ VÝROBNÍ HALY. CELKOVÁ HODNOTA PŘESTAVBY BYLA CCA 664 MILIÓNŮ KORUN. PLANETÁRIUM MÁ ROZLOHU 1000 M2 A KROMĚ PROJEKCE NA 3D GLOBUSU ZDE NAJDEME JEŠTĚ 27 INTERAKTIVNÍCH EXPONÁTŮ. VLASTNÍ KOPULE S PROMÍTACÍM SÁLEM MÁ V PRŮMĚRU 14 METRŮ. MY JSME ZHLÉDLI DVA ½ HODINOVÉ FILMY - „PODZIMNÍ SOUHVĚZDÍ NAD PLZNÍ“ A „JSME VETŘELCI“.

 

DOPOLEDNE JSME MĚLI PROHLÍDKU VÝSTAVY V MASNÝCH KRÁMECH A PLATILI JSME SKUPINOVÉ VSTUPNÉ 25 KČ ZA OSOBU. VÝSTAVA BYLA OBOHACENA KONCERTEM MLADÝCH ŽÁKŮ HUDEBNÍCH ŠKOL. BYLO TO VELMI PŘÍJEMNÉ A MILÉ. OPĚT JSME SE SETKALI S VELMI KOREKTNÍM VYSTUPOVÁNÍM GALERIJNÍHO PERSONÁLU. NĚKTEŘÍ VYUŽILI SVŮJ ČAS K PROHLÍDCE VÁNOČNÍCH TRHŮ NEBO KATEDRÁLY, KDE PROBÍHALA NEDĚLNÍ BOHOSLUŽBA. PO PĚŠÍM PŘESUNU PO KLATOVSKÉ TŘÍDĚ DO AREÁLU ŠKODOVKY, JSME MĚLI V PRAVÉ POLEDNE PROMÍTÁNÍ V 3D PLANETÁRIU. SLEVA NA HROMADNOU VSTUPENKU BYLA 110 KČ NA OSOBU. PO SKONČENÍ PROJEKCE NÁSLEDOVAL VOLNÝ POHYB PO EXPOZICI A INDIVIDUÁLNÍ ODCHOD ZPÁTKY NA NÁDRAŽÍ. VELMI OCEŇUJEME OCHOTU A PROFESIONALITU MLADÉHO PERSONÁLU A TAKÉ VŠEOBECNOU ČISTOTU. POČASÍ PODZIMNÍ, OBLAČNO, TEPLOTA DO 8 °C. DOPRAVA VLAKEM. HROMADNÁ JÍZDENKA VYŠLA NA 75 KČ PRO JEDNOHO ZA CESTU TAM I ZPÁTKY. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 89. NEDĚLE 14. PROSINCE 2014.