Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památky v kraji uhlí a porcelánu

18. 4. 2012

                                                     SOKOLOV, LOKET  

               „Památky v kraji uhlí a porcelánu“

 

 

SOKOLOV – OKRESNÍ MĚSTO V ÚDOLÍ ŘEKY OHŘE 16 KM ZÁPADNĚ OD KARLOVÝCH VARŮ. PŮVODNĚ SE VE 13. STOLETÍ JEDNALO O OSADU SOKOLÍ DVŮR, KTERÁ SE POZDĚJI STALA KRÁLOVSKÝM MAJETKEM. VE 14. STOLETÍ BYLA POVÝŠENA NA KRÁLOVSKÉ MĚSTO S PRÁVEM VYBUDOVAT HRADBY. ZÁSTAVOU NEBO KOUPÍ SE MĚSTO DOSTALO DO MAJETKU ŠLECHTY A STALO SE TAK MĚSTEM PODDANSKÝM. VÝZNAMNOU KAPITOLOU BYLO DRŽBA V RUKÁCH RODU ŠLIKŮ. TENTO ROD ZBOHATL NA TĚŽBĚ STŘÍBRA A BYL DE FACTO JEDINÝM PÁNEM V KRAJI. Z PŮVODNÍ VODNÍ TVZE, KTERÁ SE ZMĚNILA V GOTICKÝ HRAD, (TEN BYL PŘESTAVĚN R. 1663), BYLA STAVBA ÚPLNĚ ZMĚNĚNA V LETECH 1800-1805 HRABĚTEM BEDŘICHEM NOSTICEM NA ZÁMECKÉ SÍDLO. DNES ZDE NAJDEME MĚSTSKÉ MUZEUM. Z 90% PŮVODNÍ ZÁSTAVBY ZŮSTALO MIMO ZÁMKU, BÝVALÝ KLÁŠTER S KOSTELEM SV. ANTONÍNA, FARNÍ GOTICKÝ KOSTEL SV. JAKUBA, BAROKNĚ PŘESTAVĚNÝ V LETECH 1632-34 (POTOM JEŠTĚ 1671-81) A NĚKOLIK MĚŠŤANSKÝCH DOMŮ NA NÁMĚSTÍ V ČELE S BÝVALOU RADNICÍ. NA NÁMĚSTÍ JSOU JEŠTĚ DVĚ KAŠNY, JEDNA SE SOCHOU SOKOLNÍKA, ZAKLADATELE MĚSTA, DRUHÁ JUBILEJNÍ (1898 – 50. LET PANOVÁNÍ CÍSAŘE F. J. I.) A MOROVÝ SLOUP (1701) SE SOUSOŠÍM SVĚTCŮ Z POLOVINY 18. STOLETÍ. MĚSTO, ZEJMÉNA V DOBĚ SOCIALIZMU PODLEHLO NOVÉMU STAVEBNÍMU VÝVOJI A PROTO VYPADÁ TAK JAK VYPADÁ. VŠE STARÉ SE NAHRADILO MODERNÍM A MĚSTO BYLO PREZENTOVÁNO JAKO VÝKLADNÍ MODEL SOCIALISTICKÉHO MĚSTA BUDOUCNOSTI. TAKÉ BYL PO 2. SV. VÁLCE ZMĚNĚN DŘÍVĚJŠÍ NÁZEV - FALKNOV. V OKOLÍ VÝZNAMNÁ TĚŽBA HNĚDÉHO UHLÍ, OD R. 1916 CHEMICKÉ ZÁVODY. OD R. 1853 VÝZNAMNÁ SKLÁRNA NA TABULOVÉ SKLO. ZAJÍMAVOSTÍ JE OD STŘEDOVĚKU DO 19. STOLETÍ PĚSTOVÁNÍ CHMELE. MY JSME UDĚLALI NÁVŠTĚVU MUZEA (15/30 KČ) A KRÁTKOU PĚŠÍ PROHLÍDKU NÁMĚSTÍM.  

LOKET – VÝZNAMNÝ KRÁLOVSKÝ HRAD S MĚSTEČKEM – DNEŠNÍ MĚSTSKOU PAMÁTKOVOU REZERVACÍ CIRKA 8 KM VÝCHODNĚ OD SOKOLOVA. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA LOKTE JE Z R. 1234 A BYL SPRÁVNÍM STŘEDISKEM KRAJE SEDLECKA. POCHOPITELNĚ, ŽE DÍKY STRATEGICKÉ POLOZE TADY BYLO TRVALÉ OSÍDLENÍ JIŽ NĚKOLIK STALETÍ PŘED PÍSEMNÝM ZÁZNAMEM. PŘEDHRADÍ BYLO ROKU 1337 POVÝŠENO NA MĚSTO A S HRADEM BYLO SPOJENO AŽ DO ROKU 1835 JEDINOU BRÁNOU. CENTREM A NEJVÝŠE POLOŽENÝM MÍSTEM HRADU JE ČTVERHRANNÁ ROMÁNSKÁ VĚŽ. VELKÁ PŘESTAVBA PROBÍHALA KOLEM R. 1400 A POTOM JEŠTĚ NA ZAČÁTKU 16. STOLETÍ. ZÁSADNÍ ZMĚNOU HRAD PROŠEL V LETECH 1795 AŽ 1822, KDY MĚSTO (JIŽ MAJITEL) HRAD PŘESTAVĚLO NA VĚZENÍ. TO TADY BYLO V PROVOZU AŽ DO ROKU 1947. ZAJÍMAVOSTÍ V HISTORII JE TAKÉ FAKT, ŽE V ROCE 1319 ZDE BYL V DOMÁCÍM VĚZENÍ 3 LETÝ KRÁLEVIC VÁCLAV (BUDOUCÍ CÍSAŘ KAREL IV.) SE SVOJI MATKOU ELIŠKOU PŘEMYSLOVNOU. TO BYLO NAPOSLED, KDY BYLI SPOLU. PAK HO OTEC JAN LUCEMBURSKÝ POSLAL NA VYCHOVÁNÍ A STUDIE KE STRÝCI K FRANCOUZSKÉMU KRÁLOVSKÉMU DVORU. KDYŽ SE V 19. LETECH VRÁTIL DO ČECH, JEHO MATKA JIŽ BYLA MRTVA. NA LOKET VŠAK NEZANEVŘEL A NĚKOLIKRÁT ZDE POBÝVAL. HRAD BYL V HUSITSKÝCH VÁLKÁCH A POZDĚJI VE VÁLCE 30-TI LETÉ NĚKOLIKRÁT OBLÉHÁN, ALE NIKDY DOBYT. NA HRADĚ ZAJÍMAVÁ TRVALÁ EXPOZICE PORCELÁNU A ÚTRPNÉHO PRÁVA. DŮLEŽITÝM DATEM PRO MĚSTO BYL ROK 1815, KDY U MĚSTA BYLA ZALOŽENA PORCELÁNKA. ZNAČKA RUKY OHÝBNUTÉ V LOKTI DO PRAVÉHO ÚHLE SE STALA SVĚTOVÝM POJMEM. NEDALEKÁ PORCELÁNKA HAAS & CZJZEK (HÁS a ČÍŽEK) V HORNÍM SLAVKOVĚ BYLA ZALOŽENA DOKONCE V ROCE 1792. JE NEJSTARŠÍ ČESKOU A PATŘÍ K NEJSTARŠÍM V EVROPĚ. DODNES JE ZDEJŠÍ ČESKÝ FIGURIÁLNÍ PORCELÁN CELOSVĚTOVĚ VYHLEDÁVÁN A VELMI OCEŇOVÁN. POD HRADEM JE KOSTEL SV. VÁCLAVA, KTERÝ BYL PO POŽÁRU CELÉHO MĚSTA NOVĚ BAROKNĚ POSTAVEN V LETECH 1701 – 1734. INTERIÉR POCHOPITELNĚ VYBAVEN O NĚCO POZDĚJI. NA NÁMĚSTÍ MOROVÝ TŘÍHRANNÝ SLOUP (1718 – O. WENDA). CELÉ NÁMĚSTÍ JE LEMOVÁNO RENESANČNÍMI A BAROKNÍMI DOMY V ČELE S RADNICÍ (1682-87) OD ABRAHAMA LEUTHNERA. NA KONCI NÁMĚSTÍ BÍLÁ VĚŽ S PŮVODNÍ MĚSTSKOU BRÁNOU. NA ZAČÁTKU NÁMĚSTÍ, SMĚREM OD ZÁPADU BÝVALÝ PIVOVAR SE SLADOVNOU. DNES V TĚCHTO MÍSTECH NAJDEME HOTEL FERDINAND S MINIPIVOVAREM SV. FLORIÁNA. POD HRADEM NA DRUHÉM PRAVÉM BŘEHU OHŘE NAJDEME MÍSTNÍ PŘÍRODNÍ AMFITEÁTR, KDE SE KONAJÍ CELOREPUBLIKOVĚ OBLÍBENÉ AKCE.

 

PROHLÍDKY HRADU BYLY S PRŮVODCEM. VÝKLAD BYL VELMI ZAJÍMAVÝ, OSOBNÍ A NENAUČENÝDĚKUJEME. VSTUPNÉ BYLO 110/90 KČ. PŘEKVAPENÍM PRO ÚČASTNÍKY BYLA NÁVŠTĚVA VÝŠE ZMÍNĚNÉHO RODINNÉHO MINIPIVOVARU SV. FLORIÁNA. ZASVĚCENÝ VÝKLAD NÁM POSKYTLA SPOLUMAJITELKA IVANA LOJÍNOVÁ. TAKÉ JSME SI PROHLÉDLI JEJICH UNIKÁTNÍ SBÍRKU LÁZEŇSKÝCH POHÁRŮ, KTERÁ ČÍTÁ CCA 14 SET KUSŮ A JE NEJVĚTŠÍ SBÍRKOU SVÉHO DRUHU NA SVĚTĚ. OBĚD JSME MĚLI VE SKLEPNÍ RESTAURACI PŘÍMO VE VARNĚ MINIPIVOVARU. BYLA VEPŘOVÁ SE ZELÍM A POLÉVKA ZA 100 KČ. VELMI CHUTNÉ A DĚKUJEME.

 

DOPRAVA BYLA AUTOBUSEM A 2 VLASTNÍMI AUTY. POČASÍ - CELÝ DEN OBLAČNO, TEPLOTA 6° - 13° C. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 60. DEN URČENÍ – NEDĚLE 15. DUBNA 2012. DRUHÁ SKUPINA O STAVU 45 OSOB JELA DALŠÍ NEDĚLI 22. DUBNA. POČASÍ BYLO STEJNÉ, ODPOLEDNE BYLO Z ČÁSTI SLUNÍČKO. BEZPEČNÍ DOPRAVCI – NAŠI PŘÁTELÉ – VÁCLAV KŮS Z HRADEŠIC A JOSEF PTÁČEK Z TAJANOVA. I JIM PATŘÍ VELKÉ DÍKY.