Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památky čekající, památky zachráněné

15. 5. 2012

                    SLAVICE, TRPÍSTY, LUHOV, ROCHLOV  

                        „Památky čekající, památky zachráněné“

 

 

SLAVICE – OBEC 10 KM SEVEROZÁPADNĚ OD STŘÍBRA, OD ROKU 1654 TÉŽ ZVANÉ „MARIAFELS“. PRVNÍ ZMÍNKA Z R. 1329 (LVÍK ZE SLAVIC). Z PŮVODNÍ VODNÍ TVRZE SE NIC NEDOCHOVALO. NA MÍSTĚ PŮVODNÍHO OVČÍNA BYL KONCEM 18. STOLETÍ VYBUDOVÁN ZÁMEK PRO VRCHNOSTENSKOU SPRÁVU. DNEŠNÍ PODOBA ZÁMKU JE Z R. 1820. NEJVÝZNAMNĚJŠÍMI VLASTNÍKY V NOVĚJŠÍ HISTORII BYLI SINZENDORFOVÉ. POSLEDNÍM MAJITELEM BYL OD ROKU 1896 RYTÍŘ VILÉM KUBINSKÝ. TATO RODINA VŠE DRŽELA DO ROKU 1945 A V ZÁMKU BYLA SOUSTŘEDĚNA VÝZNAMNÁ SBÍRKA STAROŽITNÉHO NÁBYTKU. PO ZESTÁTNĚNÍ BYLO VŠE ROZKRADENO A NASTALA HOSPODAŘENÍM JZD CELKOVÁ DEVASTACE OBJEKTU. NYNĚJŠÍ MAJITEL (OD R. 2001) FRANZ WERNER ZATÍM MOC VĚCÍ K NÁPRAVĚ NEUDĚLAL A TAK OBJEKT STÁLE ČEKÁ NA SVOJI ZÁCHRANU. NAD OBCÍ BAROKNÍ KOSTEL SV. VAVŘINCE Z LET 1765-67 UPRAVENÝ Z PŮVODNÍ KAPLE.

TRPÍSTY – OBEC 12 KM SEVERNĚ OD STŘÍBRA. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZPRÁVA JE Z R. 1251, KDY ZDE BYL RYTÍŘSKÝ STATEK. PŮVODNÍ PŮDORYS OBCE JE POZORUHODNÝ TÍM, ŽE JE DO TVARU SRDCE. DOMINANTOU JE BAROKNÍ ZÁMEK, KTERÝ SVOU DOCHOVALOSTÍ PATŘÍ K VÝZNAMNÝM PANSKÝM SÍDLŮM SVÉHO DRUHU. PRO MAJITELE PANSTVÍ PROSPERA SINZENDORFA HO ROKU 1729 POSTAVIL PLZEŇSKÝ ARCHITEKT A STAVITEL JAKUB AUGUSTON. TATO OBDELNÍKOVÁ PATROVÁ STAVBA S DVĚMA PROLOŽENÝMI OVÁLNÝMI SÁLY V PŘÍČNÉ OSE PATŘÍ K NEJHODNOTNĚJŠÍMU DÍLU TOHOTO ARCHITEKTA. SOUČÁSTÍ ZÁMKU JE HOSPODÁŘSKÝ AREÁL A ROZLEHLÝ TERASOVÝ PARK. JAKO ŠLECHTICKÉ SÍDLO ZÁMEK SLOUŽIL AŽ DO ROKU 1945. NÁSLEDNĚ BYLO VŠE ZKONFISKOVÁNO A ROZKRADENO. ZA DOBY SOCIALIZMU TADY STÁT ZŘÍDIL ZÁCHYTNÝ ÚSTAV PRO 6-14 DĚTI. (POZDĚJŠÍ DĚTSKÝ DOMOV). PO R. 1990 I TADY ŠPATNĚ DOPADLA PRIVATIZACE. AŽ V ROCE 2003 AREÁL KUPUJE DANIEL MALIK A ZAČÍNÁ DÁVAT VŠE DO POŘÁDKU.

LUHOV – MENŠÍ OBEC 20 KM SEVEROZÁPADNĚ OD PLZNĚ. PÍSEMNÁ ZMÍNKA ZDEJŠÍHO STATKU JE Z POČÁTKU 14. STOLETÍ. DO ROKU 1576 BYLA VESNICE SOUČÁSTÍ CHOTĚŠOVSKÉHO KLÁŠTERA. OD ROKU 1676 VLASTNILI LUHOV STEINBACHOVÉ Z KRANICHSTEINU. MARIE ANNA STEIBACHOVÁ SE R. 1779 PROVDALA ZA MARIA BOŘKA DOHALSKÉHO Z DOHALIC A TEN PRO NOVOU RODINU NECHAL ROKU 1780 POSTAVIT SOUČASNÝ ZÁMEK. POSLEDNÍM MAJITELEM BYL RUDOLF JAKSCH Z WARTENHORSTU. BYL TO PROFESOR VNITŘNÍHO LÉKAŘSTVÍ NA PRAŽSKÉ KARLOVĚ UNIVERZITĚ. JEHO DVĚ DCERY BYLY PO 2. SV. VÁLCE ODSUNUTY. TAKŽE I TENTO ZÁMECKÝ AREÁL BYL ZESTÁTNĚN A VYKRADEN. PO ÚNORU 1948 AREÁL VYUŽÍVAL MÍSTNÍ STÁTNÍ STATEK A PO R. 1980 UHELNÉ SKLADY. OD ROKU 1992 BYL ZÁMEK OPUŠTĚNÝ A STÁVAL SE TERČEM VANDALŮ A ZLODĚJŮ. VE ŠPATNÉM STAVU HO KOUPILA RODINA NĚMCŮ (1996) A PO DESETI LETECH TVRDÉ PRÁCE ZÁMEK ZPŘÍSTUPNILA VEŘEJNOSTI. NEJKURIOZITNĚJŠÍ NA TOM VŠEM JE, ŽE SI VŠECHNO DĚLALI SAMI ZA RELATIVNĚ MALÉ FINANČNÍ OBNOSY. OPROTI PŘEDRAŽENÝM STÁTNÍM A JINÝM ZAKÁZKÁCH SE JEDNALO O 20% NÁKLADY. DNES V PRAVÉ ČÁSTI ZÁMKU V PŘÍZEMÍ SE NACHÁZÍ UNIKÁTNÍ SBÍRKA BICYKLŮ A KOL SBĚRATELE FRANTIŠKA BABICKÉHO. MALEBNÁ JE TAKTÉŽ ZRESTAUROVANÁ KAPLE PANNY MARIE BOLESTNÉ Z R. 1784 A K ZAMYŠLENÍ JE CYKLUS MĚDIRYTIN WILLIAMA HOGHARTA (1697-1764).

ROCHLOV – OBEC CIRKA 18 KM ZÁPADNĚ OD PLZNĚ, KTERÁ JE PRVNĚ PÍSEMNĚ ZMIŇOVÁNA ROKU 1379. POCHÁZELI ODTUD VLADYKOVÉ ROCHLOVCOVÉ. OD 17. STOLETÍ SE JEDNALO O NĚMECKOU OBEC V KTERÉ AŽ ROKU 1929 BYLA ZALOŽENA ČESKÁ MENŠINOVÁ ŠKOLA. POSLEDNÍM MAJITELEM BYL FRANZ VON METSCH, KTERÝ AREÁL V ROCE 1938 KOUPIL OD SPOLEČNÍKŮ JIRÁSKO&HOLOUBEK. JAKO VŠECHNY TŘI PŘEDCHÁZEJÍCÍ ZÁMKY, TAK I ROCHLOVSKÝ BYL V ROCE 1945 ZNÁRODNĚN A DÁN K UŽÍVÁNÍ RŮZNÝM SOCIALISTICKÝM ORGANIZACÍM. JEHO VYUŽÍVÁNÍ PŘEŠLO K DEVASTACI A KONCEM ROKU 1989 BYLA NAPLÁNOVANÁ DEMOLICE. V 90. LETECH 20. STOLETÍ VŠE KUPUJE FIRMA PEGISAN, ZAJISTILA STATIKU OBJEKTU, UDĚLALA NOVÉ STŘECHY VČETNĚ KROVU A PAMÁTKU ZACHRÁNILA. DODNES POKRAČUJÍ DALŠÍ PRÁCE UVNITŘ OBJEKTU. ZÁMEK JAKO TAKOVÝ NECHAL POSTAVIT FRANTIŠEK VILÉM ÚDRČSKÝ Z ÚDRČE A BYL DOSTAVĚN ROKU 1711. POSLEDNÍ VĚTŠÍ ÚPRAVY SE PROVÁDĚLY ROKU 1822 ZA JULIA HOFMANNA.

 

TENTO POZNÁVACÍ VÝLET UKÁZAL NA MÉNĚ ZNÁMÉ ZÁMECKÉ OBJEKTY V ČESKÉ KRAJINĚ, KTERÉ PATŘÍ DO SOUKROMÝCH RUKOU A DÍKY SVÝM SOUČASNÝM MAJITELŮM JSOU CHLOUBOU SVÝCH OBCÍ (VYJMA SLAVIC). POTVRZUJE SE PRAVIDLO, ŽE ROZUMNÍ LIDÉ A SPOLEČNOSTI JSOU LEPŠÍ HOSPODÁŘI NEŽLI NEROZUMNÍ LIDÉ ZASTUPUJÍCÍ STÁT. TAKÉ DOBROVOLNÉ VSTUPNÉ BYLO SYMBOLICKÉ A RÁDI JSME HO DALI NA DALŠÍ PRÁCE NA TĚCHTO PAMÁTEČNÍCH OBJEKTECH. V TRPÍSTECH TO BYLO 60 KORUN, V LUHOVĚ POUHÝCH 30 KORUN A V ROCHLOVĚ 40 KORUN. KDYŽ TO SPOČÍTÁME, TAK JSME DALI 130 KORUN ZA JEDNU OSOBU NA TŘECH ZÁMCÍCH. SKORO STEJNOU SUMU DNES ZAPLATÍME JEN NA JEDNOU STÁTNÍM ZÁMKU ČI HRADU. I TOTO JE JEDNA VĚC K ZAMYŠLENÍ. V PŘÍPADĚ TRPÍST NÁS NADCHNUL ZDEJŠÍ PARK. PRŮVODCE NÁM DĚLAL SPRÁVCE JIŘÍ KRČMÁŘ SE SVÝMI TŘEMI SPOLUPRACOVNÍKY (Z TOHO DVĚ PRŮVODKYNĚ). V PŘÍPADĚ LUHOVA NÁS PROVÁDĚLI BRATŘI PAVEL A ONDŘEJ NĚMCOVI A MAJITEL SBÍRKY FRANTIŠEK BABICKÝ. V ROCHLOVĚ SE NÁS UJALA MARIE STEHLÍKOVÁ A JEJÍ NADŠENÉ VYPRÁVĚNÍ BYLO KRÁSNÝM ZÁVĚREM NAŠEHO VÝLETU. MŮŽEME SPOLEHLIVĚ ŘÍCI, ŽE JSME BYLI UNEŠENI NEJEN KRÁSOU ZÁMKŮ, ALE I SETKÁNÍM S TĚMITO VSTŘÍCNÍMI, OCHOTNÝMI A OBĚTAVÝMI LIDMI. MOC DĚKUJEME A PŘEJEME HODNĚ ZDARU. NESMÍM JEŠTĚ ZAPOMENOUT NA OBĚD V RESTAURACI „NA FARMĚ“ V LÍŠŤANECH U RODINY BOHÁČKŮ. MAJÍ TADY RODINNOU BIOFARMU A UDĚLALI NÁM VEPŘOVOU ROLÁDU PLNĚNOU ŠPENÁTEM SE ŠTOUCHANÝMI BRAMBORY, ANEBO DRUHÝ VÝBĚR - KUŘECÍ SMĚS S PÓRKEM V SOSU S RÝŽÍ. K TOMU BYLA POLÉVKA A TO VŠE ZA 100 KČ. BYLO TO CHUTNÉ A HLAVNĚ OBSLUHA BYLA VELMI PŘÁTELSKÁ. I TADY VELMI DĚKUJEME A PŘEJEME, ABY SE JIM NADÁLE DAŘILO.

 

DOPRAVA BYLA AUTOBUSEM NAŠEHO ČLENA JOSEFA PTÁČKA A 4 VLASTNÍMI AUTY. POČASÍ - CELÝ DEN POLOJASNO AŽ OBLAČNO, TEPLOTA 8° - 15° C. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL - 72. DEN URČENÍ – NEDĚLE 13. KVĚTNA 2012.