Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na prahu tajuplného Českého lesa

16. 6. 2011

                   BOR u TACHOVA a okolí

                „Za tajemstvím Českého lesa“

                                                                                                                                                                                                                                    

           PŘIMDA – OBEC 10 km OD HRANIC S BAVORSKEM A S ROMÁNSKÝM HRADEM, DNES ZŘÍCENINOU. SPOLU S PRAŽSKÝM HRADEM SE JEDNÁ O PRVNÍ KAMENNÉ HRADY V ČECHÁCH. POVĚST VYPRÁVÍ O ROKU ZALOŽENÍ 925 HRABĚTEM ALTENBURGEM. DLE KOSMOVY KRONIKY BYL HRAD ZALOŽEN ROKU 1126. HRAD NEBYL VELKÝ. S MENŠÍM PŘEHRADÍM JE PLOCHA CCA 30 x 35 METRŮ. CENTRÁLNÍM OBJEKTEM JE MOHUTNÝ ČTVERCOVÝ DONJON S AŽ 4 m SILNÝMI ZDI V PŘÍZEMÍ. HRAD VYUŽÍVÁ TŘI STRMÉ STRANY KOPCE, KTERÝ JE SVÝM UMÍSTĚNÍM VELMI STRATEGICKÝ V DALEKÉM OKOLÍ (848 m n. m.). PROTO JE PŘIMDA BRÁNA JAKO HRAD STRÁŽNÝ, OBRANNÝ A TAKÉ JAKO VĚZENÍ. V ROCE 1148 ZDE BYL VĚZNĚN KNÍŽE SOBĚSLAV A V ROCE 1249 DOKONCE BUDOUCÍ KRÁL PŘEMYSL OTAKAR (II.). DO KONCE 16. STOL. V DRŽENÍ PANOVNÍKŮ (V LETECH 1454 AŽ 1592 V ZÁSTAVNÍM DRŽENÍ ŠVAMBERKŮ). OD ROKU 1675 KOUPIL CELÉ ZBYTKOVÉ PANSTVÍ JAN VÁCSLAV NOVOHRADSKÝ Z KOLOWRAT. HRAD JE DNES MAJETKEM STÁTU A JEDNÁ SE O NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKU. AREÁL JE VOLNĚ PŘÍSTUPNÝ A PROBĚHLA ZDE INDIVIDUÁLNÍ PROHLÍDKA SE SPOLEČNÝM VÝKLADEM.   

           DIANA – ZAPOMENUTÉ MÍSTO 3 km OD NĚMECKÝCH HRANIC OBKLOPENÉ 10 km PRSTENCEM LESŮ. PŮVODNĚ SKLÁRNA A POZDĚJI LOVECKÝ ZÁMEČEK. V ROCE 1742 BAROKNĚ UPRAVEN DLE PLÁNŮ JANA BLAŽEJE SANTINIHO. STŘED STAVBY JE PŮDORYSNÝ KŘÍŽ. CENTRÁLA JE ZAKONČENA KOPULÍ SE SILUETOU JELENA. TEN BYL Z DŮVODU ŠPATNÉHO STAVU PŘED PÁR LETY SUNDÁN. NA STROPĚ PAVILÓNU FRESKA BOHYNĚ DIANY. OSTATNÍ VÝMALBA JE ILUZIVNÍ. OD CENTRÁLY JSOU SYMETRICKÁ KŘÍDLA SPOJENÁ S CHODBOVÝM PŘEMOSTĚNÍM, VÝCHODNÍ A ZÁPADNÍ. ZÁMEK BYL V R. 1943 ZABAVEN NĚMCI (DO R. 1945) A V ROCE 1948 ZNÁRODNĚN KOMUNISTY. OD R. 1960 TADY BYL DOMOV DŮCHODCŮ A NASTALA POZVOLNÁ DEVASTACE PAMÁTKY. V R. 1992 SE STAL STARONOVÝM MAJITELEM JINDŘICH KOLOWRAT (ZEMŘEL V LEDNU 1996 VE VĚKU 99 LET) A PO NĚM JEHO SYN TOMÁŠ (ZEMŘEL NÁHLE 26. 4. 2004 VE VĚKU 61 LET). DNES MAJITELÉ SYN MAXIMILIAN A DCERA FRANCESCA. JAKO PORUČNICÍ JE TOMÁŠOVA MANŽELKA DOMINIKA PERUTKOVÁ. PŘED PÁR LETY ZAČALA NĚJAKÁ REKONSTRUKCE OBJEKTU, ALE ČASEM PRÁCE USTALY. SNAD TENTO VÁHAVÝ STAV NEBUDE TRVAT ZBYTEČNĚ DLOUHO. BYLO BY TO ŠKODA, FANDÍME MOC ŠŤASTNÉMU KONCI. OKOLO ZÁMKU JE PŘÍRODNÍ ANGLICKÝ PARK NAVAZUJÍCÍ NA PŘÍRODNÍ REZERVACI (1933), MUFLONÍ OBORU A HONITBU. S TÍMTO POHÁDKOVÝM MÍSTEM, JEHO HISTORIÍ I SOUČASNOSTÍ NÁS SEZNÁMIL PAN RŮŽIČKA. PROCHÁZKA PARKEM NEMĚLA CHYBU. DĚKUJEME.      

          

              BOR U TACHOVA – MĚSTEČKO V ÚDOLÍ LUŽNÍHO POTOKA V TACHOVSKÉ BRÁZDĚ. PŮVODNĚ STŘEDOVĚKÝ VODNÍ HRAD ZALOŽENÝ MEZI LETY 1250 AŽ 1260. KONCEM 13. STOL. BYLO PŘED NÍM NA KŘIŽOVATCE OBCHODNÍCH CEST ZALOŽENO MĚSTO. HRAD BYL POZDNĚ GOTICKY PŘESTAVĚN KOLEM R. 1500. POZDĚJI BAROKNĚ UPRAVOVÁN NA ZÁMEK A PO R. 1850 REGOTIZOVÁN. POSLEDNÍMI MAJITELI DO R. 1945 BYLI LÖWENSTEINOVÉ. DNES V MAJETKU MĚSTA BORU. ZÁMEK JE VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÝ (VSTUPNÉ JE 45 KČ A 30 KČ SNÍŽENÉ) A NEJVÍCE NÁVŠTEVNÍKA ZAUJMOU SKLÍPKOVÉ KLENBY, KAPLE SV. VAVŘINCE A HLAVNĚ KULATÁ OBRANNÁ MONUMENTÁLNÍ VĚŽ, KTERÁ SLOUŽÍ I JAKO VYHLÍDKA. TAKÉ KVITUJEME PŘÍJEMNOU A VELMI OCHOTNOU PRŮVODKYNI. NA NÁMĚSTÍ BAROKNÍ KOSTEL SV. MIKULÁŠE S POZDNĚ GOTICKOU VĚŽÍ (1526) VYBUDOVANÝ NA MÍSTĚ STARŠÍHO SVATOSTÁNKU JAKUBEM AUGUSTONEM V LETECH 1737-1949. BAROKNÍ RADNICE Z R. 1726. U ZÁMKU BAROKNÍ LORETÁNSKÁ KAPLE P. MARIE S AMBITOVÝMI OCHOZY. ZÁCHRANA PAMÁTKY ZAČALA R. 2008. ZAJÍMAVÁ PŮVODNÍ VÝMALBA, KTERÁ VŠAK ČEKÁ NA RYCHLOU ZÁCHRANU. CO UŽ JE RENOVOVÁNO, JE VEDLEJŠÍ OLTÁŘ PANNY MARIE KLATOVSKÉ. VÝKLAD NEJEN O HISTORII NÁM UDĚLAL MÍSTNÍ FANDA, PATRIOT A DOBROVOLNÍK JOSEF TEJKAL. JEHO LIDSKÉ A ŽIVÉ VYPRÁVĚNÍ A TAKÉ JEHO ANGAŽOVANOST PŘI ZÁCHRANĚ TÉTO PAMÁTKY NÁS DOSLOVA FASCINOVALO. TAKOVÝCH LIDÍ BY MĚLO BÝT VÍCE. DĚKUJEME A PŘEJEME MNOHO ÚSPĚCHŮ.

 

OBĚD JSME MĚLI V RESTAURACI „U RADNICE“ U PANA FRANČÁKA, KDE BYLA POLÉVKA A VEPŘOVÝ ŘÍZEK SE ŠTOUCHANÝMI BRAMBORY ZA 100 KČ ZA JEDNO MENU. PORCE BYLA 150 g A CHUTNÁ. DÍKY. VELKÉ PODĚKOVÁNÍ PATŘÍ PANÍ DOSTÁLOVÉ ZE ZÁMECKÉHO „ÍČKA“, KTERÁ ZJISTILA POTŘEBNÉ KONTAKTY. MOC DĚKUJEME. POČASÍ BYLO POLOJASNÉ, SLUNEČNÉ, TEPLOTA ODPOLEDNÍ AŽ 24 °C. DOPRAVA ZÁJEZDNÍ AUTOBUS A JEDNO OSOBNÍ AUTO. POČET ÚČASTNÍKŮ CELKEM 55 OSOB. TRADIČNÍ POHODA.