MŠENÉ, BUDYNĚ, PERUC, TŘEBÍZ
BUDYNĚ, PERUC, TŘEBÍZ – "Za Oldřichem, Boženou a miláčkem lidu“
MŠENÉ – OBEC cca 17 km SEVERNĚ OD SLANÉHO. V ZÁPADNÍ ČÁSTI STOJÍ NOVORENESANČNÍ ZÁMEK, VE VÝCHODNÍ ČÁSTI BYLY R. 1796 ZALOŽENY VODNÍ LÁZNĚ (PAVILÓNY ŘÍP, BLANÍK, PRADĚD, KYSELKA, DVORANA A SLOVANKA.
BUDYNĚ NAD OHŘÍ – MĚSTO cca 20 km SEVERNĚ OD SLANÉHO NA ŘECE OHŘI. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE Z R. 1173 (KRÁL VLADISLAV II.). VODNÍ HRAD KASTELOVÉHO TYPU ZALOŽIL KRÁL PŘEMYSL OTAKAR II. POBLÍŽ KRÁLOVSKÉHO DVORCE. PŘEDHRADÍ DOSTALO MĚSTSKÁ PRÁVA KOLEM ROKU 1270. HRAD BYL URČENÝ PRO ZÁSTAVU. NEJVÝZNAMNĚJŠÍ DĚJINY TVOŘILI ZAJÍCOVÉ Z HÁZMBURKA (1336 – 1614). TI KOLEM R. 1560 PROVEDLI RENESANČNÍ ZÁMECKOU PŘESTAVBU. URČITÉ PRVKY SASKÉ GOTIKY BYLY ZACHOVÁNY. PO NICH PANSTVÍ ZÍSKALI ŠTERNBERKOVÉ A DITRICHŠTEJNOVÉ. SÍDLO SE PŘESUNULO DO LIBOCHOVIC A BUDYNĚ ZTRATILA SVŮJ HLAVNÍ STATUT. VŠE DOVRŠILA SEDMILETÁ VÁLKA, KDY R. 1759 MĚSTO I ZÁMEK PRUSOVÉ VYRABOVALI A PONIČILI. R. 1823 BYLO ZBOŘENO CELÉ VÝCHODNÍ A JIŽNÍ KŘÍDLO A HLAVNÍ VĚŽ. ČÁSTEČNÁ OBNOVA BYLA PROVEDENA V LETECH 1902 – 11 ZA HERBERSTEINŮ. DO KONCE VÁLKY ZDE BYL KLÁŠTER. TAKÉ TADY VZNIKLO MUZEUM ANTONÍNA JANDY. NAJDEME ZDE TÉŽ NEJSTARŠÍHO VYCPANÉHO KROKODÝLA V CELÉ ČESKÉ REPUBLICE. DRUHÁ OBNOVA ZAČALA R. 1975 UZAVŘENÍM MUZEA. OBNOVA SKONČILA ZVOVUOTEVŘENÍM V ROCE 1997. SOUČASNÝM MAJITELEM JE MĚSTO. DOMINANTOU NÁMĚSTÍ JE KOSTEL SV. VÁCLAVA.
PERUC – MĚSTYS cca 10 km VÝCHODNĚ OD LOUN. PRVNÍ PÍSEMNÁ DATACE JE K R. 1170 (PERUTZ). DLE POVĚSTI VÁCLAVA HÁJKA Z LIBOČAN, PRÁVĚ TADY ROKU 1007 KNÍŽE OLDŘICH SPATŘIL SPANILOU BOŽENU „PERUC“ PRÁDLO. PŮVODNĚ ZDE BYLA GOTICKÁ VLADYCKÁ TVRZ PÁNŮ PĚTIPESKÝCH. PO NICH HRUŠKOVÉ Z BŘEZNA PROVEDLI PŘESTAVBU NA RENESANČNÍ ZÁMEČEK. V LETECH 1673 – 1798 LEDEBUROVÉ. ZA JEJICH VLASTNICTVÍ (1760 – 70) BYL POSTAVEN SOUČASNÝ, BAROKO – ROKOKOVÝ, ZÁMEK A BAROKNÍ KOSTEL SV. PETRA A SV. PAVLA (1724). NA ZÁMKU GALERIE EMILA FILLY.
TŘEBÍZ – OBEC cca 8 km SEVEROZÁPADNĚ OD SLANÉHO. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE K R. 1318. JEDNÁ SE OD ROKU 1995 O VESNICKOU PAMÁTKOVOU REZERVACI. UPROSTŘED NÁVSI STOJÍ KOSTELÍK (KAPLE) SV. MARTINA. NAJDEME ZDE TAKÉ NÁRODOPISNÉ MUZEUM SLÁNSKA (ZAL. 1975). SÍDLÍ V BÝVALÉM ŠUBRTOVĚ STATKU. DÁLE TAM PATŘÍ CÍFKŮV STATEK, VESNICKÝ KRÁM - KOLONIÁL, ŠEVCOVNA, VÝMĚNKÁŘSKÁ CHALUPA A RODNÝ DŮM VÁCLAVA BENEŠE – TŘEBÍZSKÉHO (VLASTENECKÝ KNĚZ, SPISOVATEL - ROMANOPISEC, 27. 2. 1849 – 20. 6. 1884). NA NIŽŠÍM GYMNÁSIU VE SLANÉM STUDOVAL S JAROSLAVEM FRÝDOU - VRCHLICKÝM. JEHO PAMÁTNÍK, V RODNÉM DOMĚ, VYBUDOVAL JINDŘICH ŠIMON BAAR Z KLENČÍ. VE SVÉ DOBĚ BYL NEJOBLÍBENĚJŠÍM SPISOVATELEM. BYL NAZÝVÁN „MILÁČKEM LIDU“.
PŘI CESTĚ MALÁ ZASTÁVKA VE ZLONICÍCH U KOSTELA A VE MŠENÉM V LÁZNÍCH. PO PŘÍJEZDU DO BUDYNĚ JSME VYKONALI PROHLÍDKU HRADNÍHO AREÁLU VČETNĚ MĚSTSKÉHO MUZEA. VKUSNÁ EXPOZICE A MILÉ PRŮVODCOVSTVÍ (JIŘINA KRPIŠOVÁ). MOC DĚKUJEME. MALÉ ZASTAVENÍ V SOUKROMÉ ZAHRADĚ U STAVITELE HRADŮ LADISLAVA DOUŠY. I ZDE DĚKUJEME ZA OCHOTU. PO PŘEJEZDU DO LIBOCHOVIC BYL OBĚD V RESTAURACI „ČERNÝ OREL“ (ANNA SVOBODOVÁ). MENU: POLÉVKA HOVĚZÍ VÝVAR A VEPŘOVÁ S KNEDLÍKEM A ZELÍM ZA á 200 KČ. JÍDLO A OBSLUHA VÝBORNÉ. VELMI DĚKUJEME A VŘELE DOPORUČUJEME. ODPOLEDNE NÁSLEDOVAL PŘESUN DO PERUCE. ZDE JSME SI PROHLÉDLI ZÁMEK, KOSTEL A OLDŘICHŮV DUB. POTOM JSME ZAJELI K NEDALEKÉMU POMNÍKU KE 100 LETŮM OD VÍTĚZSTVÍ NAD NAPOLEONEM. NAKONEC JSME PŘIJELI DO TŘEBÍZE. TADY PROBĚHLA PROHLÍDKA PAMÁTKOVÝCH STATKŮ A DALŠÍCH OBJEKTŮ. DOPROVOD NÁM DĚLALA PRŮVODKYNĚ ZDEŇKA BAKALÁŘOVÁ. MOC DĚKUJEME ZA JEJÍ OCHOTU, PŘIJETÍ A ÚŽASNÝ VÝKLAD. ODPOLEDNÍ ZÁVĚR VÝLETU BYL VYPLNĚNÝ OSOBNÍM VOLNEM. VSTUPNÉ: á 80 + 40 KČ. POČASÍ: CELÝ DEN POLOJASNO, TEPLOTA ODPOLEDNÍ 20 AŽ 22° C. DOPRAVOU BYL AUTOBUS. POČET ÚČASTNÍKŮ: 48. NEDĚLE 12. KVĚTNA 2024.