Jdi na obsah Jdi na menu
 


MANSKÝ DVŮR u Žandova, CHEB, LEŽNICE

10. 4. 2018

                            Krása sběratelství starých věcí

 

DOLNÍ ŽANDOV – NEDALEKO (3 km) SE NACHÁZÍ MANSKÝ DVŮR. LISTINA Z R. 1086 UVÁDÍ TUGOST, OPEVNĚNÉ MÍSTO CHRÁNÍCÍ HRANICI KNÍŽECTVÍ. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE Z R. 1242 (KONRÁD Z HOHENBERGU). STRÁŽNÍ MÍSTO PŘEVZAL HRAD V ÚBOČÍ A ZDE SE VYTVOŘILO KRÁLOVSKÉ LÉNO. OD POLOVINY 13. STOLETÍ VZNIK VÝZNAMNÉHO HOSPODÁŘSKÉHO DVORA, KTERÝ SE DLE LENNÍHO PRÁVA PROPŮJČOVAL. UŽIVATELEM BYL LENÍK - MAN. V NĚMČINĚ LEHNHOF. PO 30LETÉ VÁLCE BYL DVŮR ZAČLENĚN POD KYNŽVARTSKÉ PANSTVÍ. V RÁMCI POZEMKOVÉ REFORMY BYL METERNICHŮV MAJETEK ZREDUKOVÁN A JAKO ZBYTKOVÝ STATEK SE MANSKÝ DVŮR DOSTAL PO JISTÉM ČASE DO MAJETKU ARCHITEKTA MILANA BABUŠKY (1884-1953), KTERÝ AREÁL V CHEBSKÉM STYLU (HRÁZDĚNÉ ZDIVO) UVEDL DO VÝBORNÉHO STAVU. V DOBĚ 2. SV. VÁLKY BYL MAJITELEM NACISTA KONRAD HENLEIN. PO ZNÁRODNĚNÍ SOCIALISTICKÝ REŽIM STATEK ZDEVASTOVAL. OD R. 2001 RESTITUENTI MUSELI V LETECH 1999 AŽ 2014 VŠE GENERÁLNĚ OPRAVIT. V ARAÁLU SE NACHÁZÍ MENŠÍ MUZEUM STARÝCH VĚCÍ SBĚRATELE ZDEŇKA BUCHTELEHO.

CHEB – STAROBYLÉ MĚSTO NA OHŘI, KTERÉ BYLO CENTREM NĚMECKÉ CHEBSKÉ FALZE. HRAD ZALOŽEN NA NEJVYŠŠÍM OSTROHU NAD ŘEKOU CÍSAŘEM FRIDRICHEM BARBAROSSOU (cca 1150). CHEBSKO BYLO TRVALE PŘIPOJENO K ČESKÉMU KRÁLOVSTVÍ AŽ R. 1322 JANEM LUCEMBURSKÝM. V CHEBU BYL 25. 2. 1634 ZAVRAŽDĚN VOJEVŮDCE ALBRECHT Z VALDŠTEJNA. V DOMĚ, KDE SE TAK STALO, JE DNES MĚSTSKÉ MUZEUM. PO 30LETÉ VÁLCE SE CHEB ZMĚNIL NA BAROKNÍ PEVNOSTCITADELU, ALE JIŽ ZBYTEČNĚ. CENTREM MĚSTA JE NÁMĚSTÍ JIŘÍHO Z PODĚBRAD, V JEHO SEVERNÍ SPODNÍ ČÁSTI NAJDEME TZV. ŠPALÍČEK, SOUBOR 11 KUPECKÝCH DOMŮ S ULIČKOU. VEDLE CHEBSKÉHO HRAHU S ČERNOU VĚŽÍ, KASEMATY A UNIKÁTNÍ PATROVOU HRADNÍ KAPLÍ SV. ERHARDA A SV. URŠULY, JE DOMINANTOU MĚSTA FARNÍ KOSTEL SV. MIKULÁŠE. JEDNÁ SE O PŮVODNÍ ROMÁNSKOU BAZILIKU (NOVÉ VĚŽE Z R. 2008). NA NÁMĚSTÍ VEDLE GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ JE V SCHILLEROVĚ DOMĚ OD DUBNA 2016 PRVNÍ ČESKÉ RETRO MUZEUM, MAPUJÍCÍ SKRZE VÝROBKY DOBU SOCIALIZMU 1958 – 1989.

LEŽNICE – VESNIČKA NEDALEKO HORNÍHO SLAVKOVA SE ZACHOVALÝM PŮDORYSEM KOLEM KAPLIČKY SV. JANA NEPOMUCKÉHO NA NÁVSI. MÍSTNÍ ZAJÍMAVOSTÍ JE ZRENOVOVANÉ SELSKÉ STAVENÍ ČP. 810 „U WEIGLŮ“, KDE BYL MANŽELI JANEM A IVETOU SOUKUPOVÝMI ZŘÍZEN OD LÉTA 2015 TZV. LEŽNICKÝ SKANZEN.  

 

PO PŘÍJEZDU DO MANSKÉHO DVORA BYLA UČINĚNA PROHLÍDKA MUZEA ZDEŇKA BUCHTELEHO, VČETNĚ MILÉHO SETKÁNÍ S NÍM OSOBNĚ. DÁLE JSME ZASTAVILI PŘED CHEBEM U AMERICKÉHO PAMÁTNÍKU, KTERÝ DÍKY STATUTU DIPLOMATICKÉHO ÚZEMÍ USA NEMOHL BÝT V DOBĚ SOCIALISMU ODSTRANĚN. PO PŘÍJEZDU DO CHEBU JSME REALIZOVALI PROHLÍDKU RETRO MUZEA A GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ. ŘEDITELEM JE NÁŠ RODÁK MARCEL FIŠER. OBĚD BYL V RESTAURACI „U KRÁLE JIŘÍHO“ (MILAN SUKOVSKÝ). BYLA VEPŘOVÁ PEČENĚ SE ZELÍM. CELÉ MENU S GULÁŠOVOU POLÉVKOU ZA 130 KČ NA OSOBU. JÍDLO CHUTNÉ A OBSLUHA MIMOŘÁDNĚ VSTŘÍCNÁ A MILÁ. VŘELE DOPORUČUJEME. PO OBĚDĚ BYL INDIVIDUÁLNÍ ROZCHOD PO MĚSTĚ. NĚKDO ŠEL NA HRAD, NĚKDO DO MUZEA A VĚTŠINA DO KOSTELA, KDE JSME MĚLI PŘÍJEMNÉ SETKÁNÍ S PATEREM PETREM HRUŠKOU, RODÁKEM Z PLZNĚ. ODPOLEDNE BYL HODINOVÝ PŘEJEZD DO LEŽNICE, KDE NÁS SVÝM KRÁLOVSTVÍM PROVEDL OSOBNĚ JAN SOUKUP. ATMOSFÉRA PŘÍJEMNÁ A BYLA KVITOVÁNA MOŽNOST MALÉHO OBČERSTVENÍ. VSTUPNÉ 20,- + 50,- + 30,- CELKEM 100 KČ. POČASÍ POLOJASNÉ S TEPLOTOU cca 15°C. POČET ÚČASTNÍKŮ 45. NEDĚLE 8. A 15. DUBNA 2018.