Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní putování Šumavou II. - Zhůří, Prášily

14. 8. 2013

     LETNÍ PUTOVÁNÍ ŠUMAVOU II – „Smutný Štědrý den a bizoni“

 

ZHŮŘÍ – (HEIDL) – ZANIKLÁ  OBEC U SVOJŠE. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA O SKLÁŘSKÝCH HUTÍCH NA ÚBOČÍ HUŤSKÉ HORY (1185 m n. m.) JE Z ROKU 1772. V DOBĚ NEJVĚTŠÍHO ROZMACHU (1860) ZDE BYLO VE DVACETI CHALUPÁCH CCA 190 OBYVATEL. V ROCE 1952 TADY VZNIKLA TAJNÁ VOJENSKÁ ZÁKLADNA PRO POHOTOVOSTNÍ VRTULNÍKOVOU LETKU NA OSTRAHU HRANIC. ZDEJŠÍ KAPLE SV. VÁCLAVA BYLA ZBOURÁNA V ROCE 1954. REVITALIZACE CELÉHO AREÁLU PROBĚHLA V ROCE 2009 A STÁLA BEZMÁLA 10 MILIÓNŮ KORUN. PŘIBLIŽNĚ KILOMETR A PŮL SEVERNĚ OD ZHŮŘÍ NA VÝCHODNÍM SVAHU HUŤSKÉ HORY HAVAROVALO LETADLO F-AMYD TYPU WIBAULT SPOLEČNOSTI AIR FRANCE. LETECKÁ TRAGÉDIE SE STALA V PODVEČER 24. PROSINCE ROKU 1937. ZAHYNULI PILOT FRANTIŠEK LEHKÝ, RADIOTELEGRAFISTA PIERRE AUSTRUC A JEDINÝ CESTUJÍCÍ, STÁTNÍ NÁVLADNÍ JUDR. KAREL FLANDERKA. NA PAMÁTKU BYL TADY VYBUDOVÁN MALÝ KAMENNÝ POMNÍČEK S PAMĚTNÍ DESKOU.  

HORSKÁ KVILDA – OSADA MEZI ZHŮŘÍM A KVILDOU. NA PROTĚJŠÍ STRANĚ HOTELU RANKL SE NACHÁZÍ NOVĚ VYBUDOVANÁ REKREAČNÍ CHALUPA (cca od r. 1980) LADISLAVA PAVLA, AUTORA DŘEVĚNÝCH SOCH V OKOLÍ CHALUPY. NEJVÝRAZNĚJŠÍ JE NEJVĚTŠÍ ŠUMAVÁK SEPP RANKL – KLOSTERMANN (213 cm), JEHOŽ SOCHA JE VYSOKÁ 200 cm. NEJNOVĚJŠÍ JE POSTAVA ŠVEJKA. TENTO AMATÉRSKÝ ŘEZBÁŘ JE SYNEM SVĚTOZNÁMÉHO PAVLA PAVLA ZE STRAKONIC, KTERÝ POSTAVIL A „ROZHÝBAL“ BÁJNÉ SOCHY NA VELIKONOČNÍM OSTROVĚ.

VCHYNICKO TETOVSKÝ PLAVEBNÍ KANÁL – TATO ZAJÍMAVÁ TECHNICKÁ PAMÁTKA SPOJUJE VODY ŘÍČKY VYDRY S KŘEMELNOU. ZAČÍNÁ U OBNOVENÉHO HRADLOVÉHO MOSTU (RECHLE) U ANTÝGLU. BYL VYBUDOVÁN V LETECH 1799 AŽ 1801 DLE PROJEKTU LESNÍHO INŽENÝRA JOSEFA ROSENAUERA (1735 – 1804), AUTORA SLAVNÉHO SCHWARZENBERSKÉHO KANÁLU, KTERÝ SLOUŽIL PRO SPLAVENÍ A ZÁSOBOVÁNÍM DŘÍVÍ PRO VÍDEŇ. TENTO JEHO MLADŠÍ „BRATŘÍČEK“ MĚL NAOPAK DOPRAVOVAT DŘÍVÍ ZE ZDEJŠÍCH NEPŘÍSTUPNÝCH LOKALIT DO PRAHY. CELKOVÁ DÉLKA JE cca 13,5 km. Z KANÁLU BYLA V R. 1937 VYTVOŘENA ODBOČKA PRO PŘEČERPÁVACÍ VODNÍ NÁDRŽ NAD SRNÍ A NÁSLEDNĚ BYLA VODA SVEDENA POTRUBÍM DO HYDROELEKTRÁRNY VYDRY U ČENKOVY PILY.

HAUSWALDSKÁ KAPLE – NAJDEME JI NEDALEKO PLAVEBNÍHO KANÁLU cca 3 km OD SRNÍ. PŮVODNÍ MALÁ KAPLIČKA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE BYLA VYBUDOVÁNA KOLEM R. 1820. DRUHÁ VĚTŠÍ BYLA POSTAVENA R. 1860, ALE STATICKY BYLA ŠPATNÁ. PROTO SE VYBUDOVALA TŘETÍ NOVÁ KAPLE VĚTŠÍCH ROZMĚRŮ V LETECH 1901-02. STAVBU PROVEDL MARTIN MAREK Z PRÁŠIL. VYSVĚCENA BYLA 8. SRPNA 1902. PO VYHLÁŠENÍ „ŽELEZNÉ OPONY“ A ZABRÁNÍ POHRANIČNÍHO ÚZEMÍ VOJÁKY, BYLA KAPLE 14. ZÁŘÍ 1957 ODSTŘELENA A ZNIČENA. JAKO ZÁZRAKEM SE NEPOŠKODILA SOCHA P. MARIE, KTEROU DODNES VIDÍME V KOSTELE NA SRNÍ. KAREL KLOSTERMANN ZDEJŠÍ POUTNÍ MÍSTO POPSAL V PŘÍBĚHU O ČERVENÉM SRDCI. OBČANSKÉ SDRUŽENÍ KAREL KLOSTERMANN V ČELE S VÁCLAVEM SKLENÁŘEM VYVINULO ÚSILÍ NA OBNOVU TOHOTO MÍSTA. STALO SE TAK V ROCE 2006 (VYSVĚCENÍ - 12. 8.). BYLY OBNOVENY ZÁKLADY KAPLÍ, VZNIKLY ŠUMAVSKÉ VANTROKY OD SOCHAŘE VÁCLAVA FIALY A SKLENĚNÁ KAŠNA VE TVARU SPOJENÝCH DLANÍ OD SKLÁŘKY VLADIMÍRY TESAŘOVÉ.

PRÁŠILYSTUBENBACH – ZACHRÁNĚNÁ ŠUMAVSKÁ OBEC CCA 17 km JIHOZÁPADNĚ OD SUŠICE. JEDNÁ SE O NEJVĚTŠÍ KATASTRÁLNÍ OBEC (MIMO MĚST) V ČESKÉ REPUBLICE (112 km2). ZA PRVNÍ ČSL. REPUBLIKY MĚLA TURISTICKÝ OHLAS A VÝZNAM JAKO ŠPINDLERŮV MLÝN V KRKONOŠÍCH. V HOSTINCI U TEŘEVA BYLO I KASINO. V ROCE 1921 ZDE ŽILO 1373 OBYVATEL  A S PŘILEHLÝMI SAMOTAMI SE JEDNALO O 190 DOMŮ. ZDEJŠÍ LESY BYLA V POLOVINĚ 17. STOLETÍ V MAJETKU LOBKOWITZŮ. KOLEM R. 1750 ZDE VYBUDOVAL SKLÁRNU LORENZ GATTERMAYER Z PRAHY A R. 1751 POSTAVIL MENŠÍ ZÁMEČEK. OSADĚ SE ZAČALO ŘÍKAT  GATTERMAYER HÜTTE. PO JEHO SMRTI MAJETEK PŘIPADL HRABĚTI JOSEFU KINSKÉMU (1763). TEN STAVEBNĚ UPRAVIL ZÁMEČEK DO DNEŠNÍ PODOBY A OSADA DOSTALA NOVÝ NÁZEV – STUBENBACH (POTOK V POKOJI). NOVÝM NÁJEMCEM SE STAL CHRISTIAN ABELE. R. 1799 VŠE KUPUJE KNÍŽE JOSEF II. SCHWARZENBERG. PO ZÁNIKU SKLÁREN NA ZRCADLOVÉ SKLO (cca 1819) BYL AREÁL PŘEMĚNĚN NA PAPÍRNU. VŠE KOUPIL A ZALOŽIL KAŠPAR EGGERTH Z TACHOVA. SLAVNÁ PRÁŠILSKÁ PAPÍRNA VYRÁBĚLA RUČNÍ PAPÍR, KTERÝ DODÁVALA I PREZIDENTSKÉ KANCELÁŘI. BOHUŽEL 1. ČERVNA 1933 VYHOŘELA A JIŽ NIKDY NEBYLA OBNOVENA. BYLA POSLEDNÍ SVÉHO DRUHU V CELÝCH ČECHÁCH. BYL ZDE I PIVOVAR. ROKU 1803 BYL POSTAVEN VELKÝ KOSTEL SV. PROKOPA, ALE PO ZÁBORU OBCE POD VOJENSKÝ ÚJEZD DOBRÁ VODA (PO R. 1952) NASTALA DOBA TEMNA A KOSTEL BYL 4. LEDNA 1979 ODSTŘELEN. DNES PO R. 1990 NASTÁVÁ RENESANCE OBCE. ZCHÁTRALÝ ZÁMEČEK, KTERÝ BYL URČEN K DEMOLICI KUPUJE V R. 1994 DAGMAR BRČÁKOVÁ A NÁSLEDNOU REKONSTRUKCÍ PAMÁTKU ZACHRÁNILA.        

 

DOPOLEDNÍ PROGRAM JSME ZAČALI PĚŠÍ TÚROU K POMNÍČKU NA ZHŮŘÍ. POTOM JSME UDĚLALI ZASTÁVKU V HORSKÉ KVILDĚ A POSLECHLI SI PĚKNÉ POVÍDÁNÍ LADISLAVA PAVLA. NÁSLEDNĚ  BYLY JEŠTĚ DVĚ ZASTAVENÍ U JEZERNÍ SLATI S VYHLÍDKOU, A NA KVILDĚ U KOSTELA SV. ŠTĚPÁNA. V POLEDNE JSME OBĚDVALI V HOTELU SRNÍ A MĚLI JSME RAJČATOVOU POLÉVKU A KUŘECÍ SMĚS S RÝŽÍ. JAKO OBVYKLE BYLO MENU ZA 100 KČ NA OSOBU. VŠE DOBRÉ A DĚKUJEME. ODPOLEDNE BYLA DALŠÍ PĚŠÍ TÚRA K HAUSWALDSKÉ KAPLI PŘI PLAVEBNÍM KANÁLE. HLAVNÍ PROGRAM BYL V PRÁŠILECH, KDE NÁS PŘIVÍTALA A ZÁMEČKEM PROVEDLA MAJITELKA DAGMAR BRČÁKOVÁ. BYLO TO VELMI ZAJÍMAVÉ A VYSLOVUJEME VELKÉ PODĚKOVÁNÍ ZA JEJÍ POČIN. ODPOLEDNE JSME UKONČILI DVOU HODINOVÝM INDIVIDUÁLNÍM PROGRAMEM. NEJVÍCE ZAUJALA PROCHÁZKA PO OBCI, VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ, KELTSKÝ ARCHEOPARK S BIZONY, BOTANICKÁ ZAHRADA A TAKÉ POSEZENÍ V CUKRÁRNĚ.

 

DOPRAVA BYLA NAŠÍM AUTOBUSEM JOSEFA PTÁČKA. POČASÍ BYLO PO CELÝ DEN JASNO A SLUNEČNO S TEPLOTOU AŽ 25° C. POČET ÚČASTNÍKŮ 46 OSOB. NEDĚLE 11. SRPNA 2013.