Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní putování Šumavou I.

20. 7. 2011

 

                                          

              Letní putování Šumavou - I

 

                      „Krásy Povydří“  

 

                                                                                                                                                                                                                                    

              HORSKÁ KVILDA – OSADA VE VÝŠCE 1070 m n. m. ROZPTÝLENÁ NA HORSKÉ PLOŠINĚ. NĚKDEJŠÍ POLAUFŮV HOSTINEC – DNES HOTEL RANKL. NAPROTI NĚMU PŘES SILNICI SOCHA Z ČERVENÉHO DUBU SEPPA RANKLA (VLASTNÍM JMÉNEM JOSEF KLOSTERMANN 1819-1888, 213 cm a 200 kg), POSLEDNÍHO ŠUMAVSKÉHO OBRA. O SVÉM PŘÍBUZNÉM PSAL KAREL KLOSTERMANN V ROMÁNU „V RÁJI ŠUMAVSKÉM“. U SOCHY, KTEROU V SRPNU 2002 UMÍSTIL A 3 ROKY ZHOTOVOVAL LADISLAV PAVEL (OTEC PAVLA PAVLA ZE STRAKONIC)  JSME UČINILI PRVNÍ ZASTÁVKU.
            KVILDA – HORSKÁ OBEC V CENTRÁLNÍ ČÁSTI ŠUMAVY. ZNÁMÉ VÝCHOZÍ MÍSTO DO OKOLÍ. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE Z r. 1345 V LISTINĚ O TĚŽBĚ A RÝŽOVÁNÍ ZLATA. V r. 1366 DOKONČENA PŘES KVILDU KUPECKÁ CESTA Z PASOVA DO ČECH, KTERÁ BYLA ZŘÍZENA DLE NAŘÍZENÍ CÍSAŘE KARLA IV. V LISTINĚ JE PSÁNO JIŽ O SILNICI. TRVALÉ OSÍDLENÍ OD r. 1569. DOMINANTOU DŘEVAŘSKÉ OSADY, KDE TAKÉ BYLA SKLÁRNA JE KOSTEL SV. ŠTĚPÁNA. DNEŠNÍ PODOBA PO POŽÁRU JE Z LET 1892-93. NOVÝ ZVON Z r. 2002. VEDLE KOSTELA TŘI UMRLČÍ PRKNA. ZAJÍMAVÁ PROHLÍDKA KOSTELA I S VÝKLADEM JIŘINY KLÍMOVÉ. MÍSTNÍ ÍČKO NA VELMI DOBRÉ ÚROVNI. MAJÍ ZDE I ZAJÍMAVÉ MUZEUM.
           TŘÍJEZERNÍ SLAŤNEJKRÁSNĚJŠÍ ŠUMAVSKÉ RAŠELINIŠTĚ S TŘEMI JEZÍRKY. NEJVĚTŠÍ JE cca 7 ARŮ VELKÉ A cca 2 m HLUBOKÉ. JEDNÁ SE O PRVNÍ ZÓNU NÁRODNÍHO PARKU. POBYT V TÉTO LOKALITĚ PŘINESL KAŽDÉMU MNOHO NOVÝCH SIL A VYJÍMEČNÝ ZÁŽITEK. KE SLATI JSME ŠLI PĚŠKY Z MODRAVY KOLEM HRABĚCÍHO MOSTU V NÁDHERNÉM ÚDOLÍ ROKLANSKÉHO POTOKA A KOLEM RYBÁRNY, KDE JE ODBOČKA NA JAVOŘÍ PILU. PŘÍJEMNÁ CESTA TAM A ZPĚT BYLA cca 6 km. NA MODRAVĚ SE STÝKÁ MODRAVSKÝ, ROKLANSKÝ A FILIPOHUŤSKÝ POTOK A VZNIKÁ TÍM VYDRA.  
            RECHLEHRADLOVÝ MOST. CIRKA 2 km SEVERNĚ OD MODRAVY. DO r. 1960 TADY BYLA STARÁ CESTA ZE SRNÍ NA MODRAVU. NÁSLEDNĚ MOST CHÁTRAL A ZČÁSTI SE ZBOŘIL. JEHO DNEŠNÍ PODOBA JE VĚRNÁ REPLIKA ZHOTOVENA V r. 2000. ORIGINÁL BYL DLOUHÝ 72 METRŮ. ZDE ZAČÍNÁ ZNÁMÝ VCHYNICKO-TETOVSKÝ PLAVEBNÍ KANÁL, KTERÝ JE 14 km DLOUHÝ A STAVĚL SE V LETECH 1799 AŽ 1801 PRO SPLAVŇOVÁNÍ DŘEVA Z TÉTO OBLASTI. PROJEKTANTANTEM A AUTOREM BYL SCHWARZENBERGSKÝ LESNÍ INŽENÝR JOSEF ROSENAUER. NA KONCI JE KORYTOVÝ „SEŠUP“ DO KŘEMELNÉ. MOST I KANÁL JSOU VELMI ZAJÍMAVÉ TECHNICKÉ PAMÁTKY.
           ANTÝGL – JEDNA ZE SEDMI ŠUMAVSKÝCH SVOBODNÝCH KRÁLOVÝCKÝCH RYCHET. CENTREM JE KRÁLOVÁCKÝ DVOREC S KAPLIČKOU. V LETECH 1523-1815 ZDE BYLA MALÁ SKLÁRNA S JEDNOU PÁNVÍ. ODTUD NÁZEV = EIN TIEGEL. VYRÁBĚLA PÁTEŘÍKY, COŽ BYLY SKLENĚNÉ KORÁLKY DO RŮŽENCŮ. OD r. 1964 VYHLÁŠENÝ AUTOKEMP.
          POVYDŘÍ – REZERVACE I. ZÓNY NÁRODNÍHO PARKU. LEDOVCOVÝ KAŇON ŘEKY VYDRY S „KAMENNÝMI MOŘI“ A „OBŘÍMI HRNCI“. TURISTICKÉ LÁKADLO ŠUMAVY. VĚHLASNÁ TURNEROVA CHATA. OD r. 1888 HOSTINEC TURNERVEREIN (TURNÉŘSKÁ). DNEŠNÍ PODOBA PO POŽÁRU Z r. 1932.
           SRNÍ – VÝZNAMNÉ A OBLÍBENÉ MÍSTO VE STŘEDNÍ ŠUMAVĚ (845 m n. m.). DŘEVAŘSKÁ OSADA Z POČÁTKU 18. STOL. V OKOLÍ tzv. SRNSKÁ ŽULA. DOMINANTOU OBCE KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE Z LET 1804-05. OPRAVOVANÝ V 70. LETECH 20. STOLETÍ. UVNITŘ SOCHA P. MARIE Z BÝVALÉ HAUSWALDSKÉ KAPLE ZBOŘENÉ 14. 9. 1957. JEJÍ OBNOVENÉ ZÁKLADY A ZREKULTIOVANÉ OKOLÍ z r. 2006 NAJDEME cca 3 km ZÁPADNĚ CESTOU PŘES STARÉ SRNÍ. CESTOU NA SPÁLENÝ VRCH (1013 m n. m.) JE PO PRAVÉ STRANĚ č. 47 PRAVÁ ROUBENKA SE ZVONIČKOU. SE SOUSEDNÍM č. 46 PŘEDSTAVUJE TYPICKOU MÍSTNÍ LIDOVOU ARCHITEKTURU. V 70. LETECH 20. stol. SE ZDE NATÁČELA ÚSPĚŠNÁ ŘADA FILMŮ S TOMÁŠEM HOLÝM. CESTA NÁS DÁLE ZAVEDLA K VODNÍ AKUMULAČNÍ VYROVNÁVACÍ NÁDRŽI O ROZLOZE cca 115 X 100 METRŮ Z LET 1938 AŽ 1942. DO NÍ JE VODA PŘIVEDENA PODZEMNÍM POTRUBÍM Z PLAVEBNÍHO KANÁLU. TAKTÉŽ PODZEMNÍM POTRUBÍM S VÝŠKOVÝM SPÁDEM 240 m VODA POHÁNÍ TURBÍNU HYDROELEKTRÁRNY VYDRA V ČENKOVĚ PILE. TAKÉ NÁS ZAULAL A POKOCHAL NÁDHERNÝ ROZHLED Z KLOSTERMANNOVY VYHLÍDKY. OBĚD JSME MĚLI V HOTELU ŠUMAVA. JEDNOTNÉ MENU: POLÉVKA-VÝVAR A KUŘECÍ SMĚS S RÝŽÍ ZA 100 KČ ZA OSOBU. POTĚŠILO NÁS TAKÉ LIDSKÉ VYPRÁVĚNÍ ZDEŇKY PEŤOVSKÉ O ŽIVOTĚ ZDEJŠÍCH LIDÍ.
           ČENKOVA PILA – HYDROELEKTRÁRNA Z LET 1937-42. U SOUTOKU VYDRY A KŘEMELNÁ PŮVODNÍ ELEKTRÁRNA Z r. 1912. DODNES FUNKČNÍ. NEDALEKO PILA ČEŇKA BUBENÍČKA Z LET 1868-70. BYL TADY NA LETNÍM POBYTU BEDŘICH SMETANA, KTERÝ SE TU ZVUKEM VODY NECHAL INSPIROVAT K VYTVOŘENÍ SYMFONICKÉ BÁSNĚ VLTAVĚ. SOUTOKEM VYDRY A KŘEMELNÉ VZNIKÁ OTAVA. KELTSKY AT-AWA = COŽ ZNAMENÁ ZLATÁ VODA.
            DOPRAVA BYLA ZÁJEZDNÍM AUTOBUSEM V POČTU 43 OSOB. POČASÍ VELMI PŘÍJEMNÉ, MÍSTY MENŠÍ OBLAČNOST S TEPLOTOU MEZI 18 AŽ 24°C.