Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní putování Šumavou I. - Stožec, Plechý

23. 7. 2013

               LETNÍ PUTOVÁNÍ ŠUMAVOU I.

                      "Krása dolní Šumavy“

 

STOŽEC – (TUSSET) - OBEC cca 10 km JIŽNĚ OD VOLAR V ÚDOLÍ STUDENÉ VLTAVY. JEDNÁ SE O BÝVALOU DŘEVAŘSKOU OSADU ZALOŽENOU R. 1769. SEVERNĚ SE VYPÍNÁ ZALESNĚNÝ ŽULOVÝ VRCH (1065 m n. m.). NECELÝ KILOMETR POD VRCHOLEM LEŽÍ DŘEVĚNÁ LESNÍ KAPLE PANNY MARIE. PŮVODNÍ ZDĚNÁ KAPLIČKA Z R. 1791 BYLA VYSTAVĚNA NA PAMÁTKU VOLARSKÉHO KOVÁŘE JAKUBA KLAUSERA, KTERÝ SE VYLÉČIL ZE SLEPOTY DÍKY VODĚ Z NEDALEKÉ STUDÁNKY. KAPLE BYLA DOPLNĚNA R. 1804 A POUTNÍ OBRAZ BYL NAMALOVÁN R. 1815 VOLARSKÝM MALÍŘEM IGNÁZEM SCHRAMLEM (1762 – 1846). VZÁCNÝ OBRAZ JE DNES PRAVDĚPODOBNĚ V BAVORSKU. KE KAPLI VEDLY TŘI KŘÍŽOVÉ CESTY (ZE STOŽCE, DOBRÉ A ZE ŽLEBŮ). ROKU 1867 KAPLI NAVŠTÍVIL ARCIBISKUP FRIDRICH SCHWARZENBERG (BRATR JANA ADOLFA – MAJITELE PANSTVÍ) A NECHAL KAPLI ROZŠÍŘIT. PO ROCE 1948 BYLA KAPLE PONECHÁNA SVÉMU OSUDU A CHÁTRALA. DOKONCE SE UVAŽOVALO O JEJÍ DEMOLICI. ODSUNUTÍ SUDETŠTÍ NĚMCI TĚŽCE NESLI TENTO OSUD A PROTO SI V NEDALEKÉM PHILIPPSREUTU POSTAVILI VĚRNOU KOPII. V ROCE 1988 SE STAL DOSLOVA ZÁZRAK. PARTA NADŠENCŮ KOLEM JANA KOCOURKA Z PRACHATIC DOSTALI POVOLENÍ K JEJÍ OBNOVĚ, ALE BEZ STÁTNÍCH PENĚZ. DO ROKA A DO DNE BYLA KAPLE Z 90% ZNOVU POSTAVENA A TO ZA PENÍZE OBYČEJNÝCH LIDÍ. PRÁCE BYLA POCHOPITELNĚ ZADARMO. SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ BYLO 9. 11. 1988. VYSVĚCENÍ PROVEDL POZDĚJŠÍ ARCIBISKUP MILOSLAV VLK (25. 8. 1990). NAD KAPLÍ STOŽECKÁ SKÁLA S KŘÍŽEM A VYHLÍDKOU. VE STŘEDOVĚKU ZDE BYL POSTAVEN STRÁŽNÍ HRÁDEK O ČTVERCOVÉ VĚŽI A POSÁDKA HLÍDALA SOLNÍ STEZKU Z PASOVA DO PRACHATIC.     

SCHVARZENBERSKÝ PLAVEBNÍ KANÁLJEDNÁ SE O NEJVĚTŠÍ VODNÍ STAVBU SVÉHO DRUHU (PRO SPLAVNĚNÍ DŘEVA) V ČESKÝCH ZEMÍ PŘED PRŮMYSLOVOU REVOLUCÍ (PO R. 1848). TAKÉ SE JEDNÁ PRAVDĚPODOBNĚ O NEJSTARŠÍ EVROPSKÉ SPOJENÍ PŘES EVROPSKÉ ROZVODÍ A NEJSTARŠÍ SPOJENÍ VOD POVODÍ SEVERNÍHO A ČERNÉHO MOŘE. JEDNÁ SE TUDÍŽ O VÝZNAMNOU TECHNICKOU PAMÁTKU. BYL VYBUDOVÁN V LETECH 1789 - 93 (STARÝ KANÁL) A POTOM V LETECH 1821 – 23 (NOVÝ KANÁL). CELKEM MĚŘÍ cca 52 km A SPÁD JE cca 225 m. PROJEKTANTEM A STAVITELEM BYL LESNÍ INŽENÝR JOSEF ROSENAUER (1732 – 1804). NOVÁ ČÁST (NOVÉ ÚDOLÍ – JELENÍ VRCHY) BYLA DÍLEM ERNESTA MAYERA.

PLECHÝNEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉ ČÁSTI ŠUMAVY – 1378 m n. m. BEZMÁLA NA HRANÍCÍCH S RAKOUSKEM. NA ZÁPADNÍ STRANĚ JEZERNÍ STĚNY SE NACHÁZÍ POMNÍK ADALBERTA SCHTIFTERA (1805 – 1868), RAKOUSKÉHO SPISOVATELE, MALÍŘE A PEDAGOGA, KTERÝ CELÝ SVŮJ ŽIVOT ZASVĚTIL ŠUMAVĚ A PROPOJENÍ ČESKÝCH A NĚMECKÝCH ZÁJMŮ. JEDNÁ SE O ŽULOVÝ OBELISK O VÝŠCE 14,5 m. BYL STAVĚN V LETECH 1876 – 77. AUTOREM BYL KAMENÍK ADOLF PALECZEK. POD PLECHÝM SE NACHÁZÍ PLEŠNÉ JEZERO (DŘÍVE PLEKENŠTEJNSKÉ) DLE NĚMECKÉHO NÁZVU – PLÖCKENSTEINSEE. JEDNÁ SE O JEDNO Z OSMI ŠUMAVSKÝCH JEZEZ LEDOVCOVÉHO PŮVODU. MÁ PLOCHU 7.5 ha A MAX. HLOUBKU 18, 5 m. ROKU 1911 BYLA NA HRÁZI POSTAVENA LUCEMBURSKÁ CHATA, POZDĚJI V MAJETKU KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ. V ROCE 1948 ZABRANÁ POHRANIČNÍ STRÁŽÍ A PŘEMĚNĚNA NA VOJENSKOU ROTU. V ROCE 1989 Z HAVARIJNÍHO DŮVODU ZBOŘENA. CELÉ POHRANIČNÍ PÁSMO BYLO NA DLOUHÉ ROKY UZAVŘENO A ŽIVOT SE ZDE DOSLOVA ZASTAVIL. OD R. 1990 JE TENTO KRAJ TURISTICKY ZVOVUOBJEVOVÁN. 

 

DOPOLEDNÍ PROGRAM JSME ZAČALI PĚŠÍ TÚROU PO ŽLUTÉ A MODRÉ TURISTICKÉ ZNAČCE KE STOŽECKÉ KAPLI. TADY BYL I VÝŠLAP NA VYHLÍDKOVOU SKÁLU. PŘI ZPÁTEČNÍ CESTĚ MALÁ SKUPINKA, KTERÁ TO VZALA ZKRATKOU, ZABLOUDILA. OBĚD BYL V RESTAURACI „PSTRUH“ VE STOŽCI. BYL VE SLOŽENÍ GULÁŠOVÉ POLÉVKY A KUŘECÍHO STEHNA S BRAMBOROVOU KAŠÍ. CELKOVÉ MENU ZA 100 KČ NA OSOBU. DĚKUJEME. PO OBĚDĚ JSME UDĚLALI PŘEJEZD DO NOVÉ PECE. TADY NÁS PŘEKVAPIL ZÁKAZ VJEZDU AUTOBUSU NA VEŘEJNÉ SILNICI DO JELENÍHO. DLE NASTALÉ IMPROVIZACE JSME PROTO VYKONALI K JEZERU DELŠÍ TRASU Z LÁZU. NĚKTEŘÍ ZDATNĚJŠÍ SE DOSTALI AŽ K POMNÍKU. ZÁVĚREČNÉ ČEKÁNÍ NA OPOZDILCE JSME PROMĚNILI NA PŘÍJEMNÉ VENKOVNÍ POSEZENÍ V JEDNÉ MÍSTNÍ HOSPŮDCE.  

 

DOPRAVA BYLA NAŠÍM AUTOBUSEM JOSEFA PTÁČKA. POČASÍ BYLO PO CELÝ DEN JASNO A SLUNEČNO S TEPLOTOU AŽ 25° C. POČET ÚČASTNÍKŮ 49 OSOB. NEDĚLE 21. ČERVENCE 2013.