Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kout - obnovená pivní sláva

12. 2. 2013

            KOUT na Šumavě – obnovená pivní sláva


SAMOSTATNÁ OBEC CIRKA 5km VÝCHODNĚ OD DOMAŽLIC NAPRAVO OD HLAVNÍ SILNICE Č. 22 SMĚREM NA KLATOVY POD KLEPNÝM (555 m n. m.). STARŠÍ NÁZEV BYL KOUTO. NEDALEKO 18 ha RYBNÍK BÍLKA S CHRÁNĚNOU ALEJÍ PAMÁTNÝCH STROMŮ.

  

 PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE Z ROKU 1544, ALE PRVOTNÍ OSÍDLENÍ JE POCHOPITELNĚ STARŠÍ. JAN VOJSLAN Z BRANIŠOVA ZEMŘEL R. 1583 A JE POHŘBENÝ V KDYŇSKÉM KOSTELE. STATEK ZÍSKAL MAJITEL HRADU RÝZEMBERKU JIŘÍ Z GUTŠTEJNA A VYSTAVĚL ZDE RENESANČNÍ TVRZ. ZE STUDENÉHO HRADU SE SEM PŘESTĚHOVAL. PO BÍLÉ HOŘE BYL MAJETEK GUTŠTEJNŮ ZKONFISKOVÁN (1622) A NOVÝM MAJITELEM PANSTVÍ SE STALI RŮZNÍ VÁLEČNÍ DOBRODRUZI, KTEŘÍ VĚTŠINOU SKONČILI TRAGICKY. V 70. LETECH 17. STOL. PANSTVÍ KOUPIL VOLF MAXMILIÁN LAMINGEN – ZNÁMÝ POD PŘEZDÍVKOU „LOMIKAR“. TEN SPOJIL TOTO NOVÉ PANSTVÍ SE SVÝM V TRHANOVĚ A VŠERUBSKÝM STATKEM A VYTVOŘIL  KOUTSKO-TRHANOVSKÉ PANSTVÍ. ROKU 1696 (ROK PO KOZINOVĚ SMRTI) LAMINGER UMÍRÁ A TÍM VYMŘEL I CELÝ TENTO ROD. NOVÝM MAJITELEM SE STÁVAJÍ STADIÓNOVÉ (1697-1908). TI TAKÉ POSTAVILI NOVÝ ZÁMEK (1824). BYLA TO OSVÍCENECKÁ A VELMI ČINNĚ  PODNIKAJÍCÍ ŠLECHTA. POSLEDNÍM BYL FILIP FRANTIŠEK JOSEF HRABĚ ZE STADIÓNU. POSLEDNÍMI VLASTNÍKY ZÁMKU BYLI SCHÖNBORNOVÉ (1920-1945). NÁSLEDOVALO ZNÁRODNĚNÍ A ZMĚNA NA SIROTČINEC – DĚTSKÝ DOMOV. DNES JE ZÁMEK V MAJETKU OBCE.

 

PO PŘÍJEZDU JSME SE ŠLI PODÍVAT NA MÍSTNÍ HŘBITOV. DOMINANTOU JE HROBKA – KOLUMBARIUM – FILIPA STADIONA, JEDNO Z PRVNÍCH V CELÉM RAKOUSKU. PŘED HŘBITOVEM DVA POMNÍKY PADLÝM V 1. A 2. SV. VÁLCE. PŘI CESTĚ ŽIŽKŮV POMNÍK Z R. 1919 SE STÁLE UKRADENOU DESKOU. DÁLE JSME ŠLI KOLEM KAPLE NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE (1827) KE KOSTELU SV. JIŘÍ. BYLA TO PŮVODNĚ VRCHNOSTENSKÁ KAPLE Z R. 1704. V 19. STOLETÍ PŘISTAVĚNA LOĎ S VĚŽÍ A TAK VZNIKLA SOUČASNÁ PODOBA KOSTELA. POD KOSTELEM SE NACHÁZEJÍ PIVOVARSKÉ SKLEPY. VELMI FUNDOVANÝ VÝKLAD O HISTORII OBCE A KOSTELA NÁM POSKYTLA MÍSTNÍ BADATELKA MARIE VÁCHALOVÁ. DĚKUJEME ZA HEZKÉ POVÍDÁNÍ. BÝVALÁ TVRZ POD KOSTELEM STAVEBNĚ ZMĚNĚNÁ. DNES JSOU TADY BYTY A OBECNÍ ÚŘAD. PO PROHLÍDCE KOSTELA JSME ŠLI KE GLORIETU. JEDNÁ SE O OZDOBNOU STAVBU V BÝVALÉM ZÁMECKÉM PARKU. DNES HOLÝ VRCH Z KTERÉHO JE POMĚRNĚ HEZKY VIDĚT DO KRAJINY. TATO STAVBA JE ČTYŘECH KAMENNÝCH SLOUPECH Z R. 1824. NOVÁ STŘECHA Z R. 1973 A 1999. MÁ TVAR KLOBOUKU – COŽ JE TAKÉ LIDOVÝ NÁZEV GLORIETU. DLE POVĚSTI ZDE PAPEŽSKÝ LEGÁT CASERINI PŘI ÚTĚKU PŘED HUSITY OD BITVY U DOMAŽLIC (1431) ZTRATIL SVŮJ KLOBOUK. PO VYHLÍDCE JSME SEŠLI DO ZÁMKU, KTERÝ BYL V LETECH 1978-81 STAVEBNĚ PŘESTAVĚN NA ŠKOLU V PŘÍRODĚ.

 

V MÍSTNÍ ŠKOLNÍ JÍDELNĚ JSME MĚLI K OBĚDU POLÉVKU, HAMBURSKOU PEČENI S OMÁČKOU A KNEDLÍKEM, MÜSLI TYČINKU A ČAJ. VŠE ZA 100 KČ. BYLO TO VELMI CHUTNÉ A SPOLEČNĚ VYJADŘUJEME VELKÉ PODĚKOVÁNÍ. JEDNALO SE O VELKOU OCHOTU A VSTŘÍCNOST PÍ MAZANCOVÉ A ŠKARDOVÉ, NEBOŤ ŠKOLA JE ZDE  PROVIZORNĚ JEN DO KONCE MĚSÍCE. PROVOZ ŠKOLY V PŘÍRODĚ ZDE JIŽ NENÍ.    

 

PO OBĚDĚ JSME MĚLI NÁPLANOVANOU PROHLÍDKU ZDEJŠÍHO PIVOVARU. JEDNÁ SE O HRABĚCÍ PIVOVAR Z R. 1736, JEHOŽ AREÁL JE STÁLE VE ŠPATNÉM STAVEBNĚ TECHNICKÉM STAVU. PLZEŇSKÉ PIVOVARY NECHALY TENTO PROVOZ V ROCE 1972 ZAVŘÍT A OD TÉ DOBY VŠE CHÁTRALO. POZDĚJI V 90. LETECH SE I MNOHO (DÁ SE ŘÍCI - VŠECHNO) ROZKRADLO. V ROCE 2002 AREÁL KUPUJE V HAVARIJNÍM STAVU JAN SKALA ZE KDYNĚ A OD R. 2005 ZDE ZAČÍNÁ OPĚT VAŘIT PIVO. SLÁDKEM JE BOHUSLAV HLAVSA. PROHLÍDKA BYLA UKONČENA OCHUTNÁVKOU PRAVÉHO PIVA. DĚKUJEME A PŘEJEME HODNĚ ZDARU.  

 

VSTUPNÉ NA PROHLÍDKU PIVOVARU BYLO 100 KČ. HROMADNÁ JÍZDENKA AUTOBUSEM A VLAKEM VYŠLA NA 70 KČ ZA OSOBU (40+30). POČASÍ BYLO ZIMNÍ, POLOJASNO, TEPLOTA KOLEM 0° C. POČET ÚČASTNÍKŮ –  60 PŘÁTEL. POHODOVÝ DEN A VŠEM SE TO LÍBILO.