Jdi na obsah Jdi na menu
 


FRANTIŠKOVY LÁZNĚ, VILDŠTEJN

18. 8. 2022

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ, SKALNÁ– „Za Františkem do lázní a zachráněný hrad“

                                                                                                                                                                              FRANTIŠKOVY LÁZNĚMĚSTO ZALOŽENÉ CÍSAŘEM FRANTIŠKEM II. V ROCE 1793. SPOLEČNĚ S DALŠÍMI 10 EVROPSKÝMI LÁZNĚMI (Z ČESKÝCH LÁZNÍ SE JEDNÁ JEŠTĚ O KARLOVY VARY A MARIÁNSKÉ LÁZNĚ) SE FRANTIŠKOVY LÁZNĚ DOSTALY NA UCELENÝ SEZNAM UNESCO V KATEGORII „SLAVNÁ LÁZEŇSKÁ MĚSTA EVROPY“. ZDEJŠÍ LÉČIVÉ PRAMENY ZDE BYLY ZNÁMY JIŽ OD 15. STOLETÍ. PRVNÍ PÍSEMNÝ ZÁZNAM O STÁČENÍ VODY JE Z R. 1661 A PRVNÍ ZÁZNAM O LÁZEŇSKÝCH BUDOVÁCH JE Z R. 1694. V ROCE 1700 PRODEJ ZDEJŠÍ MINERÁLNÍ VODY PŘESÁHL OBJEM PRODANÉ VODY ZE VŠECH NĚMECKÝCH LÁZNÍ. ZA HLAVNÍHO ZAKLADATELE ZDEJŠÍHO MODERNÍHO LÁZEŇSKÉHO PROVOZU PRVNÍCH SLATINNÝCH LÁZNÍ BYL CHEBSKÝ LÉKAŘ BERNHARD VINZENZ ADLER (1753-1810). DNES SE AKTIVNĚ VYUŽÍVÁ 23 PRAMENŮ.

NEJZNÁMNĚJŠÍM HOTELEM JE HOTEL „U TŘÍ LILIÍ“ (ZAL. 1793). BYL ZDE UBYTOVANÝ mj. J. W. GOETHE. DÁLE NAPŘ. HOTEL „IMPERIAL“, KDE SE BUDOUCÍ CÍSAŘ KAREL I. SEZNÁMIL SE SVOJÍ BUDOUCÍ ŽENOU ZITOU BOURBOUNSKO PARMSKOU. MĚSTO MÁ (MĚLO) SVATOSTÁNKY VŠECH EVROPSKÝCH CÍRKVÍ. KOSTEL POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE (1815-19, KATOLICKÝ), KOSTEL SV. PETRA A SV. PAVLA (1880, EVANGELICKÝ), CHRÁM KNĚŽNY SV. OLGY (1881, PRAVOSLAVNÝ) A SYNAGOGU (1875, ŽIDOVSKÁ). VE MĚSTĚ NAJDEME NĚKOLIK PRIVÁTNÍCH LÁZNÍ, KOLONÁD, DIVADLO BOŽENY NĚMCOVÉ (1868 + 1928) A MĚSTSKÉ MUZEUM (ZAL. 1912). DÁLE V MĚSTSKÝCH SADECH SPATŘÍME NESPOČET SOCH, PLASTIK, POMNÍKŮ A FONTÁN. NEJZNÁMNĚJŠÍM A NEJLEGENDÁRNĚJŠÍM SYMBOLEM CELÝCH FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍ JE BRONZOVÁ SOCHA MALÉHO CHLAPEČKA „FRANTIŠKA“. JEDNÁ SE O TŘETÍ KOPII Z R. 1967 (OSKAR KOZÁK, JIŘÍ LENDR). DRUHÁ BYLA V LETECH 1961 – 62 (EIBL), PRVNÍ VZNIKLA R. 1934 (ANTON MAYERL). ORIGINÁLNÍ PŘEDLOHA BYLA V PRAZE.

AŠ HÁJE – NEJVYŠŠÍ VRCH U MĚSTA AŠE (758 m n. m.). NĚMECKY ZVANÝ HAINBERG – DOMOVSKÝ KOPEC. KROMĚ LYŽAŘSKÉHO STŘEDISKA S VLEKY TADY NALEZNEME ROZHLEDNU tzv. BISMARCKOVU VĚŽ. TAKOVÝCH DOCHOVANÝCH OBLÝCH KAMENNÝCH VĚŽÍ JE PO SVĚTĚ CELKEM 173. TATO NAŠE AŠSKÁ PATŘÍ K TĚM HEZČÍM. JE VYSOKÁ 34 METRŮ A BYLA SLAVNOSTNĚ ZPŘÍSTUPNĚNA 19. ČERVNA 1904. STAVBA ZAPOČALA V LÉTĚ 1902.

SKALNÁ – MĚSTO DO R. 1950 ZVANÉ DLE STEJNOJMENNÉHO HRADU VILDŠTEJN cca 12 km SEVERNĚ OD CHEBU. PRVNÍ ZMÍNKA O HRADU JE Z R. 1166, KDY PATŘIL RODU NOTHAFTŮ. PODHRADÍ SE ZA DLOUHÁ STALETÍ ZMĚNILO NA OSADU A MĚSTYS (1865). MĚSTSKÁ PRÁVA DOSTAL VILDŠTEJN OD CÍSAŘE FRANTIŠKA JOSEFA I. AŽ ROKU 1905. V OBCI KOSTEL SV. JANA KŘTITELE A NA HŘBITOVĚ SV. ŠEBESTIÁNA. DÁLE ZDE NAJDEME tzv. HORNÍ ZÁMEK. JEDNÁ SE O RENESANČNÍ TVRZ PO R. 1541. DÁLE ZÁMEK STARÝ RYBNÍK (EMPÍROVÝ 1823 – 26) A ZA NÍM ZŘÍCENINU HRADU STARÝ RYBNÍK ZE 14. STOLETÍ. SAMOTNÝ HRAD VILDŠTEJN JE VE SVÝCH ZÁKLADECH HRADEM ROMÁNSKÝM A VODNÍM. JAKO PANSKÉ SÍDLO SLOUŽIL DO R. 1799, POTÉ BYL V PŘEDHRADÍ POSTAVEN NOVÝ ROKOKOVÝ ZÁMEK. APOKALYPSA NASTALA PO R. 1945. ZNÁRODNĚNÍ A OSÍDLENÍ RUMUNSKÝMI OSÍDLENCI. ZÁCHRANA NA POSLEDNÍ CHVÍLI DÍKY ZDEŇKOVI BUCHTELEMU (1985 – 89) A V R. 1999 NOVÝM MAJITELEM MIROSLAVEM PUMREM. OD TÉ DOBY HRAD JE STÁLE V OBNOVĚ, A STÁLE AKTIVNĚ OTEVŘENÝ PRO VEŘEJNOST. ÚŽASNÝ POČIN. BOHUŽEL V ROCE 2016 M. PUMR NÁHLE ZEMŘEL (56 LET) A V SOUČASNOSTI VŠE VEDE JEHO DCERA ZUZANA PUMROVÁ.

 

PO PŘÍJEZDU DO FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍ JSME SE NEJDŘÍVE ZASTAVILI U SOŠKY CHLAPEČKA S RYBOU, V HOVOROVÉ MLUVĚ U FRANTIŠKA. DÁLE JSME PROŠLI PRVNÍ ČÁST MĚSTA S OCHUTNÁVKOU PRAMENŮ FRANTIŠKOVA A CÍSAŘSKÉHO. NAVŠTÍVILI JSME NA CHVILIČKU I BOHOSLUŽBU V PRAVOSLAVNÉM KOSTELE. DRUHÁ ČÁST DOPOLEDNÍ BYLA VĚNOVÁNA PROHLÍDCE MĚSTSKÉHO MUZEA. VŠE VKUSNĚ A PŘEHLEDNĚ UDĚLANÉ, DĚKUJEME (BLANKA PELTRÁMOVÁ). NA HLAVNÍM BULVÁRU JSME NAKOUPILI LÁZEŇSKÉ OPLATKY. PO POLEDNI JSME JELI NA OBĚD DO AŠE DO RESTAURACE U RADNICE (ALENA BEDNÁŘOVÁ). MĚLI JSME POLÉVKU A VEPŘOVOU SE ZELÍM. CENA á 170 KČ. JAKO VLONI, JÍDLO PERFEKTNÍ, VŠE PODOMÁCKU UVAŘENÉ. CHUŤ A MNOŽSTVÍ ROVNÁ SE BEZKONKURENČNÍ. K TOMU OCHOTA A VSTŘÍCNOST. DĚKUJEME A VŘELE DOPORUČUJEME.

PO OBĚDĚ VÝŠLAP NA BISMARCKOVU ROZHLEDNU NA OKRAJI AŠE A NÁSLEDNĚ PŘEJEZD DO SKALNÉ. ZDE BYLA PROHLÍDKA ZACHRÁNĚNÉHO HRADU VILDŠTEJNA NA DVĚ SKUPINY. VŠE BRAVURNĚ A S HUMOREM ZVLÁDLA PRŮVODKYNĚ ANNA VIMROVÁ. ZA JEJÍ PÉČI TAKÉ DĚKUJEME. NA ZÁVĚR JSME POSEDĚLI V HRADNÍ VENKOVNÍ HOSPŮDCE. OBSLUHA CELÉHO MLADÉHO KOLEKTIVU BYLA SYMPATICKÁ A ÚSLUŽNÁ. DĚKUJEME A DOPORUČUJEME. CENY VSTUPNÉHO: á 50,- + á 80,- KORUN.  POČASÍ – POLOJASNO, SLUNEČNO, cca 26°C. POČET ÚČASTNÍKŮ: 49. NEDĚLE 17. ČERVENCE 2022.