Jdi na obsah Jdi na menu
 


DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY, SYCHROV, ČESKÝ DUB, LIBEREC, FRÝDLANT, HEJNICE

22. 9. 2020

SEVERNÍ ČECHY POD JIZERSKÝMI HORAMI – „Terra felix – šťastná země“

 

DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY – POZŮSTATKY DŘEVĚNÉHO SKALNÍHO HRADU ZE 13. STOLETÍ NA SEDMI PÍSKOVCOVÝCH BLOCÍCH NA ZÁPADĚ ČESKÉHO RÁJE (4 km VÝCHODNĚ OD MNICHOVA HRADIŠTĚ). VŽDY SE JEDNALO O MÍSTO PRO BEZPEČNÝ ÚKRYT. TURISTICKY VYUŽÍVANÉ OD ROKU 1830. HRADNÍ KAPLE ODKRYTA R. 1921.

SYCHROV – 16 km JIŽNĚ OD LIBERCE. NA MÍSTĚ PŮVODNÍ GOTICKÉ TVRZE, ZNIČENÉ V PRŮBĚHU 30. LETÉ VÁLKY, BYL V LETECH 1690 – 93 POSTAVEN BAROKNÍ ZÁMEK (LAMOTTOVÉ Z FRINTROPU). V ROCE 1820 PANSTVÍ KOUPIL FRANCOUZSKÝ KNÍŽECÍ ROD ROHANŮ. NEJPRVE BYL ROZŠÍŘEN VE STYLU KLASICISTNÍM, V LETECH 1847 – 1862 VE STYLU ROMANTIZUJÍCÍ NOVOGOTIKY (KAMIL FILIP JOSEF IDELSBALD ROHAN). PLÁNY VYPRACOVAL JOSEF PRUVOT. BYL TAKÉ VYBUDOVÁN NOVÝ 23 HEKTAROVÝ ZÁMECKÝ ANGLICKÝ PARK (ORANŽÉRIE, ARTURŮV HRAD). ZÁMEK MÁ DVĚ VĚŽE (KULATOU BRETAŇSKOU A HRANATOU RAKOUSKOU) A KAPLI PANNY MARIE. V R. 1945 DLE BENEŠOVÝCH DEKTRETŮ BYL ZÁMEK ZKONFISKOVÁN. DNES V MAJETKU STÁTU A PO ROCE 1993 ZAPOČALA ROZSÁHLÁ REKONSTRUKCE.    

ČESKÝ DUB – MĚSTO cca 12 km JIŽNĚ OD LIBERCE. TRHOVÁ OSADA ZNÁMÁ JIŽ V 1. POLOVINĚ 12. STOLETÍ. PO ROCE 1237 ZA MAJITELŮ MARKVARTICŮ BYL ZALOŽEN OPEVNĚNÝ JOHANITSKÝ KLÁŠTER – KOMENDA. ZA ZAKLADATELE SE POVAŽUJÍ HAVEL I. Z LEMBERKA A JEHO ŽENA ZDISLAVA (POZDĚJI, OD R. 1995 SVATOŘEČENÁ). V ROCE 1552 BYL AREÁL PŘESTAVĚN NA ZÁMEK. DOMINANTOU MĚSTA JE DĚKANSKÝ KOSTEL SESLÁNÍ DUCHA SVATÉHO A RENESANČNÍ RADNICE Z R. 1565. MĚSTO MÁ ZACHOVALÝ HISTORICKÝ RÁZ A JE MĚSTSKOU PAMÁTKOVOU ZÓNOU. VÝZNAMNÁ TEXTILNÍ HISTORIE OD R. 1802 (BRATŘI SLUKOVÉ, FRANZ SCHMITT). V ROCE 2003 BYL VE VYKOPANÝCH HROBECH NALEZEN UNIKÁTNÍ ROMÁNSKÝ OSTATKOVÝ KŘÍŽ Z 11. AŽ 12. STOLETÍ.   

LIBEREC – NĚM. REICHENBERG, KRAJSKÉ MĚSTO V KOTLINĚ MEZI JIZERSKÝMI HORAMI A LUŽICKÝMI HORAMI NA ŽITAVSKÉ OBCHODNÍ STEZCE VEDOUCÍ DO LUŽICE NA ŘECE NISE. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE K ROKU 1352. DNES SE JEDNÁ O 5. NEJLIDNATĚJŠÍ MĚSTO V ČESKÉ REPUBLICE (cca 105.000 OBYVATEL). DOMINANTOU HISTORICKÉHO STŘEDU MĚSTA JE NOVOGOTICKÝ KOSTEL SV. ANTONÍNA VELIKÉHO (1579), KLASICISTNÍ ZÁMEK Z 18. STOLETÍ, NOVORENESANČNÍ MĚSTSKÉ MUZEUM (1897 – 1907) A HLAVNĚ RADNICE V NOVORENESANČNÍM STYLU Z ROKU 1893 SE 65 m VYSOKOU VĚŽÍ (ARCHITEKT FRANZ NEUMANN). V 19. STOLETÍ BYL LIBEREC NEJVĚTŠÍM MANUFAKTURNÍM MĚSTEM RAKOUSKÉHO CÍSAŘSTVÍ. KOLEM R. 1850 BYLA ZALOŽENA SLAVNÁ TOVÁRNA JOHANN LIEBIEG & COMPANY (ZNÁRODNĚNÁ TEXTILANA). DOMINANTOU OKOLÍ JE HORA JEŠTĚD (1012 m n. m.) SE SVĚTOZNÁMÝM VYSÍLAČEM (1966 – 1973) O VÝŠCE 100 m A PRŮMĚRU 33 m. AUTOREM BYL ARCHITEKT KAREL HUBÁČEK (1924 – 2011).  

FRÝDLANT – MĚSTO cca 25 km SEVERNĚ OD LIBERCE. VZNIKLO JAKO PODHRADÍ GOTICKÉHO HRADU ZALOŽENÉHO NA PŘÍPADNÝ VPÁD TATARŮ DO ČECH KOLEM R. 1240. VE MĚSTĚ NOVORENESANČNÍ RADNICE (1892 – 96) S MĚSTSKÝM MUZEEM, RENESANČNÍ KOSTEL NALEZENÍ SVATÉHO KŘÍŽE (1549 – 51) A FRÝDLANTSKÝ MECHANICKÝ BETLÉM GUSTAVA SIMONA (17. 6. 1873 - 24. 12. 1953). NEJVÝZNAMNĚJŠÍ PAMÁTKOU JE HRAD A ZÁMEK ZA MĚSTEM NA MOHUTNÉ ČEDIČOVÉ SKÁLE NAD ŘEKOU SMĚDÁ. PRVNÍMI FEUDÁLY BYLI VE 12. STOLETÍ RONOVCI. PO NICH BIBERŠTEJNOVÉ, REDERNOVÉ, ALBRECHT Z VALDŠTEJNA, GALLASOVÉ, CLAM-GALLASOVÉ. ZA EDUARDA CLAM GALLASE BYL ZÁMEK PŘESTAVĚN DO DNEŠNÍ NOVORENESANČNÍ PODOBY (1867 – 69). HRAD BYL ROKU 1801 ZPŘÍSTUPNĚN PRO TURISTY A STAL SE PRVNÍM HRADNÍM MUZEEM VE STŘEDNÍ EVROPĚ. V ROCE 1945 ZNÁRODNĚN, DNES V MAJETKU STÁTU A DODNES PATŘÍ MEZI NEJHEZČÍ ČESKÉ PAMÁTKY.   

HEJNICE – MĚSTO (OD R. 1917) VE FRÝDLANSKÉM VÝBĚŽKU 16 km SEVEROVÝCHODNĚ OD LIBERCE. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA K R. 1381, ALE POVĚST O SOŠCE P. MARIE JE DATOVÁNA DO STOLETÍ 13. DOMINANTOU JE FRANTIŠKÁNSKÝ KLÁŠTER S BAROKNÍM KOSTELEM NAVŠTÍVENÍ PANNY MARIE (1722 – 30). VŠE ODNOVENO V LETECH 1901 – 2001. ZA DLOUHÁ STALETÍ SE Z HEJNIC STALO OBLÍBENÉ POUTNÍ MÍSTO. V OKOLÍ BYLY V 19. STOLETÍ HOJNĚ ROZŠÍŘENY PORCELÁNKY, TEXTILNÍ TOVÁRNIČKY A PAPÍRNY.   

KRYŠTOFOVO ÚDOLÍ – VESNICE 8 km ZÁPADNĚ OD LIBERCE V ÚDOLÍ ŘÍČKY ROKYTKY. PŮVODNĚ SE JEDNALO O UHLÍŘSKOU VES Z 15. STOLETÍ. SOUČASNÁ ZAJÍMAVOST JE VESNICKÝ ORLOJ VE ZRUŠENÉ TRAFOSTANICI (2006 – 08, MARTIN CHALOUPKA – INICIÁTOR A HLAVNÍ STAVITEL, JIŘÍ OTMAR – MECHANIKA, VÁCLAV PLECHATÝ – SOCHY A DALŠÍ).

   

PO PŘÍJEZDU DO OBCE DNEBOH JSME USKUTEČNILI VÝŠLAP NA SKALNÍ HRAD DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY, ODKUD BYL DALEKÝ VÝHLED. BYLO TO VELMI FAJN. JEŠTĚ DOPOLEDNE JSME PŘIJELI DO SYCHROVA A VYKONALI PROHLÍDKU ZÁMKU. PRŮVODCI ADAM DROBNÝ A VENDULA DĚDKOVÁ BYLI DOBŘÍ. DĚKUJEME. OBĚD V RESTAURACI KONRÁD (MONIKA MALIŠKOVÁ). MĚLI JSME POLÉVKU VÝVAR A VEPŘOVÝ ŘÍZEK S BRAMBOROVÝM SALÁTEM ZA 150 KČ NA OSOBU. OBSLUHA A JÍDLO NA VELMI SLUŠNÉ ÚROVNI. DĚKUJEME A DOPORUČUJEME. PO OBĚDĚ BYLA INDIVIDUÁLNÍ PROCHÁZKA PO ZÁMECKÉM PARKU A POSEZENÍ V KAVÁRNĚ. NÁSLEDNĚ JSME PŘEJELI DO NEDALEKÉHO ČESKÉHO DUBU, KDE BYLA NAPLÁNOVANÁ PROHLÍDKA UNIKÁTNÍ JOHANICKÉ KOMENDY S PROFESIONÁLNÍM VÝKLADEM MARTINA HESSA. ZA ÚŽASNÝ ZÁŽITEK DĚKUJEME. NÁSLEDOVAL PŘÍJEZD DO LIBERCE, PROHLÍDKA CENTRA MĚSTA A UBYTOVÁNÍ V HOTELU VALDŠTEJN. TADY JSME MĚLI VEČEŘI (KUŘECÍ SMĚS S RÝŽÍ A ZMRZLINOVÝ POHÁR ZA 210 KČ NA OSOBU. V RESTAURACI SE NÁM VĚNOVALI: MAJITEL ROMAN ŽELONKA A MARTIN KOPŘIVA. SPOLEČENSKÝ HUDEBNÍ VEČÍREK BYL ZPESTŘEN VYSTOUPENÍM ZPĚVAČKY MARTINY ŠÍBOVÉ, KTERÁ VÝBORNĚ HRÁLA A ZPÍVALA, JAK K POSLECHU, TAK K TANCI. VŠEM SE VEČÍREK LÍBIL. UBYTOVÁNÍ V HOTELU BYLO NA VYSOKÉ ÚROVNI. ZÁZEMÍ A VYBAVENÍ POKOJŮ JE NADSTANDARTNÍ. BOHUŽEL JEDINÝM NEDOSTATKEM JE ABSENCE VÝTAHU. PROTO VELMI SLUŠNÁ CENA ZA UBYTOVÁNÍ (á 600 KČ). VEDOUCÍ RECEPCE KATEŘINA BOBKOVÁ.

 

DRUHÝ DEN V NEDĚLI BYLA NEJPRVE SNÍDANĚ FORMOU ŠVÉDSKÝCH STOLŮ, MIMOCHODEM VELMI PESTRÁ A VYDATNÁ. CELKOVÝ DOJEM Z HOTELOVÉHO UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ, VČETNĚ KOMUNIKACE, JE VELMI POZITIVNÍ. MOC DĚKUJEME A VŘELE DOPORUČUJEME. DOPOLEDNÍ PROGRAM BYL ZAHÁJEN JÍZDOU LANOVKOU NA JEŠTĚD. POČASÍ BYLO KRÁSNÉ, TUDÍŽ JSME DELŠÍ ČAS STRÁVILI VÝHLEDY, DÁLE PROHLÍDKOU INTERIÉRU RESTAURACE A OKOLÍ. VŠE V REŽIMU VOLNÉM. PŘED POLEDNEM JSME PŘIJELI DO FRÝDLANTU, KDE JSME NA SKUPINKY USKUTEČNILI PROHLÍDKY BETLÉMU (LUCIE KUBÁTOVÁ) A MĚSTSKÉHO MUZEA (EVA ČINČUROVÁ). JEJÍ VÝKLAD BYL VELMI SRDEČNÝ. DĚKUJEME. PO POLEDNI NÁSLEDOVALA SPECIÁLNÍ PROHLÍDKA HRADU A ZÁMKU FRÝDLANT ZA DOPROVODU KRISTÍNY PROKEŠOVÉ. DĚKUJEME. NÁSLEDNĚ JSME PŘEJELI DO HEJNICE, KDE VE ZDEJŠÍM KLÁŠTEŘE JSME MĚLI POZDNÍ OBĚD (POLÉVKA VÝVAR A HOVĚZÍ SVÍČKOVÁ S KNEDLÍKEM ZA á 150 KČ NA OSOBU). OBSLUHA A JÍDLO VELMI DOBRÉ. MOC DĚKUJEME A VŘELE DOPORUČUJEME (LENKA SIDUNOVÁ). NÁSLEDOVAL INDIVIDUÁLNÍ ROZCHOD. NĚKDO ŠEL NA PROCHÁZKU, PROHLÍDKU KOSTELA NEBO POSEDĚL V CUKRÁRNĚ. JEDNA SKUPINKA PROVEDLA VÝŠLAP NA VYHLÍDKU POUSTEVNÍKŮV KÁMEN. JEŠTĚ V PODVEČER JSME DOJELI DO KRYŠTOFOVO ŮDOLÍ, ABYCHOM V SEDM HODIN SLYŠELI A VIDĚLI ZDEJŠÍ ZAJÍMAVÝ STAROČESKÝ ORLOJ. PO RELAXACI VE ZDEJŠÍM PROSTŘEDÍ, JSME SE VYDALI CESTOU K DOMOVU. VSTUPNÉ: 140 + 40 + 150 + 15 + 10 + 130 KČ. POČASÍ SLUNEČNÉ, ODPOLEDNÍ AŽ 22°. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 50. SOBOTA + NEDĚLE 19 a 20. ZÁŘÍ 2020.