Jdi na obsah Jdi na menu
 


DÍVČÍ KÁMEN, HOLAŠOVICE

21. 7. 2020

DÍVČÍ KÁMEN, HOLAŠOVICE – „Blanský les a vesnice Unesco“

 

DÍVČÍ KÁMEN – ZŘÍCENINA HRADU NEDALEKO OBCE TŘÍSOV NAD SOUTOKEM KŘEMŽSKÉHO POTOKAVLTAVOU. OSÍDLENÍ JIŽ V DOBĚ STŘEDNÍ DOBY BRONZOVÉ. HRAD BYL VYSTAVĚN ROŽMBERKY V LETECH 13501360. SOUHLAS VYDAL SÁM CÍSAŘ KAREL IV. R. 1349. JEDNALO SE O MOHUTNOU A ROZSÁHLOU STAVBU, KTERÁ PLNILA ÚLOHU VOJENSKOU A SPRÁVNÍ. PŮVODNÍ NÁZEV ZNĚL MEIDSTEIN. POČÁTKEM 16. STOLETÍ BYL HRAD ČÁSTEČNĚ OPRAVEN, ALE JIŽ NEVYUŽÍVÁN COBY ŠLECHTICKÉ SÍDLO K TRVALÉMU POBYTU. TÍM SE STAL ČESKÝ KRUMLOV. ČASEM SE VNITŘNÍ ZAŘÍZENÍ ODVEZLO A HRAD PUSTNUL. PO 30. LETÉ VÁLCE BYL HRAD JIŽ V RUINÁCH. DNES (OD R. 2005) V MAJETKU MĚSTA KŘEMŽE. POD HRADEM NA SVAHU K VLTAVĚ PŘÍRODNÍ REZERVACE DÍVČÍ KÁMEN. NA DRUHÉ ZÁPADNÍ STRANĚ SE NALÉZÁ ZANIKLÉ KELTSKÉ OPIDUM TŘÍSOV. BLÍŽE K OBCI PAMÁTNÝ STROM - TŘÍSOVSKÁ LÍPA S KAPLIČKOU (1776).

KŘEMŽE – MĚSTEČKO (MĚSTYS) NA KŘEMŽSKÉM POTOCE V ŠIROKÉM ÚDOLÍ BLANSKÉHO LESA. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE K ROKU 1263, KDY ZDE BYLI DUBENŠTÍ Z CHLUMU (POTOMCI BAVORŮ). V R. 1447 ROŽMBERKOVÉ (OLDŘICH) HRAD DOBILI, SMILA Z CHLUMU POPRAVILI A MĚSTEČKO VYPLENILI. OD R. 1678 V MAJETKU KLÁŠTERA VE ZLATÉ KORUNĚ. DOMINANTOU OBCE JE KOSTEL ARCHANDĚLA MICHAELA A HŘBITOVNÍ KAPLE SV. VORŠILY.

ROJÍN VESNICKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA OD R. 2005. NA NÁVSI KAPLE SV. KŘÍŽE A SV. PROKOPA. HOSPODÁŘSKÉ STATKY VE STYLU SELSKÉHO BAROKA.

HOLAŠOVICE – HOLSCHOWITZ - 15 km ZÁPADNĚ OD ČESKÝCH BUDĚJOVIC. VES BYLA PLÁNOVITĚ ZALOŽENÁ KOLEM POLOVINY 13. STOLETÍ. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍŇKA JE K ROKU 1292, KDY VES BYLA KRÁLEM VÁCLAVEM II. PODSTOUPENA VYŠEBRODSKÉMU KLÁŠTERU. DO 30. LETÉ VÁLKY BYLA OBEC ČESKÁ, PO JEJÍM KONCI A NÁSLEDNÉM NOVÉM OSÍDLENÍ POHRANIČÍ BYLA OBEC JIŽ NĚMECKÁ. VYJÍMEČNĚ ZACHOVALÝ UCELENÝ SOUBOR LIDOVÉ VESNICKÉ ARCHITEKTURY 19. STOLETÍ. JEDNÁ SE O 23 SAMOSTATNĚ UZAVŘENÝCH HOSPODÁŘSKÝCH USEDLOSTÍ KOLEM PROSTORNÉ NÁVSI O VELIKOSTI 210 X 70 METRŮ S KAPLÍ SV. JANA NEPOMUCKÉHO. VESNICKÁ ZÓNA JE PAMÁTKOVĚ CHRÁNĚNÁ OD ROKU 1995. A OD ROKU 1998 JE ZAPSANÁ NA SEZNAMU SVĚTOVÉHO DĚDICTVÍ UNESCO. OD ROKU 2008 ZA OBCÍ NAJDEME KROMLECH (KAMENNÝ KRUH), DOPLNĚNÝ OD ČERVNA 2011 DOLMENEM (KAMENNÝM VNITŘKEM STAROVĚKÝCH MOHYL). AUTOREM NÁPADU JE MÍSTNÍ OBČAN VÁCLAV JÍLEK.

ZÁBOŘÍ VESNICKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE OD ROKU 1995 S KAPLÍ SV. FLORIÁNA NA NÁVSI A ZACHOVALOU KOVÁRNOU.

 

 

PO PŘÍJEZDU DO TŘÍSOVA NÁSLEDOVALA PRVNÍ PĚŠÍ TÚRA. VŠICHNI JSME ŠLI K VLTAVĚ, K ELEKTRÁRNĚ, KOLEM HRADU (NĚKTEŘÍ I NA HRAD), KOLEM KŘEMŽSKÉHO POTOKA K TŘÍSOVSKÉMU HAMRU, KDE BYLA PAUSA NA OBČERSTVENÍ. POTOM ZPÁTKY K AUTOBUSU DO TŘÍSOVA. PO BUSOVÉM PŘESUNU JSME VYŠLI OD KŘIŽOVATKY ZA MŘÍČÍ NA VRCHOL KLUK (741 m n. m.). DÁLE PO ČERVENÉ HŘEBENOVCE AŽ K SVATOVÁCLAVSKÉ STUDÁNCE A NÁSLEDNĚ DO HOLAŠOVIC. SKUPINA, KTERÁ NEŠLA TÚRU, JELA S AUTOBUSEM DO KŘEMŽE A ROJÍNA, KDE SI SAMOSTATNĚ PROHLÉDLI A PROŠLI MÍSTNÍ PAMĚTIHODNOSTI. V HOLAŠOVICÍCH BYL INDIVIDUÁLNÍ ROZCHOD PO NÁVSI A DOŠLO  I NA ODPOLEDNÍ OBČERSTVENÍ. POČASÍ SLUNEČNÉ, POLOJASNÉ, KOLEM 22°. PĚŠÍ TÚRA – 1. ČÁST cca 4 km, 2. ČÁST cca 12 km. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 46. NEDĚLE 19. ČERVENCE 2020.