Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHOMUTOV

12. 4. 2022

CHOMUTOV - „Město Řádu německých rytířů a mrtvá voda“

 

CHOMUTOV – KRÁLOVSKÉ MĚSTO NA ÚPATÍ KRUŠNÝCH HOR PŘI ŘÍČCE CHOMUTOVCE. ZALOŽENO PŘI HLAVNÍ ZEMSKÉ CESTĚ DO LIPSKA KOLEM ROKU 1250. O DVA ROKY POZDĚJI PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA O DAROVÁNÍ ÚZEMÍ ŘÁDU NĚM. RYTÍŘŮ MAJITELEM PANSTVÍ BEDŘICHEM CHOMUTOVSKÝM V RÁMCI KOLONIZACE KRAJE. V DOBĚ HUSITSKÝCH VÁLEK BYLO MĚSTO JANEM ŽIŽKOU DOBYTO (1421). OD R. 1488 DO R. 1540 BENEŠ A ŠEBESTIÁN Z VEITMILE (OTEC A SYN) ZMĚNILI KOMENDU NA RANĚ RENESANČNÍ ZÁMEK. V ROCE 1571 SE MĚSTO DOSTALO DO VLASTNICTVÍ HASIŠTEJNSKÝCH Z LOBKOVIC. V R. 1588 DOŠLO K VÝMĚNĚ PANSTVÍ V TOMTO RODĚ A NOVÝ PÁN JIŘÍ POPEL Z LOBKOVIC BYL VELKÝM ZASTÁNCEM KATOLICKÉ VÍRY. PROTI JEHO PRAKTIKÁM VYPUKLO R. 1591 VE MĚSTĚ VELKÉ POVSTÁNÍ. VŠE ZAČALO TÍM, ŽE O DVA ROKY DŘÍVE (1589) JIŘÍ POPEL POVOLAL DO MĚSTA JEZUITY. (1594 ZA ZRADU CÍSAŘSKÉHO MAJESTÁTU BYL ODSOUZEN KE ZTRÁTĚ HRDLA). VÝZNAMNÝM PŘEDĚLEM BYL ROK 1605, KDY SE MĚSTO VYKOUPILO Z PODDANSTVÍ A DOSTALO OD CÍSAŘE RUDOLFA II. KRÁLOVSKÝ STATUT. V OBDOBÍ 30-TI LETÉ VÁLKY, BYLO MĚSTO NĚKOLIKRÁT VYDRANCOVÁNO A TÉMĚŘ ROK VOJENSKY OBSAZENO ŠVÉDY. OD 16. STOLETÍ SE ZDE ZAČALY V OKOLÍ TĚŽIT RŮZNÉ ŽELEZNÉ RUDY A OD POČÁTKU 19. STOLETÍ UHLÍ. MĚSTO SE ZAČALO MĚNIT NA PRŮMYSLOVÉ A BOHATÉ CENTRUM OKOLNÍHO KRAJE S KLADY I ZÁPORY TEHDEJŠÍ DOBY PRŮMYSLOVÉ REVOLUCE. DNES JE HISTORICKÉ JÁDRO CITLIVĚ OPRAVENÉ A S OKOLNÍ ZELENÍ PŮSOBÍ PŘÍJEMNĚ.

 

JÁDRO MĚSTA SI DODNES ZACHOVALO STŘEDOVĚKÝ PŮDORYS. DOMINANTOU NÁMĚSTÍ JE KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE S DNEŠNÍ PODOBOU POZDNĚ GOTICKOU (1516 – 42 JOSEF SCHREMMEL) S MĚSTSKOU VĚŽÍ Z R. 1525 VYSOKOU 54 m. VEDLE STOJÍ RANĚ GOTICKÁ KOMENDA ŘÁDU, HODNĚ PŘESTAVOVANÁ A ROZŠIŘOVANÁ. POZDĚJI ZMĚNĚNA NA ZÁMECKÉ ŠLECHTICKÉ SÍDLO. SOUČÁSTÍ JE KOSTEL SV. KATEŘINY, KTERÝ JE NEJCENĚJŠÍ HISTORICKOU PAMÁTKOU MĚSTA. NA JIŽNÍ STRANĚ V R. 1591 ZALOŽENA JEZUITSKÁ KOLEJ S KOSTELEM SV. IGNÁCE (1663 – 71) A GYMNÁSIEM. KOLEJ ZRUŠENA R. 1773 A PŘEMĚNĚNA NA KASÁRNA (GYMNÁSIUM JIŽ SVĚTSKÉ TU ZŮSTALO DO R. 1932). PO R. 1990 PO ODCHODU ARMÁDY BYL CELÝ AREÁL REKONSTRUOVÁN NA MUZEJNÍ A KULTURNĚ SPOLEČENSKÉ ÚČELY. UPROSTŘED NÁMĚSTÍ 1. MÁJE NAJDEME KAŠNU SE SV. FLORIÁNEM (1726) A SLOUP NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE (1732).

 

NA SEVERNÍM OKRAJI MĚSTA SE ROZKLÁDÁ SVĚTOVĚ UNIKÁTNÍ ANTROPOGENNÍ KAMENCOVO JEZERO (16 ha, cca 1815). VEDLE BYL V ROCE 1975 NA PLOŠE 112 ha VYBUDOVÁN ZOOPARK. SOUČÁSTÍ JE EUROSAFARI S VOLNÝM VÝBĚHEM ZVÍŘAT A SKANZEN STARÁ VES S REPLIKOU VĚTRNÉHO MLÝNU.

 

 

PO PŘÍJEZDU DO CHOMUTOVA A ZAPARKOVÁNÍ U SPORTOVNÍ HALY JSME SI PROŠLI HLAVNÍ NÁMĚSTÍ, KDE BYLA POŘÍZENA NAŠE SPOLEČNÁ FOTOGRAFIE. NÁSLEDOVALA PROHLÍDKA ZÁMECKÉHO MUZEA, LAPIDÁRIA, BETLÉMU JOSEFA FIALY A KOSTELA SV. KATEŘINY. DĚKUJEME ZA DOPROVOD A VÝKLAD MARKÉTĚ LÖBLOVÉ SPĚVÁČKOVÉ, ALENĚ FIRÁKOVÉ A JAROSLAVĚ ŠKRÁBALOVÉ. DALŠÍ PROHLÍDKA PO MĚSTĚ A V POPELOVĚ DOMĚ U EXPOZICE F. J. GENSTNERA BYLA V REŽII JIŘÍHO KOPICE A JANA HIRSCHE. I JIM DĚKUJEME. OBĚD V RESTAURACI U DVOU MEDVÍDKŮ. VAŘIL PŘÍMO MAJITEL MICHAL JÁRA. BYLA POLÉVKA VÝVAR A VÝBORNÁ VEPŘOVÁ PEČENĚ SE ZELÍM. JÍDLO VELMI CHUTNÉ A OBSLUHA OCHOTNÁ. VŘELE DOPORUČUJEME. ODPOLEDNE PROHLÍDKA ZOOPARKU A JÍZDA VLÁČKEM AMÁLKOU. OBĚTAVĚ A SERIOZNĚ SE NÁM VĚNOVAL MATĚJ KYNŠT. I TADY PATŘÍ DÍKY JEMU I ŠOFÉROVI A FRANTIŠKU KREMEROVI ZA PROFESIONÁLNÍ JEDNÁNÍ. ZÁVĚR VÝLETU BYL VYPLNĚN MALÝM OBČERSTVENÍM VE ZDEJŠÍ RESTAURACI TAJGA. POČASÍ APRÍLOVÉ: SLUNÍČKO A DÉŠŤ SE SNĚHEM. DRUHÝ TERMÍN – OBLAČNO A ODPOLEDNE DÉŠŤ. TEPLOTA 2 AŽ 8° (12°C) °C. POČET ÚČASTNÍKŮ: 43 + 46. NEDĚLE 10. + 24. DUBNA 2022.