Jdi na obsah Jdi na menu
 


CETVINY, POHOŘÍ na Šumavě

20. 7. 2021

CETVINY, POHOŘÍ – „Zapomenutá Šumava – Novohradské hory“

                                                                                                                                                                                  NOVOHRADSKÉ HORY - GRATZENER BERGLAND (FREIWALD) – GEOMORFOLOGICKÝ CELEK NA JIHU ČECH. ČESKY ŘEČENO POHOŘÍ NA HRANICÍCH JIŽNÍCH ČECH A SEVERNÍHO RAKOUSKA. NEJVYŠŠÍ HORA JE VIEHBERG (1112 m n. m.). NA ČESKÉ STRANĚ KAMENEC (1073 m n. m.). PRAMENÍ TADY ŘEKY MALŠE (92 km) A LUŽNICE (187 km). OBLAST JE VÝJIMEČNĚ CENNÁ KVŮLI VYSOKÉ PŘÍRODNÍ ZACHOVALOSTI. BOHUŽEL TO BYLO „ZÁSLUHOU“ VYHLÁŠENÉHO POHRANIČNÍHO PÁSMA ZA DOBY BUDOVÁNÍ SOCIALISMU. V ROCE 2000 BYL VYHLÁŠEN PŘÍRODNÍ PARK O ROZLOZE 162 km. BYLA SNAHA O ZŘÍZENÍ CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI, ALE TENTO ZÁMĚR NEBYL USKUTEČNĚN. DO 19. STOLETÍ BYLA OBLAST BRÁNA ZA SOUČÁST CELISTVÉHO HRANIČNÍHO ČESKÉHO LESA.

CETVINY  - ZETTWING – ZANIKLÁ OBEC, BÝVALÝ MĚSTYS (OD R. 1412). V ROCE 1938 ZDE ŽILO 650 LIDÍ VE 120 DOMECH. BYL ZDE PIVOVAR A MENŠÍ TOVÁRNIČKA NA VÝROBU KOS. DNES TADY EXISTUJUJÍ POUHÁ TŘI STAVENÍ, KAŠNA A OBNOVENÝ KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE (1347). ZNOVUVYSVĚCENÍ V ROCE 2003. V OKOLÍ BYLY ZLIKVIDOVÁNY DALŠÍCH PĚT OBCÍ (MIKULOV, JANOVA VES, LHOTA, HORNÍ A DOLNÍ PŘÍBRÁNÍ). JIHOVÝCHODNĚ ZA OBCÍ SE NACHÁZÍ KŘÍŽOVÁ CESTA ZAKONČENÁ KAPLÍ (1842) A KAPLIČKOU P. MARIE LURDSKÉ (1892) SE STUDÁNKOU.

POHOŘÍ  - BUCHERS – BÝVALÁ SKLÁŘSKÁ OSADA ZALOŽENÁ R. 1695 HRABĚTEM FILIPEM EMANUELEM BUQUOYEM, KVŮLI ROZSÁHLÝM BUKOVÝM LESŮM. OD R. 1758 STAVBA OKRESNÍ SILNICE (CESTY) DO FREISTADTU A NÁSLEDOVALO RYCHLÉ ROZŠÍŘENÍ OSADY. V LETECH 1783 – 1791 POSTAVEN POUTNÍ KOSTEL PANNY MARIE DOBRÉ RADY. V ROCE 1890 DLE SČÍTÁNÍ OBYVATEL ZDE ŽILO 1323 LIDÍ VE 186 DOMECH (1077 NĚMCŮ A 246 ČECHŮ). BYL TADY PIVOVAR, LIHOVAR, POŠTOVNÍ, TELEFONNÍ A TELEGRAFICKÝ ÚŘAD, FARA, ŠKOLA, HAMR, OBCHODY A OSM HOSTINCŮ. OBEC SE PROSLAVILA MALOVÁNÍM SVATÝCH OBRÁZKŮ NA ZADNÍ STRANU SKLA, tzv. PODMALEB. V OKOLÍ SE NACHÁZÍ ZANIKLÉ OSADY: STADLBERG, KAPLUCKEN, ŠANCE, JANOVY HUTĚ, SKLENĚNÉ HUTĚ, STŘÍBRNÉ HUTĚ, JIŘICE A PAVLÍNA. V BLÍZKÉM OKOLÍ DVĚ PŘEHRADNÍ NÁDRŽE NA SPLAVOVÁNÍ DŘEVA: JIŘICKÁ (6,7 ha) A KAPELUNK (6,4 ha). VÝCHODNÍM SMĚREM (cca 1.5 km) U HRANIC ČESKÝ PRAMEN LUŽNICE. NA RAKOUSKÉ STRANĚ ZA STADLBERGEM RAKOUSKÝ PRAMEN LUŽNICE. HNED ZA HRANICÍ PAMĚTNÍ KAPLE P. MARIE DOBRÉ RADY. DÁLE, 3 km JIŽNĚ OD POHOŘÍ SE NACHÁZÍ TROJMEZÍ S HRANIČNÍM SLOUPEM Z R. 166I. TADY SE STÝKAJÍ ZEMSKÉ HRANICE ČECH, DOLNÍCH A HORNÍCH RAKOUS. CESTA Z POHOŘÍ VEDE KOLEM SLATÍ NÁHORNÍ PLOŠINY A PRAMENIŠTĚ POHOŘSKÉHO POTOKA

    

PO PŘEJEZDU HRANIC V DOLNÍM DVOŘIŠTI, JSME ZAJELI ZA LEOPOLDSCHLAGENEM NA RAKOUSKOU STRANU CETVIN. PO PŘECHODU MALŠE JSME SE SEZNÁMILI S HISTORIÍ ZANIKLÉ OBCE A PO KŘÍŽOVÉ CESTĚ, PŘES DRUHÝ PĚŠÍ PŘECHOD PŘES MALŠI DOŠLI ZPĚT NA RAKOUSKOU STRANU. NÁSLEDOVAL AUTOBUSOVÝ PŘEJEZD PŘES MALONTY DO POHOŘÍ. MÍSTNÍ SILNICE NEJSOU PŘIZPŮSOBENY TURISTICKÉMU A CESTOVNÍMU RUCHU. Z POHOŘÍ JSME ŠLI PŘESNĚ V POLEDNE NA ČESKO RAKOUSKÉ HRANICE. NAVŠTÍVILI JSME ČESKÝ PRAMEN LUŽNICE, PAMĚTNÍ KAPLI P. MARIE VE STADLBERGU A PŘI HRANICI (JEK PO RAKOUSKÉ, TAK I PO ČESKÉ STRANĚ) JSME DOŠLI K HISTORICKÉMU HRANIČNÍMU SLOUPU. DALŠÍ ZASTAVENÍ BYLO U SV. HUBERTA, NA SLATÍCH A U PAMÁTNÝCH STROMŮ JAVORU KLENU A ZERAVU OBROVSKÉHO. POTOM JSME DOŠLI ZPĚT DO POHOŘÍ, KDE BYLA VYKONÁNA INDIVIDUÁLNĚ PROHLÍDKA KOSTELA A OKOLÍ. PŘI ZPÁTEČNÍ CESTĚ JSME JEŠTĚ ZASTAVILI U JIŘICKÉ NÁDRŽE A POKOCHALI SE POHLEDY NA ZDEJŠÍ OKOLÍ A VODOPÁD NA POHOŘECKÉM POTOCE. POČASÍ OBLAČNÉ, DOPOLEDNE MENŠÍ DÉŠŤ. TEPLOTY cca 18 °C.  PĚŠÍ TÚRA cca 13 km. VELMI HEZKÉ A NENÁROČNÉ PUTOVÁNÍ PO NEZNIČENÉ PŘÍRODĚ. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 29. NEDĚLE 18. ČERVENEC 2021.