Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČESKÝ BROD, LIPANY, KOUŘIM

14. 8. 2024

ČESKÝ BROD, LIPANY, KOUŘIM  – „Lechův kámen a osudný skon Prokopa Holého“

                                                                                                                                                                              

ČESKÝ BROD – MĚSTO cca 20 km VÝCHODNĚ OD PRAHY. MÍSTOPISNÝ NÁZEV OD BRODU PŘES ŘÍČKU ŠEMBERU NA STARÉ OBCHODNÍ CESTĚ Z PRAHY DO KOLÍNA A DÁLE NA MORAVU. BROD BYL ZALOŽEN PŘAŽSKÝM BISKUPEM JANEM I. V PRVNÍ POLOVINĚ 12. STOLETÍ JAKO TRHOVÁ OSADA. NA MĚSTO POVÝŠENO BISKUPEM JANEM III. (1268). PROTO NÁZEV BISKUPSKÝ BROD. PO HUSITSKÝCH VÁLKÁCH BYLO JIŽ MĚSTEM KRÁLOVSKÝM (1437 ZIKMUND LUCEMBURSKÝ). MĚSTO PROSPEROVALO Z OBCHODU – VIZ DOCHOVANÉ PODZEMÍ. DOMINANTOU MĚSTA JE PŮVODNĚ GOTICKÝ, DNES BAROKNÍ KOSTEL SV. GOTHARDA A KAMENNÁ ZVONICE (1578-85). MĚSTO SE NAPOJILO R. 1845 NA ŽELEZNIČNÍ TRAŤ PRAHA – VÍDEŇ A TĚŽILO Z PŘEPRAVY ZEMĚDĚLSKÝCH PRODUKTŮ.

 

LIPANY – OBEC NA POLOVINĚ CESTY Z Č. BRODU DO KOUŘIMI. NEDALEKO JIHOZÁPADNÍM SMĚREM K OBCI HŘIBY SE NA ÚPATÍ LIPANSKÉ HORY ODEHRÁLA OSUDOVÁ BITVA MEZI HUSITSKÝM TÁBOREM LIDU A HUSITSKÝM TÁBOREM PANSKÉHO STAVU (30. KVĚTEN 1434). DOŠLO KE STŘETU MEZI RADIKÁLNÍM A UMÍRNĚNÝM PROUDEM HUSITSKÉHO NÁBOŽENSKÉHO VYZNÁNÍ. BITVA SKONČILA PORÁŽKOU RADIKÁLNÍHO VOJSKA TÁBORITŮ A SIROTKŮ, VČETNĚ SMRTI HEJTMANA PROKOPA HOLÉHO - VELIKÉHO.

 

KOUŘIM – MĚSTO V OKRESE KOLÍN. PRVOTNÍ OSÍDLENÍ ÚRODNÉHO POLABÍ BYLO V LETECH cca 5000 - 3000 PŘED NAŠÍM LETOPOČTEM. V 7. STOLETÍ NAŠEHO LETOPOČTU JE ZAZNAMENÁM PŘÍCHOD SLOVANŮ A ZALOŽENÍ HRADIŠTĚ STARÁ KOUŘIM. JEDNALO SE O NEJVĚTŠÍ RANĚ STŘEDOVĚKOU FORTIFIKACI V ČECHÁCH VE SPRÁVĚ KMENE ZLIČANŮ. DNES PO KOPCI VEDE NAUČNÁ STEZKA STARÁ KOUŘIM (KAPLIČKA SV. VÍTA, LIBUŠINO JEZÍRKO, LECHŮV KÁMEN). ZLIČÍNSKÉ KNÍŽECTVÍ ZANIKLO KOLEM ROKU 936 A ÚZEMÍ PŘEŠLO POD SPRÁVU SLAVNÍKOVSKÉHO KNÍŽETSTVÍ. PO VYVRAŽDĚNÍ SLAVNÍKOVCŮ NA HRADĚ LIBICI (995), BYL KOUŘIMSKÝ ÚDĚL ZAČLENĚN DO JEDNOTNÉHO PŘEMYSLOVSKÉHO KNÍŽECTVÍ. NOVÉ HRADIŠTĚ BYLO VYBUDOVÁNO NA PROTĚJŠÍM KOPCI ZA ŘÍČKOU VÝROVKOU S KOSTELEM SV. JIŘÍ. TEN ZDE BYL K VIDĚNÍ JEŠTĚ V R. 1830. SOUČÁSTÍ BYL KNÍŽECÍ DVOREC S VLASTNÍ MINCOVNOU. VE 12. STOLETÍ DÁN V ÚDĚL VEDLEJŠÍ PŘEMYSLOVSKÉ VĚTVI DĚPOLTICŮM. VE SPORU S KRÁLEM OTAKAREM I. PROHRÁLI A VEŠKERÁ MOC SE PŘENESLA DO NOVĚ ZALOŽENÉHO KRÁLOVSKÉ MĚSTA. (PRÁVA OD OTAKARA II. R. 1263). DOMINANTOU JE KOSTEL SV. ŠTĚPÁNA. JEDNÁ SE O TROJLODNÍ BASILIKU BURGUNSKÉHO STYLU S KRYPTOU SV. KATEŘINY. VEDLE STOJÍ RENESANČNÍ ZVONICE (1525), 34 m VYSOKÁ S OBRÁCENÝMI ZVONY. UPROSTŘED NÁMĚSTÍ STARÁ RADNICE. MĚSTO MĚLO DVĚ BRÁNY: MALOTICKOU (ZBOURÁNA 1875) A PRAŽSKOU (STOJÍ DODNES). NA OKRAJI MĚSTA NAJDEME SKANZEN - MUZEUM LIDOVÝCH STAVEB (ZALOŽEN R. 1972), SE 14 OBJEKTY (NAPŘ. STODOLA Z R. 1648), NA PLOŠE cca 4,5 ha.    

 

 

 

PO PŘÍJEZDU DO ČESKÉHO BRODU JSME NAVŠTÍVILI ZDEJŠÍ PODLIPANSKÉ MUZEUM. OCHOTNĚ SE NÁM VĚNOVALA HANA SENCHEZOVÁ. MOC DĚKUJEME. DÁLE JSME SI UDĚLALI MALOU PROCHÁZKU PO NÁMĚSTÍ. NÁSLEDOVAL PŘEJEZD DO OBCE LIPANY, PŘÍMO K MOHYLE, PAMÁTNÍKU OSUDOVÉ BITVY. A JEŠTĚ NAD KOUŘIMLECHOVU KAMENI. NA OBOU MÍSTECH JSME SI UDĚLALI VLASTNÍ VÝKLAD. V POLEDNE BYL OBĚD V KOUŘIMSKÉ RESTAURACI SOKOLOVNA (JANA STRUNECKÁ). BYL VEPŘOVÝ A KUŘECÍ ŘÍZEK S BRAMBOREM A RAJČATOVÝM SALÁTEM ZA á 200 KČ. SNAHA A OCHOTA DOBRÁ. V JÍDLE TAKÉ PRŮMĚR. V PRŮMĚRU DĚKUJEME. ODPOLEDNE NÁS ČEKAL VÝBORNÝ PROGRAM. PROHLÍDKA MĚSTSKÉHO MUZEA (FILIP ŠPRINGL), PROHLÍDKA KOSTELA (MICHAL VEVERA), VČETNĚ JEHO BRAVURNÍHO HRANÍ NA VARHANY, A PROHLÍDKA SKANZENU (SIMONA JANDOVÁ). VŠICHNI TŘÍ BYLI ÚŽASNĚ MILÍ, VSTŘÍCNÍ A OCHOTNÍ. DÍKY NIM BYLA PRO NÁS KOUŘIM KRÁSNÝM ZÁŽITKEM. MOC A MOC DĚKUJEME. ÚPLNĚ NA ZÁVĚR BYL OSOBNÍ ROZCHOD A NAVŠTÍVENÍ MÍSTNÍ CUKRÁRNY A KAVÁRNY.  POČASÍ: SLUNEČNO 25 - 29 °C. POČET ÚČASTNÍKŮ: 42. NEDĚLE 11. SRPNA 2024.