BROZANY, SKALKA, TŘEBENICE
BROZANY, VLASTISLAV, TŘEBENICE – „Památky pro veřejné blaho“
BROZANY – MĚSTYS NA LEVÉM BŘEHU OHŘE V JIŽNÍ ČÁSTI OKRESU LITOMĚŘICKÉM. PRVNÍ PÍSEMNOST JE K R. 1276. DOMINANTOU OBCE JE TVRZ POSTAVENA ZAČÁTKEM 15. STOLETÍ. ZA VŘESOVCŮ RENESANČNĚ PŘEMĚNĚNA V 2. POL. 16. STOLETÍ. PO ROCE 1600 NECHAL JAN ZBYNĚK ZAJÍC Z HAZEMBURKU PŘISTAVĚT ČTVRTÉ PATRO A ROZŠÍŘIT SGRAFITOVOU FASÁDU. PO POŽÁRU R. 1880 BYLY STRŽENY DVĚ HORNÍ PATRA A VŠE UPRAVENO DO DNEŠNÍ PODOBY. TVRZ BYLA VYUŽÍVÁNA PRO ÚŘEDNÍKY PANSTVÍ. ZA DOBY SOCIALISMU PRO POTŘEBY JZD. OD R. 2002 V MAJETKU OBCE, NÁSLEDNĚ OPRAVENA A DODNES SLOUŽÍ POTŘEBÁM OBCE. DRUHOU DOMINANTOU JE OPEVNĚNÝ GOTICKÝ KOSTEL SV. GODHARDA S ROMÁNSKOU ZÁPADNÍ VĚŽÍ. V LETECH 1571 – 73 RENESANČNĚ UPRAVEN, VČETNĚ INTERIÉRU V DUCHU SASKÉ RENESANCE. NACHÁZÍ SE TADY HROBKA VLADYKŮ Z VŘESOVIC.
VLASTISLAV – OBEC V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ PRVNĚ PÍSEMNĚ ZMIŇOVANÁ R. 1184. NAD OBCÍ HRAD SKALKA BERGFRITOVÉHO TYPU (1357) S GOTICKOU VĚŽÍ (15,5 m). BERGFRIT VE STAROČEŠTINĚ ZNAMENALO – NEBOJSA. V 16. STOLETÍ HRAD RENESANČNĚ PŘESTAVĚN DO ZÁMECKÉ PODOBY. V 30. LETÉ VÁLCE VYPÁLEN A JIŽ NEOBNOVEN. POD HRADEM POSTAVEN RANĚ BAROKNÍ ZÁMEK. STAVEBNÍKEM BYL JAN ADAM HRZÁN Z HARASOVA. ZÁMEK BYL SOBĚSTAČNÝ. BYL ZDE HOSPODÁŘSKÝ DVŮR, STÁJE, PIVOVAR, LIHOVAR, OVČÍN, MYSLIVNA A BAŽANTNICE. POSLEDNÍMI MAJITELI BYLI SCHÖNBORNOVÉ. V R. 1945 NÁSLEDOVALA STÁTNÍ KONFISKACE A ZA DOBY SOCIALISMU BYL ZÁMEK VYUŽÍVÁN PRO POTŘEBY DEPOZITU ST. OBLASTNÍHO ARCHIVU V LITOMĚŘICÍCH. V R. 2001 SE ZÁMKU UJALA OBEC VLASTISLAV A POSTUPNĚ HO OPRAVUJE.
TŘEBENICE – MĚSTO NEDALEKO LOVOSIC POD VRCHEM KOŠŤÁLEM SE ZŘÍCENINOU HRADU KOŠŤÁLOVEM. NEJSTARŠÍ ZMÍNKA O OBCI JE Z R. 1227, JAKO TRHOVÁ VES SPADAJÍCÍ POD PRAŽSKÝ ŽENSKÝ BENEDIKTINSKÝ KLÁŠTER SV. JIŘÍ. DOMINANTOU OBCE JE GOTICKO – RENESANČNÍ KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE. DRUHÝM KOSTELEM JE BÝVALÝ EVANGELICKÝ KOSTEL V NOVOHISTORIZUJÍCÍM STYLU (1902). PO VÁLCE ZKONFISKOVÁN. V R. 1959 ZDE VZNIKLO MĚSTSKÉ MUZEUM ČESKÉHO GRANÁTU, MĚSTA A OKOLÍ. ZDEJŠÍ OKOLÍ JE NEJVĚTŠÍ NALEZIŠTĚ ČESKÝCH GRANÁTŮ U NÁS. TATO NEJKVALITNĚJŠÍ SKUPINA PATŘÍ DO MINERÁLU PYROPU (ŘECKY PYROPOS – PODOBNÝ OHNI). ČESKÝ GRANÁT MŮŽEME POVAŽOVAT ZA RYZE ČESKÝ DRAHOKAM.
SIŘEJOVICE – OBEC U TŘEBENIC. BLÍZKO NA VRŠKU STOJÍ VĚTRNÝ MLÝN HOLANDSKÉHO TYPU (1843). V R. 1870 BYL PŘEBUDOVÁN NA LOVECKÝ ZÁMEČEK – LETOHRÁDEK ZVANÝ WINDSOR (VĚTRÁK). OD 1. SV. VÁLKY NEOBÝVANÝ. DNES JIŽ V PODOBĚ ZŘÍCENINY.
PO PŘÍJEZDU DO BROZAN JSME VYKONALI DOPOLEDNÍ PROHLÍDKU KOSTELA A TVRZE (OLGA GABRIELOVÁ) ZA DOPROVODU JAROSLAVY BORECKÉ. MOC DĚKUJEME ZA PATRIOCKÝ VÝKLAD. OBĚD BYL JEŠTĚ V BROZANECH V RESTAURACI NA RŮŽKU (PETRA GABRIELOVÁ). MĚLI JSME VÝVAR POLÉVKU A VEPŘOVÉ ČI KUŘECÍ ŘÍZKY S BRAMBOROVÝM SALÁTEM VŠE ZA á 200 KČ. JÍDLO VÝBORNÉ A SERVIS V NAPROSTÉM POŘÁDKU, OBSLUHA MILÁ. DĚKUJEME A VŘELE DOPORUČUJEME. ODPOLEDNE JSME POKRAČOVALI V DALŠÍM POZNÁVÁNÍ. NÁSLEDOVALA PROHLÍDKA ZÁMKU SKÁLA. ZDE DOŠLO K MILÉMU SETKÁNÍ SE STAROSTKOU OBCE VLASTISLAV LENKOU MIKOVOU A JEJÍ KOLEGYNÍ MIRKOU DUŠÁNKOVOU. DÁLE MUZEA V TŘEBENICÍCH (DARIUS HINGAR) A ZŘÍCENINY MLÝNA. POČASÍ: POLOJASNO, OBLAČNO, 15 – 20° C. POČET ÚČASTNÍKŮ: 55. NEDĚLE 13. DUBNA 2025.