Jdi na obsah Jdi na menu
 


BRANDÝS nad Labem - STARÁ BOLESLAV

16. 6. 2020

BRANDÝS nad Labem – ST. BOLESLAV – „Císařský zámek a Palladium země České“

 

BRANDÝS nad Labem – OD RANÉHO STŘEDOVĚKU ZDE BYL VÝZNAMNÝ BROD PŘES ŘEKU LABE NA OBCHODNÍ CESTĚ „ŽITAVSKÉ“ DO LUŽICE. NEJSTARŠÍ OSADA BYLA HRÁDEK S DVĚMA KOSTELY (SV. VAVŘINCE + SV. PETRA). V R. 1559 DOŠLO K SLOUČENÍ S NOVÝM MĚSTEM BRANDÝSEM. TO VZNIKLO NA KONCI 13. STOL. (PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA Z R. 1304). TVRZ PÁNŮ Z MICHALOVIC. ZAČÁTKEM 16. STOL. POZDNĚ GOTICKÁ HRADNÍ ÚPRAVA ZA KRAJÍŘŮ Z KRAJKU. PO KONFISKACI (1547) V MAJETKU CÍSAŘSKÉHO MAJESTÁTU. R. 1581 MĚSTO POVÝŠENO NA KOMORNÍ KRÁLOVSKÉ. CÍSAŘ RUDOLF II. (18. 7. 1552 – 20. 1. 1612) NECHAL HRAD ZAČÁTKEM 17. STOLETÍ VELKOLEPĚ PŘESTAVĚT NA RENESANČNÍ ZÁMEK ITALSKÉHO TYPU DLE ARCHITEKTA GIOVANNI MARIA FILIPPI-ho. ZNÁME JEHO LEGENDÁRNÍ CESTY Z PRAHY DO BRANDEJSA ZA MILENKOU HRABĚNKOU STRADOVOU. V R. 1813 SE TADY SETKALI FRANTIŠEK I., FRIDRICH VILÉM III. A ALEXANDR I. A NAPLÁNOVALI TAŽENÍ PROTI NAPOLEONOVI I.  V ROCE 1918 ZESTÁTNĚNO A DOSUD V MAJETKU STÁTU. DALŠÍ VÝZNAMNÉ PAMÁTKY: KOSTEL OBRÁCENÍ SV. PETRA (1542), RADNICE (1508), KAMENNÝ MOST (1603), ŽIDOVSKÝ HŘBITOV (1568) A DALŠÍ. MĚSTO SE DOSTALO I DO DĚTSKÉ ŘÍKANKY „HOPSA HEJSA POJEDEME DO BRANDEJSA“.   

STARÁ BOLESLAV – VÝZNAMNÉ PŘEMYSLOVSKÉ HRADIŠTĚ ZA DOBY KNÍŽETE SPYTIHNĚVA I. (875 – 915) NA DRUHÉ STRANĚ LABE. KOSTEL SV. KOSMY A DAMIÁNA. ZDE BYL 28. ZÁŘÍ 929 (935) ZABIT KNÍŽE VÁCLAV I. SVATÝ. NA TOMTO MÍSTĚ BYLA R. 1039 POSTAVENA NOVÁ ROMÁNSKÁ BASILIKA SV. VÁCLAVA. JEDNÁ SE O NEJSTARŠÍ POUTNÍ MÍSTO V ČECHÁCH. V R. 1262 VZNIKÁ NOVÉ MĚSTO ZASTAVĚNÉ PÁNŮM Z MICHALOVIC. GOTICKÁ ÚPRAVA KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE. ZA CÍSAŘE KARLA IV. VYSTAVĚNY NOVÉ HRADBY A DVĚ BRÁNY. CHRÁM P. MARIE BYL BAROKNĚ PŘESTAVĚN (1613 – 25, G. M. FILIPPI). VĚŽE DOSTAVĚNY POZDĚJI. VE ZDEJŠÍ KLENOTNICI SE UCHOVÁVÁ PALLADIUM – OCHRANNÝ OBRAZ ZEMĚ. JEDNÁ SE O KOVOVÝ OBRÁZEK (RELIÉF Z KORINTSKÉ MĚDI) PANNY MARIE S JEŽÍŠKEM O VELIKOSTI 19 x 13,5 cm. PŮVOD SAHÁ DO BYZANTSKÉHO ŘECKA DALEKO DO 8. STOLETÍ. DLE LEGENDY HO DOSTALA SV. LUDMILA PŘÍMO OD SV. METODĚJE. VÝZNAMOVĚ SE JEDNÁ O MOVITOU NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKU SROVNATELNOU S KORUNOVAČNÍMI KLENOTY.

V ROCE 1960 BYLY OBĚ MĚSTA SPOJENA V JEDNO SOUMĚSTÍ. JEDNÁ SE O NEJDELŠÍ NÁZEV MĚSTA V CELÉ ČESKÉ REPUBLICE. JAKO OBEC SE JEDNÁ O DRUHÝ NEJDELŠÍ. PRVNÍ JE NOVÁ VES U NOVÉHO MĚSTA NA MORAVĚ.

 

 

PO PŘÍJEZDU DO BRANDÝSA JSME VYKONALI HODINOVOU PROCHÁZKU MĚSTEM, OSTROVEM A ZÁMECKÝM PARKEM. DOPOLEDNÍ PROHLÍDKA ZÁMKU PŘÍMO S KASTELÁNEM VÍTEM REJTHAREM BYLA VELMI ZAJÍMAVÁ A SVÝM STYLEM JINÁ, NEŽ BĚŽNÁ PROHLÍDKA. VELMI SI TOHO POVAŽUJEME A DĚKUJEME. V POLEDNE BYL TRADIČNÍ OBĚD, V RESTAURACI „KOZLOVA KORUNA“ (MILAN KRUMPOLEC). BYLA POLÉVKA A VEPŘOVÝ (KUŘECÍ) ŘÍZEK S BRAMBOREM ZA á 150 KČ. PORCE VELKÁ A CHUTNÁ. OBSLUHA SRDEČNÁ, VŘELE DOPORUČUJEME. ODPOLEDNE, PO KRÁTKÉM PŘEVOZU, NÁSLEDOVALA PROHLÍDKA S VÝKLADEM BASILIKY PANNY MARIE VE ST. BOLESLAVI. SETKÁNÍ S PRACOVNICEMI INFO CENTRA A ZÁROVEŇ PRŮVODKYNĚMI BYLO VELMI SRDEČNÉ. JEDNÁ SE O: ZDEŇKU TICHOU, ZDEŇKU ZIMOVOU A PETRU GLASEROVOU. PROHLÍDKA A VÝKLAD BYLY NA ÚROVNI. TAKÉ TADY DĚKUJEME A DOPORUČUJEME. ZÁVĚR VÝLETU BYL VE STYLU OBLIGÁTNÍHO VOLNÉHO ROZCHODU, ZEJMÉNA POSEZENÍ V CUKRÁRNĚ NEDALEKO KAPLE BLAHOSLAVENÉHO PODIVÉNA. POČASÍ OBLAČNÉ, ZČÁSTI DĚŠTIVÉ, TEPLOTA 19° C, PODRUHÉ OBLAČNÉ 18° C. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 43 + 49. NEDĚLE 14. a 21. ČERVNA 2020.