Jdi na obsah Jdi na menu
 


BLANÍK, VLAŠIM

12. 10. 2021

VLAŠIM, LOUŇOVICE – „Kraj blanických rytířů“

 

 

VLAŠIM – MĚSTO cca 40 km SEVERNĚ OD TÁBORA. NÁZEV MĚSTA JE ÚDAJNĚ ODVOZEN O NÁZVU VLAŠSKÉ ZEMĚ. MÍSTNÍ RYTÍŘ SE ÚČASTNIL SLAVNÉHO VOJENSKÉHO TAŽENÍ CÍSAŘE FRIDRICHA I. BARBAROSSY DO SEVERNÍ ITÁLIE. BYL VE VOJSKU KNÍŽETE (KRÁLE) VLADISLAVA II. (I.), KDY ČECHOVÉ DOBILI MILÁN. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZPRÁVA JE AŽ Z ROKU 1303. JEDNALO SE O HRAD (TVRZ) CHRÁNÍCÍ BROD PŘED ŘEKU BLANICI. Z RODU RYTÍŘŮ JANKOVSKÝCH POCHÁZEL I JAN OČKO (Z VLAŠIMI), 2. PRAŽSKÝ ARCIBISKUP (1364 – 1378). ZA JEHO PŮSOBENÍ SE VLAŠIM STALA MĚSTEM. V LETECH 1442 AŽ 1546 BYLI MAJITELÉ PANSTVÍ TRČKOVÉ Z LÍPY. ZA JEJICH PŮSOBENÍ BYL HRAD ROZŠÍŘEN A POSTAVEN NOVÝ POZDNĚ GOTICKÝ KOSTEL SV. JILJÍ. 1580 – ALEŠ KLENOVSKÝ ZE PTENÍ (ZNAK AKZP). 1590 – 1621 PANSTVÍ S MĚSTEM V DRŽENÍ VOSTROVCŮ Z KRALOVIC. BYLI NEJLEPŠÍMI HOSPODÁŘI, KOLEM R. 1600 PŘEBUDOVALI HRAD NA RENESANČNÍ ZÁMEK A ODLUŽILI MĚSTO. BOHUŽEL JAKO PORAŽENÍ PROTESTANTI JIM BYL OBROVSKÝ MAJETEK CÍSAŘEM FERDINANDEM II. ZABAVEN. 1645 – VELKÁ POHROMA PRO MĚSTO I ZÁMEK BYL VPÁD ŠVÉDŮ. TAKÉ OHEŇ V ROCE 1808 (4. 6.) ZNIČIL VE MĚSTĚ 127 DOMŮ. V LETECH 1744 – 1945 BYLI MAJITELÉ KNÍŽATA Z AUERSPERGU. ZA DOBY SOCIALISMU BYL ZÁMEK V MAJETKU STÁTU. V ROCE 1992 VELKÝ POŽÁR JIŽNÍHO KŘÍDLA. VELKÉ OPRAVY AŽ DO R. 2005. DNES V MAJETKU MĚSTA A VYUŽÍVÁN MUZEJNĚ, ŠKOLSKY A SPOLEČENSKY. NAPROTI ZÁMKU NAJDEME BUDOVU BÝVALÉ OBČANSKÉ ZÁLOŽNY. JEDNÁ SE O NEJSTARŠÍ PENĚŽNÍ ÚSTAV SVÉHO DRUHU V ČECHÁCH (zal. 1858). VEDLE NALEZNEME ZÁCHRANNOU STANICI ČESKÉHO SVAZU OCHRÁNCŮ PŘÍRODY PRO POSTIŽENÁ ZVÍŘATA. ÚŽASNÝ A BOHULIBÝ POČIN.

VEDLE ZÁMKU ZALOŽEN R. 1775 KARLEM JOSEFEM Z AUERSPERGU ANGLICKÝ PARK. DŘÍVE ZDE BYLA BAŽANTNICE. JEDNÁ SE O NEJSTARŠÍ PARK SVÉHO DRUHU U NÁS (SPOLEČNĚ S KRÁSNÝM DVOREM). NA PLOŠE 70 ha NAJDEME mj. ČÍNSKÝ PAVILON (1780), REPLIKU STARÉHO HRADU, TŘI NOVOGOTICKÉ BRÁNY: VLAŠIMSKÁ, DOMAŠÍNSKÁ, ZNOSIMSKÁ (1846) A RŮZNÉ SOCHY (SAMSON). VLAŠIMSKÝ PARK JE POVAŽOVÁN ZA NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘÍRODNÍ PARK V CELÝCH ČECHÁCH.     

LOUŇOVICE – cca 8 km JIŽNĚ OD VLAŠIMI. JEDNÁ SE O MĚSTYS SE ZÁMKEM A KOSTELEM NANEBEVZETÍ PANNY MARIE. PRVNÍ ZMÍŇKA JE SPOJENA S MÍSTNÍM PREMONSTRÁTSKÝM KLÁŠTEREM ZALOŽENÝM ROKU 1149. BYL VYPÁLEN A POBOŘEN V SRPNU 1420 JANEM ŽIŽKOU A JIŽ NEOBNOVEN. OSADA PŘI KLÁŠTEŘE BYLA ZACHOVÁNA A PŘIPADLA K MĚSTU TÁBORU. V PRŮBĚHU DĚJIN ZDE BYLI PÁNI Z ŘÍČAN, MAJETEK PRAŽSKÝCH ARCIBISKUPŮ OD ROKU 1924 ČSL. STÁT. DNES V MAJETKU OBCE. ZÁMEK, PŮVODNĚ RENESANČNÍ BYL BAROKNĚ UPRAVEN. POSLEDNÍ OPRAVY SE DATUJÍ DO 80.TÝCH LET MINULÉHO STOLETÍ.

VELKÝ BLANÍKBÁJNÁ HORA, ZNÁMÁ JIŽ Z KELTSKÉHO OSÍDLENÍ. VYSOKÁ 638 m n. m. S ROZHLEDNOU VE TVARU HUSITSKÉ HLÁSKY, POSTAVENÁ V ROCE 1941. VÝRAZNÝ HŘBET LESNÍHO MASIVU JE OD R. 1981 CHRÁNEN JAKO CELEK V CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI BLANÍK. V KVĚTNU 1868 BYL ZE ZDEJŠÍHO LOMU KAMÉNKA POSLÁN DO PRAHY JEDEN ZE ZÁKLADNÍCH KAMENŮ NÁRODNÍHO DIVADLA. JEDNALO SE O TŘETÍ KÁMEN, PO ŘÍPU A RADHOŠTI. UVNITŘ BYLA VYTESÁNA SCHRÁNKA PRO ULOŽENÍ ZAKLÁDAJÍCÍCH DOKUMENTŮ. BLANÍK SE STAL DĚJEM MNOHA BÁJÍ A POVĚSTÍ, A TAKÉ MOTIVEM PRO MALÍŘSKÉ A HUDEBNÍ ZPRACOVÁNÍ. JIŽNĚ UVIDÍME MALÝ BLANÍK (580 m n. m.) S RUINAMI KAPLE SV. MÁŘÍ MAGDALÉNY.

 

PO PŘÍJEZDU DO LOUŇOVIC JSME REALIZOVALI VÝŠLAP NA VELKÝ BLANÍK, VČETNĚ ZASTAVENÍ U RYTÍŘE, MENHIRU, KAMENE ND A VÝHLEDU Z ROZHLEDNY. OBĚD JSME MĚLI V LOUŇOVICÍCH V ZÁMECKÉ RESTAURACI (PETR STOJÁNEK). MENU BYLO SLOŽENO Z KNEDLÍČKOVÉ POLÉVKY A SVÍČKOVÉ OMÁČKY. JÍDLO KVALITNÍ A VELMI CHUTNÉ. OBSLUHA PŘÍJEMNÁ A OBĚTAVÁ. DĚKUJEME A DOPORUČUJEME. PO OBĚDĚ NÁSLEDOVAL PŘEJEZD AUTOBUSEM DO VLAŠIMI. ZDE BYL PROGRAM SPOLEČNÝ: PROHLÍDKA MUZEA (JANA KUBÍKOVÁ, PAVLA KOCHÁNKOVÁ, KATEŘINA TULACHOVÁ, MARIE ŠIMÁNKOVÁ), A INDIVUDUÁLNÍ: MĚSTO, PARAZOO, VĚTŠINA VŠAK UPŘEDNOSTNILA ZÁMECKÝ PARK. TADY JSME PROŠLI CELOU TRASU. PROHLÍDKA V MUZEU BYLA SPOJENA S VLÍDNOU ÚSLUHOU MÍSTNÍCH PRACOVNIC MUZEA PŘI INDIVIDUÁLNÍM VÝKLADU I DOPROVODU. VYSLOVUJEME VELKÉ PODĚKOVÁNÍ. ODPOLEDNE BYLO ZAKONČENO V RODINNÉ CUKRÁRNĚ PETRA A PAVLY BAYEROVÝCH NA NÁMĚSTÍ ČP. 140. ZDEJŠÍ KVALITU DOPORUČUJEME. POČASÍ: CELÝ DEN JASNO, SLUNEČNO, DRUHÝ TERMÍN ODPOLEDNE OBLAČNO. TEPLOTA 8 – 13° C. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 46. NEDĚLE 10. + 17. ŘÍJNA 2021.