Jdi na obsah Jdi na menu
 


BEROUN - historické město roku 2009

13. 2. 2011

        BEROUN – historické město roku 2009

                                                                                                                                                                                                                                    

                   OKRESNÍ MĚSTO, BÝVALÉ KRÁLOVSKÉ, NA SOUTOKU LITAVKY S BEROUNKOU. MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA OD R. 1992. LATINSKY VERONA, NĚMECKY BERN – (MEDVĚDI – BÄREN). DO ČEŠTINY TEHDY MLUVENO - BERONA. DALŠÍ VÝSLOVNOSTÍ BYLO DOCÍLENO – BERÚN A BEROUN.

                ZALOŽENÍ MĚSTA ČESKÝM KRÁLEM PŘEMYSLEM OTAKAREM II. BYLO NĚKDY MEZI LETY 1260 AŽ 1265 NA MÍSTĚ STARŠÍ OBCHODNICKÉ TRHOVÉ OSADY (1088). PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE DATOVÁNA PŘESNĚ 6. ČERVNA 1265 A PODEPSÁNA PŘÍMO KRÁLEM. MĚSTO NIKDY NEMĚLO HRAD. OD SVÉHO ZALOŽENÍ BYLO OSÍDLENO NOVÝM OBYVATELSTVEM Z NĚMECKY MLUVÍCÍCH ZEMÍ (FRANKY, ŠVÁBY, BAVORY) A PŮDORYSNĚ KOPÍROVALO VÝZNAMNOU OBCHODNÍ CESTU OD BRODU PŘES ŘEKU, OD PRAHY, DÁLE DO NORIMBERKU. NÁMĚSTÍ JE OBDÉLNÍKOVITÉHO TVARU CHRÁNĚNÉ MOHUTNÝMI HRADBAMI S BAŠTAMI. PRŮCHOD DO MĚSTA ZAJIŠTOVALY DVĚ BRÁNY – PRAŽSKÁ A PLZEŇSKÁ S FUNKČNÍMI HODINAMI A DVĚ MALÉ PRO PĚŠÍ NA BOČNÍCH STRANÁCH. ZÁKLAD TĚCHTO UNIKÁTNÍCH STAVEB JE PŘELOM 13. A 14. STOLETÍ S MOHUTNÝMI KAMENNÝMI GOTICKÝMI OBLOUKY. V ROHU NÁMĚSTÍ JE FARNÍ DĚKANSKÝ KOSTEL SV. JAKUBA VĚTŠÍHO Z 60-80. LET 13. STOLETÍ. V 18. STOLETÍ BAROKNĚ UPRAVEN. UVNITŘ HODNOTNÝ INTERIÉR S OSMI OLTÁŘI. VĚŽ-ZVONICE JE ZE 16. STOL. OD R. 2000 JSOU TADY ČTYŘI NOVÉ ZVONY OD PETRA RUDOLFA MANOUŠKA – VÁCLAV ANEŽKA, LUDMILA A VOJTĚCH. PŮVODNÍ JSOU K VIDĚNÍ UVNITŘ KOSTELA. NA NÁMĚSTÍ VYNIKÁ JENŠTEJSKÝ DŮM S RENESANČNÍM PORTÁLEM (1612), NOVOHISTORIZUJÍCÍ RADNICE (1903), POMNÍK M. JANA HUSA (1908), POMNÍK OBĚTEM VÁLKY ZÁBOJ (1924). DALŠÍ ZAJÍMAVÉ OBJEKTY JSOU ZÁBRANSKÝ KOSTEL (ZA BRANAMI) ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE (1528), MOROVÝ SLOUP (1680), DUSLOVA VILA (1890) A TZV. MYŠÍ DOMKY V ZÁMEČNICKÉ ULICI.

                DOPOLEDNE JSME UDĚLALI VLASTNÍ PROHLÍDKU KOSTELA A NÁMĚSTÍ. ZA DOPROVODU PRACOVNÍKA MUZEA „ČESKÝ KRAS“ DAVIDA PALIVCE BYLA ZAJÍMAVÁ PROHLÍDKA PLZEŇSKÉ VĚŽE S FUNDOVANÝM VÝKLADEM. VELMI PĚKNÉ EXPOZICE JSOU V MÍSTNÍM MUZEU. ZDE DĚKUJEME ZA VELMI VSTŘÍCNÉ, OCHOTNÉ A KULTIVOVAVÉ JEDNÁNÍ MÍSTNÍCH PRŮVODKYŇ. OBĚD SE USKUTEČNIL V HOTELU ČESKÝ DVŮR P. ŠEBKA A CHALOUPKY. MĚLI JSME HOVĚZÍ POLÉVKU A PŘÍRODNÍ KUŘECÍ ŘÍZEK S BRAMBOREM ZA 100 KČ. VELMI CHUTNÉ A OBSLUHA PERSONÁLU SE CHOVALA VELMI PROFESIONÁLNĚ. BYLI JSME SPOKOJENI. PO OBĚDĚ JSME DOKONČILI PROHLÍDKU MĚSTA A VYDALI SE NA MĚSTSKOU HORU, KDE JE VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÁ ROZHLEDNA Z R. 1936. POD VRCHEM JE SLAVNÉ MEDVĚDÁRIUM S „CHALOUPKOVÝMI“ (REŽISÉR KULTOVNÍCH VEČERNÍČKŮ VÁCLAV CHALOUPKA) MĚDVĚDY – KUBOU, VOJTOU A MATĚJEM (NAROZENI 13. 1. 2000). BYLI JSME SVĚDCI JEJICH PROCHÁZKY A KRMENÍ, VČETNĚ VÝKLADU OŠETŘOVATELKY. MOC POTĚŠUJÍCÍ A DĚKUJEME.

              CESTA VLAKEM – 153 KČ/OSOBU, POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 34. POČASÍ - SNÍH, TEPLOTA BYLA MÍRNĚ NAD NULOU. OPĚT PŘÍJEMNÁ POHODA.