Jdi na obsah Jdi na menu
 


BEČOV, SKOKY

13. 9. 2022

BEČOV, SKOKY– „Unikátní relikviář a poutní místo Panenky Skákavé“

 

BEČOV nad TEPLOU – MĚSTO V KARLOVARSKÉM KRAJI, JEHOŽ HISTORIE SAHÁ DO ZAČÁTKU 14. STOLETÍ. HRAD PÁNŮ Z RÝZMBURKU NA OSTROHU ŘÍČKY TEPLÉ STRÁŽIL KŘIŽOVATKU KRÁLOVSKÝCH CEST DO KLÁŠTERA TEPLÁ, NA HRAD LOKET A DO MĚSTA CHEBU. ČESKÝ KRÁL JAN LUCEMBURSKÝ PŘIPOJIL CHEBSKO K ČESKÉ KORUNĚ NATRVALO AŽ ROKU 1322. V PODHRADÍ BYLA KRÁLOVSKÁ CELNICE. PROSPERITA BYLA ZNAČNÁ, TAKŽE JIŽ R. 1387 JE BEČOV ZVÁN JAKO MĚSTEČKO. ZA DOBY PÁNŮ Z PLAVNA BYL BEČOV POVÝŠEN NA MĚSTO (1482). NEJVĚTŠÍ ROZKVĚT BYL ZA PÁNŮ PLUHŮ Z RABŠTEJNA (1492 – 1547). KULMINOVALA TĚŽBA CÍNU A Z NABYTÉHO BOHATSTVÍ SE HRAD PŘEBUDOVAL DO VRCHOLNÉ POZDNÍ GOTIKY S PRVKY ITALSKÉ RENESANCE. JAK PLUHOVÉ, TAK I PO NICH ŠLIKOVÉ SE POSTAVILI PROTI CÍSAŘI VE STAVOVSKÉM ODBOJI (I. + II.) A MAJETEK JIM BYL ZABAVEN. V OBDOBÍ 30-TI LETÉ VÁLKY BYL BEČOV POSTIŽEN OHNĚM, VPÁDEM ŠVÉDŮ A DVAKRÁT MOROVOU EPIDEMIÍ (1632 + 1679). STO LET TRVALO, NEŽLI SE VŠECHNO UROVNALO DO NORMÁLNÍHO STAVU. TO UŽ BEČOV BYL VE VLASTNICTNÍ KOUNICŮ, KTEŘÍ V PŘEDHRADÍ DOKONČILI STAVBU NOVÉHO BAROKNÍHO ZÁMKU (1750 – 53). DNEŠNÍ AREÁL HRADU A ZÁMKU JE CHRÁNĚNÝ JAKO NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKA. POSLEDNÍ MAJITELÉ BYLI BEAUFORT – SPONTINOVÉ, KTEŘÍ PŘED R. 1900 SI Z BELGIE PŘIVEZLI RELIKVIÁŘ SV. MAURA. V DUBNU R. 1945 PŘED ODJEZDEM DO AMERICKÉHO AZYLU HO UKRYLI POD PODLAHU V KAPLI. NALEZEN ROKU 1985 NA ZÁKLADĚ OBCHODNÍHO JEDNÁNÍ S DANNY DOUGLASEM. RESTAUROVÁNÍ BYLO AŽ V LETECH 1991 – 2002 (ALENA NOVÁKOVÁ, ANDREJ ŠUMBERA). OD ROKU 2002 JE TRVALE VYSTAVENÝ PRO VEŘEJNOST. JEDNÁ SE O POZDNĚ ROMÁNSKÝ ZLATNICKÝ KLENOT VYSOKÉ UMĚLECKÉ ÚROVNĚ Z LET 1210 AŽ 1230 (140 X 42 X 65 cm) A JDE O NOVOU SCHRÁNKU RELIKVIÁŘE PŮVODNÍHO, FRANCKÉHO, ZE 6. STOLETÍ. RELIKVIÁŘ PATŘÍ MEZI TŘI NEJCENĚJŠÍ MOVITÉ KULTURNÍ PAMÁTKY NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY.

NA KONCI PŮVODNÍHO NÁMĚSTÍ SE NACHÁZÍ KOSTEL SV. JIŘÍ Z LET 1763 – 67, NA MÍSTĚ STARŠÍHO VYHOŘELÉHO KOSTELA. UPROSTŘED NÁMĚSTÍ VIDÍME BAROKNÍ RADNICI A STARÝ SOUD. NA JIŽNÍM OKRAJI MĚSTA LEŽÍ BOTANICKÁ ZAHRADA NA PLOŠE cca 9 ha (ZALOŽENA R. 1918, OBNOVENA R. 2005 SPOLKEM ČESKÉHO SVAZU OCHRÁNCŮ PŘÍRODY).

 

SKOKY – ZANIKLÁ VESNICE NEDALEKO ŽLUTIC NAD DNEŠNÍ ŽLUTICKOU VODNÍ PŘEHRADOU NA ŘECE STŘELE (1965 – 68, 167 ha). DOMINANTOU JE BAROKNÍ KOSTEL NAVŠTÍVENÍ PANNY MARIE (1736 – 38, JOHANN SCHMIED), PO VÁLCE BYL ÚMYSLNĚ NECHÁN KE ZCHÁTRÁNÍ. PO ROCE 1990 NĚKOLIKRÁT VYKRADEN. BYLY UČINĚNY PRVNÍ STAVEBNÍ KROKY K ZÁCHRANĚ KOSTELA. OD ROKU 2009 VE SPRÁVĚ SPOLKU „POD STŘECHOU“ Z TOUŽIMI A VYUŽÍVÁN PRO VEŘEJNÉ A CÍRKEVNÍ AKTIVITY. POUTNÍ MÍSTO JE DATOVÁNO OD ROKU 1717. MÍSTNÍ SEDLÁK ADAM LIENERT POSTAVIL MALOU KAPLIČKU S MALOVANÝM OBRAZEM OD JOHANA RICHTERA, DLE PASOVSKÉHO ORIGINÁLU P. MARIE POMOCNÉ. MNOHO VYMODLENÝCH ZÁZRAČNÝCH UZDRAVENÍ PASOVALO ZDEJŠÍ MÍSTO K NEJSLAVNĚJŠÍM ČESKÝM POUTNÍM MÍSTŮM. 

 

PO PŘÍJEZDU DO BEČOVA JSME DEN ZAČALI VNĚJŠÍ PROHLÍDKOU AREÁLU HRADU A ZÁMKU. NĚKTEŘÍ ŠLI NA PROHLÍDKU K RELIKVIÁŘI SV. MAURA. POTÉ JSME SE ROZDĚLILI NA DVĚ SKUPINY A PROHLÍDLI SI MUZEUM PRANÍ A ŽEHLENÍ JIŘINY SIVÁKOVÉ. VÝBORNÝ VÝKLAD MĚL PAN ZDENĚK. DĚKUJEME A DOPORUČUJEME. SKUPINY SE VYMĚMILY NA PROHLÍDCE KOSTELA (FRANTIŠEK PONERT), KDE JSME PŘISPĚLI DO KASIČKY NA OBNOVU ZDEJŠÍCH VARHAN. POTÉ JSME SI PROŠLI NÁMĚSTÍ A PŘILEHLÉ KOVÁŘSKÉ MUZEUM, KDE SE KONALO OBLÍBENÉ KOVÁŘSKÉ SIMPOSIUM. POTOM JSME ZAŠLI NA PROCHÁZKU BOTANICKÉ ZAHRADY, KDE BYLO MOŽNO VYUŽÍT OBČERSTVENÍ A PLAVBU NA LODIČKÁCH, COŽ BYLO VYUŽITO. ODPOLEDNE JSME SE PŘESUNULI DO ŽLUTIC NA OBĚD DO RESTAURACE „NA HRADBÁCH“ (MILAN KADERA, ZDEŇKA JÁNSKÁ). MĚLI JSME POLÉVKU KUŘECÍ VÝVAR A KNEDLO ZELO VEPŘO ZA á 180 KČ. JÍDLO CHUTNÉ A OBSLUHA OCHOTNÁ. DĚKUJEME A DOPORUČUJEME. ZÁVĚR ODPOLEDNÍHO PROGRAMU JSME VYKONALI NÁVŠTĚVOU SKOKŮ, KDE PROBÍHALO SVĚCENÍ TŘÍ NOVÝCH ZVONŮ EMERITNÍM BISKUPEM FRANTIŠKEM RADKOVSKÝM. VÝBORNĚ SE O NÁS STARALI ČLENOVÉ SPOLKU „POD STŘECHOU“ (JIŘÍ SCHIERL, ZDENĚK FELIX A DALŠÍ). PROHLÍHKA, VÝKLAD, OBČERSTVENÍ, PŘÁTELSKÉ OVZDUŠÍ, VŠE BYLO PERFEKTNÍ. DĚKUJEME A PŘEJEME HODNĚ DALŠÍCH ZDAŘILÝCH AKCÍ. CENY VSTUPNÉHO: á 50,- + á 60,- + á 50,- KORUN.  POČASÍ – POLOOBLAČNÉ S DEŠŤOVOU PŘEHÁŇKOU I SLUNÍČKEM, cca 18°C. POČET ÚČASTNÍKŮ: 48. NEDĚLE 11. ZÁŘÍ 2022.