Jdi na obsah Jdi na menu
 


ALTMUGL, SILBERHÜTTE, FLOSSENBÜRG

20. 7. 2022

ALTMUGL, SILBERHÜTTE, FLOSSENBÜRG– „Zapomenutý Český les“

 

ALTMUGL – VESNIČKA V HORNÍCH FRANCÍCH. NEDALEKO (cca 2 km) NA ČESKO NĚMECKÝCH HRANICÍCH SE NACHÁZÍ „JEDEN“ Z NĚKOLIKA STŘEDŮ EVROPY. JEDNÁ SE O ŽULOVÝ KÁMEN S NÁPISEM A LETOPOČTEM 1865. ŘÍKÁ SE, ŽE MĚL BÝT PŮVODNĚ NA DYLEŇI. DYLEŇ JE DRUHÁ NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO LESA (940 m n. m.). V 60-TÝCH LET 20. STOLETÍ POSTAVEN 35 m VYSOKÝ BETONOVÝ VOJENSKÝ VYSÍLAČ. PO ROCE 1990 JIŽ JEN TELEVIZNÍ VYSÍLAČ MARIÁNSKÉ LÁZNĚ. JIŽNĚ OD VESNICE NA MUGLBACHSKÉM POTOCE NAJDEME MUGLBACHSKÉ VODOPÁDY.

SILBERHÜTTE – VÝCHOZÍ BOD Z BAVORSKÉ STRANY, (HORNÍ FALC), K ČESKONĚMECKÝM HRANICÍM. PŘÍMO NA HRANICÍCH SE NACHÁZÍ KŘÍŽOVÝ KÁMEN. JEDNÁ SE O VĚTŠÍ KÁMEN ZČÁSTI OPRACOVANÝ A S VYTESANÝM KŘÍŽEM. NEDALEKO (2 km) BYLA KDYSI DNES ZANIKLÁ OSADA ZLATÝ POTOK. Z ČESKÉ STRANY JE OD ROKU 1973 VYHLÁŠENA PŘÍRODNÍ REZERVACE KŘÍŽOVÝ KÁMEN. 1,5 km VÝCHODNÍM SMĚREM STÁLE NA ČESKÉM ÚZEMÍ NAJDEME 24 m VYSOKOU BÝVALOU VOJENSKOU ROZHLEDNU HAVRAN S RADIOTECHNICKÝM ODPOSLECHEM ZE 70-TÝCH LET MINULÉHO STOLETÍ. STEJNOJMENNÁ HORA JE VYSOKÁ 894 m n. m. NA ROZHLEDNĚ (4. PATRO) JE VENKOVNÍ EXPOZICE VĚNOVANÁ ŽELEZNÉ OPONĚ. NA PANELECH JSOU POPSÁNY UNIKÁTNÍ ILEGÁLNÍ PŘECHODY STÁTNÍ HRANICE – NAPŘ. VLAK SVOBODY (1951), TANK SVOBODY VÁCLAVA UHLÍKA (1953), BALON SVOBODY ROBERTA HUTYRY A ZDEŇKA BAKULEHO (1983 + 1985), LET TŘÍ DAKOT (1950), SANĚ ANTONÍNA KREJCARA (1981), SKAFANDR JOSEFA ŠKOPKA (1957).  

FLOSSENBÜRG – OBEC JEŠTĚ V HORNÍ FALCI (DNES SOUČÁST BAVORSKA). NAD OBCÍ ZÁMECKÝ VRCH (875 m. n. n.) A NA NĚM POSTAVEN ROMÁNSKÝ HRAD PŘED ROKEM 1100 HRABĚTEM BERENGAREM ZE SULZBACHU. BYL V MAJETKU mj. CÍSAŘE FRIDRICHA BARBAROSSY I KRÁLE PŘEMYSLA OTAKARA I. JAKO VOJENSKÁ PEVNOST SLOUŽIL HRAD DO 30-TI LETÉ VÁLKY, KDY BYL VYPÁLEN SASKO VÝMARSKÝMI ODDÍLY VÉVODY BERNHARDA. OD TÉ DOBY NEOBNOVEN.

V OBCI NEJDEME NACISTICKÝ KONCETRAČNÍ TÁBOR (V PROVOZU 1938 – 45). TENTO PRACOVNÍ TÁBOR MĚL NA 80 POBOČNÝCH PRACOVIŠŤ (I V ČECHÁCH). TÁBOREM PROŠLO NA 100.000 VĚZŇŮ. OSVOBOZENÍ PROBĚHLO 23. 4. 1945. POLOVINA VĚZŇŮ BYLA NA POCHODECH SMRTI A ZBYTEK ZAVRAŽDĚN. OSVOBOZENÍ SE DOŽILA ZHRUBA DESETINA VĚZŇŮ. DNES ZDE NAJDEME PAMÁTNÍK.   

ČESKÝ LES – LESTNATÉ A HORSKÉ ÚZEMÍ OD CHEBSKÉ PÁNVE PO VŠERUBSKÝ PRŮSMYK (cca 80 km). NA ČESKÉ SRANĚ JE JEDNÁ O ČESKÝ LES, NA NĚMECKÉ STRANĚ O HORNOFALCKÝ LES. NEJVYŠŠÍM VRCHOLEM JE ČERCHOV (1.042 m n. m.). V ROCE 2005 BYLA ZŘÍZENA CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST ČESKÝ LES. NA NĚMECKÉ STRANĚ JSOU DVA CHRÁNĚNÉ PŘÍRODNÍ PARKY.

 

PO PŘÍJEZDU DO ALTMUGLU JSME SE VYDALI NA PRVNÍ ETAPU NAŠEHO CELODENNÍHO PĚŠÍHO VÝLETU. VYŠLI JSME NAHORU NA HRANICE, ZASTAVILI JSME SE U STŘEDU EVROPY A HISTORICKÉHO HRANIČNÍHO KAMENE. POTÉ JSME SEŠLI DO ÚDOLÍ K VODOPÁDŮM. V JEDNU HODIMU PO POLEDNI JSME AUTOBUSEM PŘEJELI DO SILBERHÜTTE A VYŠLI NA DRUHOU ETAPU. NAVŠTÍVILI JSME KŘÍŽOVÝ KÁMEN, ÚŽASNOU ROZHLEDNU HAVRAN A LESNÍ KAPLI SV. HUBERTA. NÁSLEDOVAL DALŠÍ AUTOBUSOVÝ PŘEJEZD DO FLOSSENBÜRGU, KDE JSME TŘETÍ ETAPOU NAVŠTÍVILI RUINY ROMÁNSKÉHO HRADU NA HOLÉM KOPCI NAD OBCÍ.

POČASÍ – JASNO, SLUNEČNO, cca 28°C. POČET ÚČASTNÍKŮ: 47. NEDĚLE 17. ČERVENCE 2022.