Jdi na obsah Jdi na menu
 


ADRŠPACH, BROUMOV, NÁCHOD, POLICE, HRONOV

26. 6. 2023

BROUMOVSKO - “Ojedinělá lokalita"

 

ADRŠPACH – OBEC S RENESANČNÍM ZÁMKEM. LÁKADLEM JSOU UNIKÁTNÍ SKÁLY, KTERÉ VZNIKLY PŘED 90 MILIONY LETY ÚSTUPEM MĚLKÉHO MOŘE. JSOU SPOJENY S VEDLEJŠÍMI TZV. TEPLICKÝMI SKÁLAMI. POETICKY NAZÝVÁME TUTO OBLAST SKALNÍM MĚSTEM. TURISTICKÁ TRASA (cca 4 km), VEDE KOLEM NEJPŮSOBIVĚJŠÍCH VĚŽÍ: DŽBÁNU, HOMOLE CUKRU, ČERTOVA MOSTU, MILENCŮ A STAROSTY SE STAROSTOVOU. DÁLE OKOLO PÍSKOVNY, SLONÍHO NÁMĚSTÍ, GOTICKÉ BRANKY (1839), VOPOPÁDŮ A JEZÍRKA (NÁDRŽE).

BROUMOV – MĚSTO NA ŘÍČCE STĚNAVĚ, CENTRUM ZDEJŠÍ RÁZOVITÉ KOTLINY. PŮVODNÍ OSADA, (PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍŇKA 1171) NA STEZCE Z ČECH DO KLADSKA. BENEDIKTINSKÉ OPATSTVÍ SV. VÁCLAVA (1213 DAR KRÁLE PŘEMYSLA OTAKARA I.) DALO ZÁKLAD TOMUTO REGIONU. SOUČÁSTÍ KLÁŠTERA JE PŮV. GOTICKÝ, DNES BAROKNÍ KOSTEL SV. VOJTĚCHA (KRYŠTOF A KILIÁN DIENTSENHOFEROVI). NÁMĚSTÍ TZV. SLEZKÉHO TYPU (DVĚ HLAVNÍ ULICE NA KONCÍCH SPOJENÉ). MARIÁNSKÝ SLOUP (1706 JAN BROKOFF). NELZE OPOMENOUT KLÁŠTERNÍ ZAHRADU (17. STOL.), STAROU RADNICI, KOSTEL SV. PETRA A SV. PAVLA, KOSTEL SV. VÁCLAVA, KOSTEL SV. DUCHA A UNIKÁTNÍ GOTICKÝ DŘEVĚNÝ HŘBITOVNÍ KOSTEL PANNY MARIE (1383 + 1449).

SUPÍ HNÍZDO – VYHLÍDKA V BROUMOVSKÝCH STĚNÁCH (702 m n. m.). NEDALEKO VYHLÍDKA HVĚZDA SPOJENÁ S KAPLÍ P. MARIE SNĚŽNÉ (1733 K. I. DIENTZENHOFER).

NÁCHOD – MĚSTO NA ŘECE METUJI NA KLADSKÉM POMEZÍ. ZDE SE ZEMSKÁ STEZKA Z PRAHY DO SLEZKA ZUŽUJE DO PRŮSMYKU BRANKY. NA OCHRANU BYL VE 13. STOLETÍ VYBUDOVÁN PEVNÝ HRAD HRONEM Z RODU NAČERADICŮ. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA O TRHOVÉ OSADĚ JE Z R. 1254. Z TÉ DOBY  JE KOSTEL SV. JANA KŘTITELE. MĚSTO BYLO OPEVNĚNO A HRADBY BYLY SOUČÁSTÍ OPEVNĚNÍ HRADU. ZA DRŽENÍ SMIŘICKÝCH ZE SMIŘIC  BYL HRAD PŘEBUDOVÁN V POHODLNÝ RENESANČNÍ ZÁMEK (1566 – 1614). PO KONFISKACI NASTUPUJE ADAM TRČKA Z LÍPY (ZAVRAŽDĚN S ALBRECHTEM VALDŠTEJNEM 1634). DAREM OD CÍSAŘE ZÍSKAL PANSTVÍ ITALSKÝ GENERÁL OTTAVIO PICCOLOMINI. BAROKNÍ PŘESTAVBA V LETECH 1650 – 59. PO JEJICH VYMŘENÍ R. 1783 DESFOURSOVÉ A R. 1800 KATEŘINA VILÉMÍNA VÉVODKYNĚ ZAHÁŇSKÁ. JEJÍ NEJMLADŠÍ SESTRA DOROTHEA BÝVÁ DLE JISTÉ TEORIE OZNAČOVÁNA JAKO MATKA ČESKÉ SPISOVATELKY BOŽENY NOVOTNÉ - PANKLOVÉ – NĚMCOVÉ. V LETECH 1838 AŽ 1945 ROD SCHAUMBURG LIPPE. NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ BYLO MĚSTO CENTREM TEXTILNÍHO BAVLNÁŘSKÉHO PRŮMYSLU V CELÉ MONARCHII. PRÁVEM SE NÁCHODU ŘÍKALO: MANCHESTER VÝCHODU. V MÍSTNÍ ČÁSTI BĚLOVES SE ČERPÁ Z VRTU MINERÁLNÍ VODA IDA POJMENOVANÁ DLE VYLÉČENÉ SCHAUMBURSKÉ PRINCEZNY.

RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ – MĚSTEČKO S KOSTELEM SV. JANA KŘTITELE (1367). VEDLE NA HŘBITOVĚ STOJÍ UNIKÁTNÍ 30 m VYSOKÁ DŘEVĚNÁ ZVONICE (1592 – 94). JEDNÁ SE O KONSTRUKCI ŠTENÝŘOVÉHO TYPU. TŘI ZVONY: UMÍRÁČEK MRAČNÍK (1471), POLEDNÍK (1545) A SLAVNOSTNÍ (1644). HMOTNOSTNĚ JSOU:159 kg, 250 kg A 350 kg.

POLICE NAD METUJÍ – MĚSTEČKO PRVNĚ PÍSEMNĚ PŘIPOMÍNANÉ Z R. 1213, JAKO ZBOŽÍ BŘEVNOVSKÉHO KLÁŠTERA SE SÍDLEM V BROUMOVĚ. MĚSTEM R. 1253 DLE VÝNOSU KRÁLE PŘEMYSLA OTAKARA II. STAVBA KLÁŠTERA (DOKONČENO 1306) A KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE (1294). ZA HUSITSKÝCH VÁLEK BYLO MĚSTO VYPLENĚNO SLEZANY (1421). VYPÁLENÍ MĚSTA FRANCEM Z HÁJE (1469). NIČIVÉ OHNĚ (1535, 1617, 1700, 1832). MĚSTO ZAŽILO EPIDEMIE MORU (1585) A CHOLERY (1837) A RABOVÁNÍ PRUŠÁKŮ (1866).  MĚSTO SE PYŠNÍ VZNIKEM (NEJEN) DĚTSKÉ STAVEBNICE Z KOVOVÝCH DÍLŮ. V ROCE 1920 JAROSLAV VANCL ZALOŽIL FIRMU INVENTOR. V R. 1925 SE PŘEJMENOVALA NA MERKUR. TATO ZNAČKA SI BĚHEM LET VYBUDOVALA SVĚTOVOU SLÁVU. PO ROCE 1990 CHTĚLI FRANCOUZI PODNIK, (SPÍŠE ZNAČKU), KOUPIT A ZLIKVIDOVAT. ZACHRÁNCEM V ROCE 1996 BYL ZDEJŠÍ PATRIOT JAROMÍR KŘÍŽ. BOHUŽEL JEHO PŘEPRACOVANOST SI VYBRALA DAŇ NEJVYŠŠÍ – JEHO ŽIVOT (3. 6. 1952 – 17. 2. 2022). ČEST JEHO PAMÁTCE.

HRONOV – VODNÍ TVRZ ZALOŽENÁ HRONEM NAČERADICEM. PRVNÍ ZMÍNKA O MĚSTEČKU JE Z R. 1359. DOMINANTOU JE KOSTEL VŠECH SVATÝCH S PŘILEHLOU ŘŮŽENCOVOU ZAHRADOU. LIDÉ SE TADY ŽIVILI ZEMĚDĚLSTVÍM A TKALCOVSTVÍM. NARODIL SE ZDE VÝZNAMNÝ ČESKÝ SPISOVATEL A PEDAGOG ALOIS JIRÁSEK (1851 – 1930). V OKOLÍ BYLO V R. 1901 ZAZNAMENÁNO NEJSILNĚJŠÍ ZEMĚTŘESENÍ V HISTORII U NÁS (4,7 RICHTEROVY STUPNICE). MÍSTNÍ ZAJÍMAVOSTÍ JE MINERÁLNÍ PRAMEN, LIDOVĚ ZVANÝ „PRDLAVKA“.

SOBOTA. VYJELI JSME Z KLATOV VE 4:20 A DO ADRŠPACHU JSME PŘJELI V 9:10. MÍRNĚ PRŠELO, PO 10. HODINĚ PŘESTALO. PROŠLI JSME KOLEM ZATOPENÉ PÍSKOVNY A PO ZELENÉ ZNAČCE CELÝ OKRUH. PLUSOVÝM ZÁŽITKEM BYLA PLAVBA NA PRAMICI, ZÁPORNÝM ZÁŽITKEM BYLO NEVHODNÉ JEDNÁNÍ ŽENSKÉ OBSLUHY (KONTROLY) PŘI VSTUPU. PO POLEDNI (12:40), JSME PŘIJELI DO BROUMOVA A MĚLI OBĚD V RESTAURACI STŘELNICE (MILAN KORITYAK). OBLUHA RYCHLÁ A PŘÍJEMNÁ. JÍDLO FAMÓZNÍ (PORCE I KVALITA). MĚLI JSME POLÉVKU S JÁTROVÝMI KNEDLÍČKY, HOVĚZÍ PLÁTEK, OMÁČKA S KNEDLÍKEM. VYNIKAJÍCÍ, 100% DOPORUČIJEME A DĚKUJEME. NÁSLEDNĚ JSME VYKONALI PROHLÍDKU KLÁŠTERA ZA DOPROVODU LUCIE DURDINCOVÉ A MĚSTSKÉHO MUZEA ZA ASISTENCE ŘEDITELE KARLA FRANZE. VÝBORNÉ ÚVODNÍ SLOVO A LIDSKÝ PŘÍSTUP, DĚKUJEME. V POZDNÍM ODPOLEDNÍM ČASE JSME ZAJELI JEŠTĚ NA VYHLÍDKU KE KAPLI HVĚZDĚ. PŘED 7. HODINOU JSME DOJELI DO NÁCHODA NA ZIMNÍ STADION. VE ZDEJŠÍM HOTELU JSME SE UBYTOVALI, MĚLI VEČEŘI (KUŘECÍ SMĚS S RÝŽÍ) A ZMRZLINOVÝ POHÁR S JAHODAMI. NÁSLEDOVAL (DO PŮLNOCI) SPOLEČENSKÝ VEČER S HUDBOU K POSLECHU I K TANCI. HRÁLA A ZPÍVALA NAŠE ZPĚVAČKA MARTINA ŠÍBOVÁ Z LIBERCE. JAKO VŽDY BYLA ÚŽASNÁ A EMPATICKÁ. SRDEČNĚ DĚKUJEME.

NEDĚLE. RÁNO JSME MĚLI PŘIPRAVENOU BOHATOU SNÍDANI. PO CELOU DOBU SE O NÁS STARAL ÚSLUŽNÝ KOLEKTIV POD VEDENÍM PANÍ SABINY NESEJTOVÉ. VŠE PROBĚHLO K NAŠÍ PLNÉ SPOKOJENOSTI, POKOJE BYLY VKUSNÉ, ČISTÉ. TENTO HOTEL, VČETNĚ SLUŽEB, VŘELE DOPORUČUJEME. A DĚKUJEME. NÁSLEDOVAL PŘEJEZD NA NÁMĚSTÍ, VÝŠLAP NA ZÁMEK A JEHO PROHLÍDKA. VĚNOVALI SE NÁM: LUDMILA FLÉGLOVÁ A PETR LOF. ZA PĚKNÝ VÝKLAD DĚKUJEME. NÁSLEDOVALA PROHLÍDKA MUZEA (MARCELA MEISNEROVÁ). I ZDE DĚKUJEME, NÁMĚSTÍ A KOSTELA.  KOLEM 13. HODINY JSME ODJÍŽDĚLI DO RTYNĚ, KDE JSME SI PROHLÉDLI KOSTEL SE ZVONICÍ A DO POLICE, KDE JSME SI INDIVIDUÁLNĚ PROHLÉDLI UNIKÁTNÍ MUZEUM MERKURU A PAPÍROVÝCH MODELŮ. BYLO TO TADY SUPER. (VERONIKA KOLAFOVÁ). DĚKUJEME A VŘELE DOPORUČUJEME HLAVNĚ RODIČŮM S DĚTMI. MEZI PROHLÍDKAMI JSME ZDE MĚLI OBĚD V RESTAURACI OSTAŠ (TOMÁŠ OSOBA). MĚLI JSME GULÁŠOVOU POLÉVKU A VEPŘOVOU PEČENI SE ZELÍM A KNEDLÍKEM. TAKÉ ZDE BYLO JÍDLO VELMI CHUTNÉ A MLADÝ KOLEKTIV SE SNAŽIL VE VŠEM VYHOVĚT. VŘELE DOPORUČUJEME A DĚKUJEME. POSLEDNÍ ZASTAVENÍM BYLO V PODVEČER V HRONOVĚ. ZDE JSME OBEŠLI KOSTEL, RŮŽENCOVOU ZAHRADU, PARK ALOISE JIRÁSKA, VČETNĚ OSVĚŽENÍ U MINERÁLNÍCH PRAMENŮ. ZPÁTEČNÍ CESTA (19:30 – 23:30) BYLA TRADIČNĚ BEZCHYBNÁ. POČASÍ POLOJASNÉ (17 – 24°C). POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 50. VÍKEND 24. + 25. ČERVNA 2023.