Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mistři Manoušek a Royt v Klatovech

27. 1. 2014


Vynikající osobnosti na návštěvě v Klatovech

 

 

A ještě dodám, že byli dva a oba přijeli z Prahy. Možná, že někoho napadne že se jednalo například o Václava Klause a Miloše Zemana… To by byl gól, co? Anebo také velmi špatný vtip… Takže konec srandiček, protože tuto komickou dvojici kreatur vůbec nemám na mysli, ale jednalo se o dva solidní a každým coulem profesionální jedince. Jeden z nich byl v našem městě v neděli 22. prosince loňského roku se svojí zvonohrou a druhý ve čtvrtek 16. ledna letošního roku s přednáškou o Chrámu svatého Víta…

 

Tak už víte? Ten první pán se jmenuje Petr Rudolf (po tátovi) Manoušek a je živoucí legendou českého zvonařství. Své zvony dělá stále klasickou tisíciletou technologickou metodou a patří mezi pár desítek jemu podobných na celém světě. Do Klatov přijel se svojí mobilní zvonohrou (zvonkohrou), která je druhá nejtěžší na světě a odlil jí v letech 2000 - 01. Celkem váží 12 tun a obsahuje 57 zvonů. Největší váží 860 kg a nejmenší pouhých 5 kg. Co je velmi zajímavé, že hlasový rozsah je neuvěřitelných pět oktáv. Na zvonohru úžasně hraje Radek Rejšek a mají v repertoáru už přes sto skladeb. Vánoční Zlatá neděle byla ozdobena nejen modrým nebem, ale hlavně líbezným vlněním tónů Manouškových zvonů. A těch stovek spokojených poslouchajících lidí… To byla prostě paráda.

 

Druhým pánem byl ředitel Ústavu pro dějiny umění v Praze, profesor Jan Royt. Jedná se o našeho předního, neli nejvýznamnějšího znalce a odborníka na středověké církevní památky. Jeho přednáška ve čtvrtek 16. ledna „způsobila“ zcela zaplnění společenského sálu Městské knihovny v Klatovech. Mluvil o Chrámu sv. Víta, sv. Vojtěcha a sv. Václava. Pro pravé Čechy je zasvěcení katedrály vlastně obráceně… Royt mluvil zasvěceně, věcně a hlavně pro milovníky historie, poutavě. Při této příležitosti byla „objevena“ jedna senzační informace. Až do března probíhá v plzeňských Masných krámech zemská výstava „Obrazy krásy a spásy – Gotika v jihozápadních Čechách“ na které návštěvník spatří po několika desítkách let unikátní věci z našeho pošumavského regionu. Jedna z nich je kolekce čtyř deskových řezeb umístěná v klášteře v Kladrubech a vyobrazuje např. Kristovu obřízku. A co je na tom senzačního? Podklady pro různá bádání posílá do Prahy historik klatovského okresního státního archivu Michal Tejček a Jan Royt zase dle jiných indicií zjistil, že unikátní řezby pocházejí z oltářní archy klatovského děkanského kostela, kterou si Klatované objednali po roce 1521 v proslulé dílně Mistra Altettingských dveří Mathiase Krennische (?) v Pasově.

 

Díky Městu Klatovy, Městskému kulturnímu středisku, Městské knihovně a občanskému spolku Bartolomeo měli Klatované dva nezapomenutelné zážitky, které se vymykají běžnému kulturnímu využití a požitku. Za všechny děkuji a jen tak dál…