Jdi na obsah Jdi na menu
 


ÚSTÍ n/L., DĚČÍN, ČESKÉ ŠVÝCARSKO

21. 5. 2019

                                               České Švýcarsko a Schichtova epopej

 

BRÁNA ČECH - LATINSKY PORTA BOHEMICA. KAŇONOVITÉ ÚDOLÍ ŘEKY LABE PŘES ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ. VYHLÍDKA U LITOCHOVIC. NAPROTI VYHLÍDKA TŘI KŘÍŽE.

STADICE - OBEC 3 km OD ÚSTÍ. MÍSTO BÁJNÉHO PŘEMYSLA ORÁČE. POMNÍK NECHAL R. 1841 POSTAVIT KNÍŽE RIENECKE. NÁVRH ARCH. FR. STAUMANN. DÍLO SOCHAŘE JOSEFA MAXE

ÚSTÍ (AUSSIG) - KRAJSKÉ MĚSTO NA SOUTOKU LABE S BÍLINOU MEZI KRUŠNÝMI HORAMI A ČESKÝM STŘEDOHOŘÍM. MÁ 93 TISÍC OBYVATEL. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE K ROKU 1318. CELÁ HISTORIE MĚSTA JE SPOJENA S VLIVEM SOUŽITÍ ČECHŮ A NĚMCŮ. OD 18. STOLETÍ BYLO MĚSTO VĚTŠINOVĚ NĚMECKÉ. V 19. ST. VELKÝ HOSPODÁŘSKÝ ROZMACH (1841 PARNÍK BOHEMIA A ROZVOJ LODNÍ DOPRAVY, 1851 DOKONČENA DRÁHA PRAHA – DRÁŽĎANY, ROZVOJ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVY). R. 1848 ZALOŽENO SCHICHTOVO IMPERIUM – LEGENDÁRNÍ MÝDLO S JELENEM (GEORG SCHICHT RYNOLTICE U LIBERCE). OD R. 1882 V ÚSTÍ. V LETECH 1907 AŽ 1946 SE JEDNALO O NEJVĚTŠÍ DROGISTICKO – POTRAVINÁŘSKOU FIRMU V EVROPĚ. VELKÝ ROZVOJ CHEMICKÉHO, POTRAVINÁŘSKÉHO A STROJÍRENSKÉHO PRŮMYSLU. V DOBĚ 2. SV. VÁLKY UTRPĚLO VELKÉ MATERIÁLNÍ ŠKODY PŘI NÁLETU SPOJENCŮ (17. - 19. DUBNA 1945) A TAKÉ LIDSKÉ (cca 500 OBĚTÍ). PO VÁLCE (31. 7. 45) NÁRODNOSTNÍ KONFLIKT (100 OBĚTÍ). Z PAMÁTEK JE NEJDOMINANTNĚJŠÍ KOSTEL NANEBEVZETÍ P. MARIE. JEHO VĚŽ JE OD NÁLETU VYCHÝLENA PŘI VÝŠCE 65 m O 201 cm OD SVÉ OSY. JEDNÁ SE O 4. MÍSTO NA CELÉM SVĚTĚ.  DÁLE HRAD STŘEKOV VYBUDOVANÝ JANEM LUCEMBURSKÝM (1563 – 1945 MAJITELÉ LOBKOVICOVÉ) A SECESNÍ PSEUDOZÁMEK VĚTRUŠE (1897 ALWIN KÖHLER – VÝLETNÍ A SPOLKOVÝ HOSTINEC S ROZHLEDNOU). R. 2000 OHEŇ, REKONSTRUKCE cca 70 MILIÓNŮ KORUN. OBNOVENO V R. 2005. VEDLE NAJDEME OD R. 2010 KABINOVOU LANOVKU SPOJUJÍCÍ VĚTRUŠI S MĚSTEM. JEDNÁ SE O NEJDELŠÍ VISUTOU LANOVOU DRÁHU U NÁS (330 m). MĚSTO MÁ VLASTNÍ ZOOLOGICKOU ZAHRADU (1908) A OD R. 1991 UNIVERSITU JANA E. PURKYNĚ (VPŠ JIŽ R. 1954). NEJNOVĚJŠÍ UNIKÁT JE MARIÁNSKÝ MOST Z LET 1993 – 98 ZA 750 MILIÓNŮ KORUN (ARCH. ROMAN KOUCKÝ, DÉLKA 196 m). BYL OCENĚNÝ V TOP 10 NEJLEPŠÍCH STAVEB SVĚTA ZA 90. LÉTA 20. STOLETÍ.  V MUZEU JE K VIDĚNÍ SCHICHTOVA EPOPEJ, COŽ JEST PŮVODNĚ 26 VELKOPLOŠNÝCH PLÁTEN S TÉMATIKOU ČESKÉ HISTORIE. NAMALOVAL JÍ R. 1928 K 10. LETÉMU VÝROČÍ NOVÉ REPUBLIKY EMANUEL BOHÁČ (23. 3. 1967 TÁBOR – 19. 1. 1940 PRAHA) NA ZAKÁZKU TOVÁRNÍKŮ GEORGA A HEINRICHA SCHICHTOVÝCH.

DĚČÍN (TETSCHEN) - MĚSTO NA SOUTOKU LABE S PLOUČNICÍ. (cca 49 TISÍC OBYVATEL). PŮVODNĚ DVĚ SAMOSTATNÁ MĚSTA DĚČÍN A PODMOKLY (BODENBACH) SLOUČENÁ R. 1942. NĚKDEJŠÍ SLOVANSKÉ HRADIŠTĚ PŘEMYSL OTAKAR II. PŘEMĚNIL NA KAMENNÝ HRAD A POD NÍM ZALOŽIL KRÁLOVSKÉ MĚSTO. OD R. 1628 V DRŽENÍ THUN – HOHENSTEINŮ, KTEŘÍ PŘEMĚNILI STARÝ HRAD NA BAROKNÍ A POZDĚJI NA KLASICISTNÍ ZÁMEK. ZÁMEK DRŽELI DO R. 1932 A POTÉ PRODALI ČSL. STÁTU. NÁSLEDOVAL VZNIK KASÁREN (DO R. 1991). DNES ZÁMEK V MAJETKU MĚSTA. KROMĚ ZÁMKU JE DOMINANTOU PŮVODNĚ GOTICKÝ KOSTEL SV. VÁCLAVA A BLAŽEJE (1310), NOVĚ BAROKNĚ POSTAVEN V LETECH 1754 – 78. DÁLE ZDE UVIDÍME VÝZNAMNÝ ŘÍČNÍ PŘÍSTAV, TYRŠŮV MOST (1933, DÉLKA 190 m, PILÍŘE POUŽITY Z PŮV. MOSTU CÍSAŘOVNY ALŽBĚTY) A HISTORICKÝ HLADOVÝ KÁMEN (1616).

ČESKÉ ŠVÝCARSKO - NÁRODNÍ PARK VYHLÁŠENÝ R. 2000 O ROZLOZE 79,23 km2. JEDNÁ SE O NEJSEVERNĚJŠÍ VÝBĚŽEK ČESKÉ KŘÍDOVÉ PÁNVE (DRUHOHORNÍ MOŘE). NAVAZUJE NA NP SASKÉ ŠVÝCARSKO, CHKO LABSKÉ PÍSKOVCE A CHKO LUŽICKÉ HORY. SYMBOLEM PARKU JE PRAVČICKÁ BRÁNA (VÝŠKA 16 m, ROZPĚTÍ 26,5 m), NEJVĚTŠÍ SKALNÍ ÚTVAR TOHOTO DRUHU V EVROPĚ. NEJVYŠŠÍ HOROU JE RŮŽOVSKÝ VRCH (619 m n. m.). JE ZDE NĚKOLIK SKALNÍCH HRADŮ Z DOBY STŘEDOVĚKU (FALKENŠTEJN, ŠAUNŠTEJN). VEDLE PRAVČICKÉ BRÁNY JE VÝLETNÍ ZÁMEČEK SOKOLÍ HNÍZDO (KNÍŽE EDMUND CLARY-ALDRINGEN 1881). VÝZNAMNOU KULTURNÍ PAMÁTKOU JE DOLSKÝ (POHLŮV) MLÝN Z R. 1515. BOHUŽEL PO VYHOŘENÍ JE DNES V RUINÁCH. VE FUNKČNÍM STAVU HO LZE SPATŘIT V POHÁDCE PYŠNÁ PRINCEZNA (BOŘIVOJ ZEMAN 1952). TURISTICKÝMI LÁKADLY JSOU PŘEPRAVY NA LODIČKÁCH (JIŽ OD R. 1881) V EDMUNDOVĚ SOUTĚZCE A FERDINANDOVĚ SOUTĚZCE NA ŘÍČCE KAMENICI. NÁZEV SASKÉ ŠVÝCARSKO DALI NA KONCI 18. STOLETÍ ŠVÝCARŠTÍ MALÍŘI ADRIAN ZINGG A ANTON GRAFF, KTEŘÍ PŮSOBILI NA AKADEMII V DRÁŽĎANECH A KRAJINA JIM PŘIPOMÍNALA DOMOVINU. KDYŽ NÁZEV SASKÉ ŠVÝCARSKO, TAK V 19. STOL. SE UJAL NÁZEV ČESKÉ ŠVÝCARSKO.

1. DEN. DOPOLEDNE ZASTAVENÍ V LITOCHOVICÍCH U MOTORESTU A VÝŠLAP NA VYHLÍDKU BRÁNA ČECH. DRUHÉ ZASTAVENÍ U POMNÍKU PŘEMYSLA ORÁČE VE STADICÍCH, KDE PROBÍHALA KULTURNÍ AKCE KE SVÁTKU PŘEMYSLA. TŘETÍ ZASTAVENÍ BYLO V ÚSTÍ. ZDE JSME SI PROHLÉDLI MUZEUM S VÝSTAVOU O HISTORII SCHICHTOVY TOVÁRNY A EPOPEJE A TAKÉ VÝSTAVU TRPASLÍKŮ. NÁSLEDOVAL PĚŠÍ PŘESUN KOLEM KOSTELA A JÍZDA LANOVKOU NA ZÁMEČEK VĚTRUŠE. ZDE BYL OBĚD (POLÉVKA, VEPŘOVÉ ŠPALKY, KNEDLÍK, ŠPENÁT). ČTVRTÉ ZASTAVENÍ BYLO V DĚČÍNĚ, KDA JSME NAVŠTÍVILI ZÁMECKÝ TRH S KULTURNÍM PROGRAMEM, PROHLÍDKOU ZÁMKU, RŮŽOVÉ ZAHRADY A PŘILEHLÉHO PARKU. K VEČERU JSME DOJELI DO JETŘICHOVIC, KDE JSME SE UBYTOVALI V HOTELU BELLEVUE. TADY BYLA VEČEŘE (SVÍČKOVÁ) A SPOLEČENSKÝ VEČER S TANCEM A HUDBOU (DĚČÍNSKÁ TROJKA). NECHYBĚL ZMRZLINOVÝ POHÁR A DOBRÉ PITÍ. 

2. DEN. PO VYSPÁNÍ V DOBŘE ZAŘÍZENÝCH POKOJÍCH BYLA RÁNO VYDATNÁ SNÍDANĚ FORMOU SAMOOBSLUHY. DOPOLEDNE BYLY NAPLÁNOVANÉ A VYKONANÉ DVĚ PĚŠÍ TÚRY. PRVNÍ K RUINÁM DOLSKÉHO MLÝNA A DRUHÁ DO EDMUNDOVY SOUTĚSKY S NÁDHERNOU VYJÍŽĎKOU NA LOĎKÁCH PO ŘECE KAMENICI VČETNĚ PUŠTĚNÍ UMĚLÉHO VODOPÁDU. NĚKTEŘÍ JELI AUTOVLÁČKEM DO HŘENSKA. ODPOLEDNE BYL V HOTELU BELLEVUE OBĚD (POLÉVKA, VEPŘ./KUŘECÍ ŘÍZEK) A VOLNÝ INDIVIDUÁLNÍ PROGRAM PRO TY, KTEŘÍ NEŠLI NA 3. TÚRU. TA VEDLA GABRIELINOU STEZKOU NA SLAVNOU PRAVČICKOU BRÁNU.

SUMA SUMÁRUM. VŠUDE JSME SE SETKALI S VLÍDNÝM JEDNÁNÍM A HLAVNĚ OCHOTOU VYHOVĚT. JAK VE STADICÍCH, V ÚSTÍ V MUZEU, NA VĚTRUŠI (MICHAELA BALŠÁNKOVÁ), V DĚČÍNĚ NA PROHLÍDCE ZÁMKU, NA LODIČKÁCH, V SOKOLÍM HNÍZDĚ NA PRAVČICKÉ BRÁNĚ A HLAVNĚ V HOTELU BELLEVUE (ANTONÍN A RADKA SEHNALOVI). ZDE VYZVYHUJEME PROFESIONALITU PERSONÁLU PŘI OBSLUZE, ČISTÉ PROSTŘEDÍ AREÁLU A POKOJŮ A CHUTNÉ JÍDLO. VŠE BEZ PROBLÉMŮ. POČASÍ V SOBOTU DOPOLEDNE OBLAČNÉ, ODPOLEDNE SLUNEČNÉ. V SOBOTU LETNÍ, SLUNÍČKO A TEPLOTA AŽ 22° C. PĚŠÍ CELODENNÍ CHŮZE 18 km. POČET ÚČASTNÍKŮ 49. 18. A 19. KVĚTEN 2019.